Lyme-kór és kullancsok várandósan
A terhesek is fertőződhetnek a kullancsok által terjesztett Borrelia burgdorferi spirochéta baktériummal, amely az emberek szervezetébe a kullancsok nyálával jut be és a Lyme-kór nevű betegséget okozza.
Mire figyeljen a kismama a kullancs eltávolítása után is?
Másképp kell-e kezelni a terhes nők esetében a Lyme-kórt?
Mikor nem javasolt a profilaxis, vagyis a megelőző gyógyszeres kezelés?
Hogyan előzhető meg a Lyme-kór legegyszerűbben?
Kullancscsípés terhesen
Tulajdonképpen megnyugtató lehet az a tény, hogy egyrészt nem mindegyik kullancs terjeszti a Lyme-kórt okozó baktériumot. A kullancs a nyálával juttatja be a kismama szervezetébe a betegséget okozó baktériumot, de ehhez kell azért egy kis idő.
Másrészt ahhoz, hogy a fertőzött nyálban lévő baktérium a terhes nő szervezetébe jutva kiváltsa a fertőzést, a kullancsnak a bőrbe fúródást követően mintegy 24 órán keresztül benne is kell maradnia a bőrben a csípés helyén.
Vagyis, ha megelőzzük, hogy a bőrünkbe fúródjon a kullancs, vagy rövid időn belül, csipesszel eltávolítjuk a bőrünkbe fúródott kullancsot, jó eséllyel elkerülhető lehet a megfertőződés és a Lyme-kór is.
Mindenképpen érdemes azonban ilyen esetben is a biztonság kedvéért tájékoztatni a nőgyógyászt arról, ha kismamaként kullancs fúródott a bőrünkbe.
Mire figyeljen a kismama a kullancs eltávolítása után is?
Magát a Lyme-kór megbetegedést a kórházban diagnosztizálják klinikai vizsgálatokkal. Vannak azonban olyan tünetek, amelyek utalhatnak a megbetegedésre. Ezek egyike a bőrelváltozás (erythema migrans (EM) vagyis kokárda-alakú kiütések), amely a kullancscsípés helye körül figyelhető meg. Emiatt fontos emlékezni akár 2 hét után is arra, hogy hol volt a bőrünkbe fúródva a kullancs. Ez a bőrelváltozás, valamint az alább ismertetett tünetek a kullancscsípés után akár 3 és 30 nap között jelentkezhetnek.
A Lyme-megbetegedésnek lehetnek influenzára emlékeztető tünetei, amely ízületi fájdalommal, izomfájdalommal és lázzal jár.
Másképp kell-e kezelni a terhes nők esetében a Lyme-kórt?
A terhes nők esetében a többi nem állapotos felnőtthöz hasonlóan kezelendő a kullancscsípés vagy a diagnosztizált Lyme-kór. A kismamákat, azonban nem kezelik doxiciklin hatóanyagú széles spektrumú antibiotikummal, mivel kihathat a magzati csontképződésre.
Klinikai, szerológiai és epidemiológiai tanulmányok nem mutatnak ki okozati összefüggést a B. burgdorferi fertőzés és a kedvezőtlen terhességi kimenetelek között. Függetlenül attól, hogy az anya a B. burgdorferi baktériummal még a fogantatás előtt fertőződött vagy a terhesség alatt következett be a fertőzés kullancscsípés miatt, a vizsgálatok rámutattak, hogy a fertőzés nem jár magzatelhalással, nem okoz koraszülést, és nem jár veleszületett rendellenességek kockázatával sem. Még a placenta megfertőződése a B. burgdorferi baktériummal sem hozható közvetlenül összefüggésbe terhességi komplikációkkal.
A vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a betegségekkel szemben védelmet nyújtó anyatejjel sem jut át a babába a B. burgdorferi baktérium.
Európában magas a fertőzött kullancsok aránya. Kirándulás előtt mindenképpen tájékozódjunk arról, hogy a meglátogatni kívánt területen a statisztikai adatok szerint milyen arányú lehet a fertőződés kockázata a kullancsok által terjesztett Lyme-kór szempontjából.
Mikor nem javasolt a profilaxis, vagyis a megelőző gyógyszeres kezelés?
Olyan helyeken, ahol a fertőződés kockázata nagyon alacsony, mert a fertőzött kullancsok aránya 20%-nál nem nagyobb, a kullancscsípés után a kémiai profilaxis, vagyis a a doxiciklin tartalmú antibiotikumos kezelés megelőzés céljából, nem indokolt és kifejezetten ellenjavallt terhes nők vagy kisgyermekek esetében. A várandós nők és kisgyermekek esetében ajánlott a figyelmes várakozás és a láz, ízületi fájdalom és kiütés tünetegyüttesének kezelése.
Terhes nők esetében fontos, hogy folyamatosan figyeljék, kialakul-e a kullancscsípés helyén az EM kiütés. Amennyiben megjelennek a kiütések, kezdeményezni kell a kezelést. Az esélye rendkívül alacsony annak, hogy az antibiotikum kezelést követően a Lyme-kór súlyos szövődményei kialakuljanak.
Hogyan előzhető meg a Lyme-kór legegyszerűbben?
A Lyme-kór elkerülésének legjobb módja, ha igyekszünk elkerülni a kullancscsípést. A helyi közegészségügyi hatóságok általában pontos adatokkal rendelkeznek azt illetően, mely régiókban van nagyobb arányban nagyobb fertőzött kullancsveszély.
A fertőzött kullancsokat azonban ezekről a területekről máshova, akár lakott területekre is behurcolhatják a házi kedvenceink, vagy a madarak is, emiatt a Lyme-kór kockázata tulajdonképpen mindenhol indokolt.
Terhesen különösen fontos kerülni az érintkezést a kullancsokkal, főképpen a terhesség első trimeszterében, amikor a magzat még nagyon érzékeny.
Ha gyanítható a kullancsok jelenléte egy területen, fontos a teljes testet fedő, lehetőleg világos színű ruházat, a zokniba tűrt nadrág, bakancs vagy csizma viselése a kismama és a baba egészségének védelme érdekében.
A nőgyógyásszal egyeztetni kell, hogy milyen rovarriasztó használata lehet megengedett és biztonságos a kullancsok távoltartása érdekében a terhesség adott szakaszában.
Hazaérkezéskor alaposan ellenőrizni kell a teljes testfelületet és a lehető leghamarabb le kell zuhanyoznunk. Ezzel a kullancsok bőrbe fúródását meg tudjuk előzni is akár. Amennyiben már találunk a bőrünkbe fúródott kullancsot, kullancscsipesszel, a használati utasítást követve kell azt eltávolítani a bőrünkből. A helyét a biztonság kedvéért lefertőtleníthetjük.