Jelezhet-e bajt a beágyazódási vérzés?

A beágyazódási vérzés lehet a terhesség korai jele. Beágyazódási vérzést akkor tapasztalhatunk,  amikor a már megtermékenyített petesejt (embrió) beágyazódik a méhnyálkahártyába (endometrium) a fogamzás folyamatában.

Ez az enyhe vérzés akár két napig is eltarthat. A beágyazódási vérzés bekövetkezhet akkor is, ha a terhességgel minden rendben van.

Mi válthatja ki a vérzést?

A spermium megtermékenyíti a petesejtet, ezt már embriónak nevezik. Az embrió lehalad a petevezetékeken a méhbe. A női ciklusnak ebben a szakaszában az endometrium megvastagszik és sűrűn erezett, vérbő. Ez ideális helyet biztosít a fejlődő embrió rögzítéséhez és növekedéséhez. A beágyazódás során a méhnyálkahártyában a véredények megrepedhetnek, emiatt következhet be a vérzés, amit beágyazódási vérzésként tapasztalhatunk.

Nem mindenki tapasztal beágyazódási vérzést. A fentiekben ismertetett folyamat alapján a problémamentes terhességnek is velejárója lehet, így rendszerint nem ad okot aggodalomra.

Mikor következik be a beágyazódási vérzés?

A beágyazódási vérzés nem azonos a menstruációval, jóllehet tapasztalhatod éppen abban az időszakban is, amikor a menstruációdnak kellett volna megjönnie.  Bár egészen pontosan nem lehet meghatározni  az időpontját, a legtöbb beágyazódás, és az esetleg ezzel járó vérzés a petesejt megtermékenyítése után körülbelül hat-tizenkét napon belül megtörténik. A legtöbb esetben ilyenkor még nem is végzünk terhességi tesztet, mert nem gyaníthatjuk még, hogy terhesek vagyunk.

Mennyire intenzív vérzésre számíthatunk az embrió beágyazódásakor?

A beágyazódási vérzés nem szokványos intenzitású menstruáció, inkább csak úgynevezett pecsételő vérzésről van szó. Erre a könnyű vérzésre egy-két napig lehet számítani, de a leggyakrabban egyetlen vérfolt lesz, amit tapasztalunk ilyenkor a fehérneműben, a tisztasági betéten vagy a toalettpapíron.

A beágyazódási vérzés lehet enyhén rózsaszín vagy barnás vérfolt. Semmi esetre sem erőteljes annyira, hogy a tisztasági betétet eláztassa. A beágyazódási vérzés érzetre inkább hasonlít ahhoz, amikor a szokványos hüvelyi váladék ürül, de vér színű, viszonyt nem ugyanaz az érzés, mint a menstruációs vér ürülése, mert nem intenzív. Ha a vér világospiros vagy vérrögöket is látsz benne, akkor az inkább azt jelenti, hogy megjön a menzeszed, vagyis nem marad meg a terhesség vagy arra utal, hogy probléma lehet a terhességgel.

Kísérik-e egyéb tünetek a beágyazódás folyamatát?

A beágyazódási vérzés gyakran a terhesség egyik első jele. A fő tünet enyhe, pecsételő vérzés, ami egy, legfeljebb két napig tart. Előfordulhat, hogy egyéb korai terhességi tünetekkel is együtt jár. Ilyen tünet lehet például:

  • Fejfájás
  • Érzékeny mell
  • Puffadás vagy hányinger.
  • Fáradtságérzet.

Meg tudom-e különböztetni a beágyazódási vérzést a menstruációs vérzéstől?

Több különbség van a menstruációs vér és a beágyazódási vérzés között. A beágyazódási vérzés miatt a vérfoltokat legfeljebb 1-2 napig tapasztalhatod. A vérzés könnyű, csak foltokra számíthatunk. Nem lehet intenzív vérzés és nincsenek benne vérrögök. Ha kíséri is görcs, az nagyon enyhe, nem olyan, mint a menstruációs görcs, csak emlékeztet arra, leginkább olyasmi rövid kis görcsökre számíts, mint amelyek azt jelzik, hogy hamarosan megjön a menstruációd.

A menstruációs vérzés kezdetben intenzív, majd egyre kevesebb a mennyisége. A vér tartalmazhat vérrögöket. Több betétet vagy tampont áztat el naponta. A vér világospiros, rózsaszín vagy barna. A menstruációs görcsök egy-két nappal a vérzés előtt már rendszeresen jelentkeznek és a menstruáció napjához közeledve egyre tartósabbak és intenzívebbek.

Mit tegyek a beágyazódási vérzés kezelésére?

Nincs olyan kezelés, amely megállítaná vagy csökkentené a beágyazódási vérzést, mivel egészséges terhesség esetén magától megszűnik. Általában csak egy betét viselése az alsóneműdben elegendő. Ha a vérzés átáztatja a betétet, valószínűleg nem beágyazódási vérzésről van szó, hanem leválik a méhnyálkahártya és nem alakul ki terhesség; megjön a menstruációd.

Mi más okozhat hüvelyi vérzést a beágyazódáson kívül?

A hüvelyi vérzés és a terhesség alatti vérzés viszonylag gyakori. Néha súlyos állapotra utalhat, de más esetekben normálisnak tekintik.

Néhány hüvelyi vérzést kiváltó ok a korai terhesség alatt:

  • Méhen kívüli, vagy ektopiás terhesség.
  • Lepény tapadási rendellenessége, amikor a méhlepény a méh üregének alsó szakaszán, a méhszáj közelében tapad
  • Placentaleválás.
  • Vetélés.
  • Fertőzés.
  • Szexuális együttlét.

A szokásos menstruációs cikluson kívüli vérzés nem mindig beágyazódási vérzés. A terhességgel nem összefüggő hüvelyi vérzés oka lehet:

  • Menstruáció.
  • Irritáció szex közben.
  • Endometriózis.
  • Méhdaganat vagy méhpolip.
  • Fertőzés.
  • A méhszáj állapota.
  • Meddőségi kezelés.
  • Hormonváltozás a fogamzásgátló miatt.

Mikor forduljak nőgyógyászhoz?

A beágyazódási vérzés nem árt sem nekünk sem a magzatnak. Ha a vérzés könnyű, és nem jár fájdalommal, általában nincs ok aggodalomra. Fordulj viszont nőgyógyászhoz, ha erős vérzést, vérrögöket, medencei fájdalmat vagy görcsöket tapasztalsz, mivel ezek utalhatnak problémára a terhességgel, de jelezhetik a fent említette egyéb nőgyógyászati problémákat is.

Forrás: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24536-implantation-bleeding

embrió beágyazódásafogamzásmenstruációpecsételő vérzésproblémás terhesség