Miben más a lombik terhesség – Mire kell vigyázni?
Cikkünkben a lombik kezelés során előforduló mellékhatásokat és kockázatokat, valamint a várandósság alatti komplikációkat vesszük sorra.
Mikor van szükség mesterséges megtermékenyítésre?
Hogyan tovább a pozitív terhességi teszt után?
A lombik terhesség kockázatai:
Miért gyakoribb a császármetszés a lombik babáknál?
Nem tisztázott, hogy miért, de manapság egyre több pár küzd termékenységi nehézségekkel, így jelentős arányban van szükség asszisztált reprodukciós eljárások használatára. Ma Magyarországon évente nagyjából 4000 baba születik mesterséges megtermékenyítés segítségével. Különösen hatékony az úgynevezett lombik program, vagy in vitro fertilizáció, ami a beavatkozások nagyjából 32%-ában vezet sikeres terhességhez. Habár az eljárás egyre inkább elterjedt és rutinná vált, még mindig vannak veszélyei a kismama és a magzat számára is a terhesség alatt.
A mesterséges megtermékenyítési eljárások gyakorisága mögött több tényező is húzódik. Egyrészt a párok mintegy 15-20%-a küzd valamilyen termékenységi problémával, ami mögött lehetnek genetikai és életmódbeli tényezők, magasabb életkor, illetve pszichés okok is. A felmérések ráadásul azt mutatják, hogy a férfiak és nők között egyenlő arányban oszlanak meg a problémák, míg az esetek 20%-ában a pár mindkét tagjánál található a termékenységet befolyásoló tényező. Emiatt nem lehet egyetlen okra ráhúzni a születések csökkenő számát. Szerencsére azonban az asszisztált reprodukciós eljárások segítségével ma már közel sem lehetetlen a gyermekáldás azoknak sem, akiknek száz éve még esélyük sem volt erre.
A hormonális stimuláció, az inszemináció és a lombik program sikerességének aránya is jelentős növekedést mutat az eljárások kifejlesztése óta. Ezzel együtt lehetséges kockázataik is csökkentek, habár előfordulhatnak kisebb-nagyobb mellékhatások a kezelések során.
Mikor van szükség mesterséges megtermékenyítésre?
Többnyire akkor van szükség mesterséges megtermékenyítésre, ha egy év védekezés nélküli aktív szexuális élet mellett sem jön létre terhesség, vagy létrejön, de idő előtt megszakad. A korábbi vetélések, nőgyógyászati beavatkozások, endometriózis, vagy a magasabb életkor is indokolhatja a nők esetében a lombik programban való részvételt. A férfiaknál a nemi szerveket ért sérülések, az alacsony spermaszám, illetve merevedési problémák adhatnak okot andrológus felkeresésére.
Mivel a program mindkét fél részéről jelentős érzelmi és fizikai odaadást igényelhet, röviden érdemes szót ejteni veszélyeiről és leggyakoribb mellékhatásairól is. Ahogy fentebb említettük, egyre nagyobb az eljárások sikerességének aránya és ezek közül is kiemelkedik a lombik program, de még így is ritkán fordul elő, hogy már az első beavatkozás terhességgel végződne. A csalódások és a spontán vetélések pedig igencsak megviselhetik a leendő szülőket.
A kezelés részeként alkalmazott hormonkészítmények azon kívül, hogy fokozzák a peteérést, a hangulatingadozásoknak is kedveznek. A hatásukra ráadásul előfordulhat úgynevezett hiperstimláció is, ami a meddőségi kezelések szokásos velejárója. A hormonális szerek elősegítik ugyanis, hogy egy ovuláció alkalmával több petesejt is megérjen, ezáltal növelhető a megtermékenyülés esélye.
Enyhe hiperstimuláció esetén azonban olyan kísérőtünetek is előfordulhatnak, mint émelygés, hasi puffadás és súlygyarapodás. Középsúlyos és súlyos hiperstimuláció esetén ezek a panaszok fokozódnak, illetve akár folyadék is felgyűlhet a mellkasban, ami nehézlégzést és egyéb légzési problémákat, az anyagcsere kóros változásait okozhatja. Mivel ezek akár a terhesség egészséges lefolyását is befolyásolhatják, panasz esetén mindenképp beszéljünk orvosunkkal!
Hogyan tovább a pozitív terhességi teszt után?
Mivel a lombik program célja a sikeres terhesség, a leendő szülők válláról óriási teher esik le, ha megjelenik a két csík a terhességi teszten. Csakhogy az IVF-el létrejött várandósságokat már eleve a veszélyeztetett kategóriába sorolják, a születendő babákat és édesanyákat ezért külön figyelem illeti a terhesgondozás során. Ennek oka, hogy sok kismama már harmincon túl van és előfordulhatnak már meglévő betegségek, amik fokozott kockázatot jelenthetnek rájuk.
A veszélyeztetett terhesség általában abban is eltér a normál terhességtől, hogy a kismamának gyakrabban és átfogóbb laborvizsgálatokon kell részt vennie. Folyamatos monitorozást igényel az ő és a baba egészsége, magasabb lehet a spontán vetélés esélye és akár a hiperstimuláció következményei is nehezíthetik a várandósságot.
A lombik programban gyakran előforduló ikerterhesség szintén növeli a kockázatokat, ezért szülész nőgyógyászunk akár ágynyugalmat, vagy kórházi megfigyelést is elrendelhet. Nem ritka, hogy a veszélyeztetett kismamáknak terhességük utolsó néhány hetét, vagy hónapját kórházban kell tölteniük, hogy baj esetén az orvosok és ápolók azonnal cselekedni tudjanak.
A lombik terhesség kockázatai:
- gyakran fordulnak elő vérzéses szövődmények a terhesség első felében, amik gyors orvosi kontrollt igényelnek,
- megnő a gesztációs diabétesz kialakulásának esélye,
- nagyobb az ikerterhesség valószínűsége,
- magasabb a spontán vetélés esélye,
- gyakoribb a koraszülés,
- többször van szükség császármetszésre.
Miért gyakoribb a császármetszés a lombik babáknál?
Hiába van szó egy nagy hasi műtétről, még mindig sokan gondolnak kockázatmentes megoldásként a császármetszésre. Fontos leszögezni azonban, hogy ha a baba, vagy a mama egészsége nem indokolja ezt a megoldást, orvosunkkal egyeztetve választhatjuk a természetes szülést is.
Előfordulhat azonban, hogy ikerterhesség, koraszülés, vagy nem várt komplikációk, például méhlepény leválás miatt csak a császármetszés az egyetlen járható út. A fokozott odafigyelés és kontroll ellenére pedig bármikor előfordulhatnak sürgősségi esetek.
Kismamaként az a legjobb, amit tehetünk saját és babánk egészsége érdekében, ha betartjuk orvosunk utasításait és megpróbáljuk stresszmentesen élvezni a terhességet. A fokozott fizikai és lelki megterhelés ugyanis a babánkra is hatással lehet.