A méhen kívüli terhesség az egyik legveszélyesebb terhességi szövődmény, amely akkor következik be, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhüregben ágyazódik be. Mi lehet az oka ennek, hogyan diagnosztizálják, milyen tünetek utalnak rá és milyen eljárással kezelhető?
Milyen tünetei lehetnek a méhen kívüli terhességnek?
Milyen okok vezethetnek a méhen kívüli terhességhez?
Hogyan lehet megállapítani a méhen kívüli terhességet?
Milyen kezelés javasolt, amikor méhen kívüli terhességet állapítanak meg?
Lehetek-e még terhes, ha már volt méhen kívüli terhességem?
A méhen kívüli terhesség súlyos komplikáció. Akkor beszélünk erről az állapotról, ha a megtermékenyített petesejt nem a méhben ágyazódik be. Leggyakrabban el sem jut a méhig, hanem megtapad a petevezetékben, a petefészekben vagy a hasüregben. Életveszélyes állapot, ezért fontos, hogy a lehető leghamarabb felismerjék és kezeljék.
Milyen tünetei lehetnek a méhen kívüli terhességnek?
A méhen kívüli terhesség tünetei kezdetben hasonlóak lehetnek a normál terhesség elején tapasztalt jelekhez. A menzesz elmaradása után jelentkező tünetek azonban már tipikusnak mondhatók. Méhen kívüli terhesség esetében ugyanis az okozza a tüneteket, hogy az embrió nem tud normálisan fejlődni. Az alábbi tünetek utalhatnak méhen kívüli terhességre:
- Változó intenzitású, hullámzó éles vagy szúró fájdalom. A fájdalom jelentkezhet a medencében, hasban, sőt akár kisugározhat a derék területére is.
- Hüvelyi vérzés, barnás vérzés: ha a kimaradt menzesz után bármikor barnás színű hüvelyi vérzés jelentkezik, akkor azonnal nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulni, mivel ez előjele lehet terhességi komplikációnak.
- Emésztési zavarok, végbélfájdalom
- Gyengeség, szédülés vagy ájulásérzés.
Fontos: ha hosszabb ideig tartó éles fájdalmat vagy vérzést tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz.
Milyen okok vezethetnek a méhen kívüli terhességhez?
Komplikációnak tekintjük azt a terhességet, amikor a megtermékenyített petesejt beágyazódása rendellenes. A méhen kívüli terhesség kialakulásához hozzájárulhat számos tényező, valamint az alábbi hajlamosító faktorokkal is számolhatunk:
- Már kialakult és diagnosztizált endometriózis, petefészekciszta, mióma
- Fertőzés vagy gyulladás a petevezetékben, ami részleges vagy teljes elzáródást eredményezhet.
- Korábbi fertőzés vagy műtét miatt kialakult hegesedés, ami akadályozhatja a megtermékenyített petesejt előrejutását.
- Korábbi medencetáji vagy hasi műtét, amely miatt letapadások alakulhattak ki.
- Veleszületett rendellenesség (fejletlen belső nemi szervek, szűk, hosszú petevezeték), amely miatt a petevezeték alakja nem szokványos.
- Méhen belüli fogamzásgátló eszköz alkalmazása megakadályozhatja a megtermékenyített petesejt szabályos beágyazódását a méhüregen belül.
Kockázati tényező lehet:
- Gyulladásos bélbetegség
- Szexuális úton terjedő fertőzés
- Dohányzás
- Alkoholfogyasztás
- Szteroidok szedése
- Korai terhesség
- IVF-kezelés („lombik program”)
Hogyan lehet megállapítani a méhen kívüli terhességet?
A nőgyógyász tapintásos medence- és hüvelyi vizsgálatot végez. A kismedencei fájdalom a tapadás helyén kitapintható duzzanattal jelezhet előrehaladott méhen kívüli terhességet. A fájdalmas hüvelyi vizsgálat hasüregi vérzésre utalhat, amely már komoly beavatkozást igényelhet. A nőgyógyász ultrahangvizsgálatot is végez. Ha nem látható a méhen kívüli terhesség, viszont a terhességi teszt pozitív, akkor kórházi megfigyelésre van szükség, és sor kerülhet beavatkozásra is.
A várt értéknél alacsonyabb HCG terhességi hormonszint is utalhat méhen kívüli terhességre, ahogy az alacsony progeszteronszint is.
Milyen kezelés javasolt, amikor méhen kívüli terhességet állapítanak meg?
A természet gyakran „megoldja” és vetéléssel távolítja el a nem jó helyre beágyazódott embriót. Attól függően, hogy a terhesség mennyire előrehaladott állapotban van, a következő kezelési lehetőségek közül választhat a nőgyógyász szakorvos:
- Gyógyszeres kezelés – segít a szervezetnek „felszívni” a terhességi szövetet és megmentheti a petevezetéket, attól függően, hogy a terhesség mennyire előrehaladott.
- Ha a petevezeték megnyúlt vagy megrepedt, ami vérzéssel is járt, akkor a petevezetéket részben vagy teljesen eltávolíthatják.
Lehetek-e még terhes, ha már volt méhen kívüli terhességem?
Az időben észlelt és a szervi károsodással nem járó méhen kívüli terhesség után van még esély sikeres terhességre. Ha a petevezetékek eltávolítása nem válik szükségessé, nagyobb az esély a sikeres terhességre a jövőben. Arról, hogy milyen lehetőségek vannak a felépülés után újabb baba vállalására, mindenképpen a nőgyógyász szakorvossal kell konzultálni.
A méhen kívüli terhesség komoly állapot, amely orvosi beavatkozást igényel. Fontos, hogy az érintettek ismerjék a tüneteket és a kockázati tényezőket, és ha gyanú merül fel, azonnal forduljanak orvoshoz. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú a komplikációk elkerülése szempontjából.