A kismama állapotának és a baba fejlődésének ellenőrzése érdekében rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokra van szükség. Terhesgondozással foglalkozunk.
Terhesgondozás: első trimeszter 5-6. hete
A terhesség 8-10 hetének vizsgálatai
Fontos szűrő vizsgálatok a terhesség 12-13. hetében
A terhes nők egészségének megőrzése és a baba fejlődésének követése érdekében rendszeres orvosi vizsgálatokra van szükség. Most az első trimeszter terhesgondozással kapcsolatos vizsgálatait vesszük sorra.
A terhesgondozás során az első trimeszterben végzett vizsgálatok meghatározóak a terhesség alakulásának és az esetleges szövődmények időben történő felismerése szempontjából. Az első trimesztert, amely a terhesség 12. hetéig tart általában a terhesség legkritikusabb szakaszának tekintik. Ebben az időszakban a legsebezhetőbb a magzat és a vetélés kockázata is ilyenkor a legmagasabb.
Terhesgondozás: első trimeszter 5-6. hete
Az egyik legfontosabb vizsgálat az első trimeszter 5-6. hetében az ultrahang vizsgálat, amelyet az első látogatás alkalmával végez el a nőgyógyász. Az ultrahang vizsgálat során a terhesség lokalizációját állapítja meg az orvos, azaz hogy méhen belüli terhességről van-e szó. A terhesség lokalizációja attól függ, hogy hol helyezkedik el a petesejt a méhben. Az első trimeszterben általában az alsó részénél található a petesejt, majd a terhesség előrehaladtával elkezd feljebb emelkedni.
Ezen kívül a nőgyógyász a páciens kikérdezése alapján meghatározza a terhesség korát és megbecsüli a szülés időpontját. Ebben az ultrahang vizsgálat során a petezsák vizsgálata is segíti az orvost. A petezsák az embrió korai fejlődési szakaszában jelenik meg, mérete és alakja segít behatárolni hogy hányadik hétnél tart a kismama és azt is, hogy a terhesség megfelelően halad-e.
A magzati szívműködés ellenőrzése is fontos vizsgálati eredmény az első trimeszterben. Az ultrahang vizsgálat során az orvos képet kap arról, hogy a magzat szívverése normális-e és hogy megfelelő-e a magzati növekedés üteme. Ez segít megbecsülni a magzat egészségi állapotát, és időben felismerni az esetleges szövődményeket.
A terhesség 8-10 hetének vizsgálatai
A terhesség 8-10 hetében az alábbi vizsgálatokat javasolt a kismamáknak elvégeztetni, illetve ezeket ajánlhatja a nőgyógyász szakorvos:
Ultrahang vizsgálat: Ebben az időszakban már általában jól látható a magzat a hasüregben. Az ultrahang vizsgálat során ismét ellenőrzik a magzat szívverését, méretét és fejlődését.
A terhesség során több alkalommal is végeznek vérvizsgálatokat, melyek során a vércukorszintet, a vérszegénységet és egyéb fontos paramétereket ellenőrzik. Gyakori, hogy az egyébként normál anyagcserével rendelkező páciensnél a terhesség során úgynevezett terhességi cukorbetegség alakul ki – ezért az egészséges vércukorszintet speciális diétával és egyéb terápiával kell a terhesség végéig karbantartani.
A hüvelyváladék vizsgálata kiemelten fontos, hiszen a terhesség korai szakaszában előfordulhat hüvelyi fertőzés, amely akár a baba egészségét is veszélyezteti. Az esetleges bakteriális vagy gombás fertőzések felderítésére szolgál a hüvelyváladék vizsgálata.
Fontos szűrő vizsgálatok a terhesség 12-13. hetében
A terhesség 12-13. hete az az időszak, amikor a magzat szervei és az idegrendszere kifejlődik. Ezen időszakban az anya egészségi állapota és a környezeti tényezők (például drogok, alkohol, dohányzás) jelentősen kihatnak a magzatra. A fejlődési rendellenességek kiszűrésére szolgál az első genetikai ultrahang vizsgálat – kombinált teszt. A kromoszóma-rendellenességeket szűrő kombinált teszt kétlépcsős vizsgálat: a részletes ultrahang vizsgálatból és az anyai vérvételből áll.
Az orvos ultrahang vizsgálattal megbecsüli a magzat korát, figyeli a szervek fejlődését, ellenőrzi a szívműködést, magzati vetélésre utaló jeleket mér. Az anyai vérvétel során úgynevezett PAPP-A és beta-HCG markereket vizsgálnak, amelyek szintjéből következtetni lehet a magzatnál előforduló genetikai rendellenségekre.
A kombinált teszt célja a genetikai rendellenességek (Down-szindróma) szűrése, az anatómiai kórállapot megismerése, a fejlődési rendellenességek megállapítása. A laborvizsgálatok után az orvos megbeszéli az eredményeket az anyával, és szükség esetén további vizsgálatokat, illetve gondosabb felügyeletet ír elő.
A terhesség első trimeszterében elvégzett genetikai ultrahang vizsgálat és kombinált teszt a legfontosabb vizsgálat a terhesség megfelelő előrehaladásának és a fejlődő magzat egészségének a biztosítása érdekében.