Újabb tanulmány is vizsgálta és bizonyítékot is talált arra, hogy mi okozza a kismamák reggeli rosszullétét. A kutatók szerint a magzat által termelt hormon lehet az oka annak, hogy a kismamák émelygést és hányást tapasztalnak a terhességük alatt.
A GDF15 nevű hormon okozza a reggeli rosszullétet
Mérsékelhető-e a terhesség idején a reggeli rosszullét?
Mit tudunk a reggeli rosszullétért felelős hormonról?
Vannak, akiknél a reggeli rosszullét súlyos lehet, olyannyira, hogy akár kórházi felügyeletet is igényelhetnek az állapotuk miatt a magzat normális fejlődése érdekében.
A terhességet kísérő gyakori mellékhatás a reggeli émelygés és rosszullét, amit a terhesség első trimeszterében tapasztalnak leginkább a kismamák.
A kismamák reggeleit megkeserítő rosszullétekért pedig nagyon valószínű, hogy egyetlen hormon felelős.
A Cambridge Egyetem kutatóinak vezetésével végzett vizsgálatok eredményeit a Nature folyóiratban tették közzé. Az elképzelések szerint kezelhetőbbé válhat a kutatás által feltárt információk jóvoltából a reggeli rosszullét. A reggeli rosszullétek hatékonyabb kezelése, különösen súlyos esetekben mindenképpen jótékony lenne az érintett terhesek szempontjából.
Ez a hormon felelős a reggeli rosszullétért
A kutatók egy konkrét hormont vizsgáltak. Ez a GDF15 nevű fehérje, amit a magzat termel. A kutatás eredményei azt támasztják alá, hogy okozhatja ez a hormon a reggeli émelygést és hányást, amelyet 10 kismama közül 7 tapasztal a terhessége első trimeszterében.
Megállapították, hogy közvetlen összefüggés van a hányinger mértéke, valamint a vizsgált hormonnak a kismama szervezetében a terhesség előtt mért mennyisége és a magzat által termelt hormonmennyiség között.
Amennyiben a terhességet megelőzően nem volt csak korlátozott mértékben jelen a nő szervezetében ez a hormon, az első trimeszterben súlyosabb rosszullétet okozhat. Ezt az állapotot terhességi vészes hányásnak, vagyis hyperemesis gravidarumnak nevezik.
A terhességi vészes hányásnak súlyos következményei lehetnek a kismamára és a magzatra nézve is. A kiszáradás veszélye miatt szorul a kismamák bizonyos százaléka kórházi kezelésre.
Mérsékelhető-e a terhesség idején a reggeli rosszullét?
A kutatás azt sugallja, hogy fokozva a GDF15 expozíciót a terhesség előtt, a nő szervezete ellenállóbbá válhat a hormonnal szemben, és a terhessége idejére a reggeli rosszullét súlyossága mérsékelhető.
Mit tudunk a reggeli rosszullétért felelős hormonról?
A tanulmányból megtudjuk, hogy alacsony mértékben termelődik a szövetekben GDF15 nevű hormon terhesség nélkül is.
A GDF15 magas szintje a méhlepényben valószínűleg a kismama agya felé azt a jelzést küldi, hogy a terhesség korai szakaszában, kerülje bizonyos ételek fogyasztását, mert ezek az ételek a magzatra nézve magasabb kockázatot jelenthetnek. Ennek valószínűleg evolúciós jelentősége lehet, és azokban az időkben volt fontos, amikor még fennállt az a veszély, hogy fertőző mikroorganizmusok lehettek bizonyos ételekben.
De a tanulmány szerzői rámutatnak arra, hogy további kutatásokra van szükség, mert egyelőre számottevő átfedést figyeltek meg a tüneteket produkáló és a tünetmentes nők között. Emiatt úgy vélik, hogy a GDF15 szintje önmagában nem tekinthető felelősnek azért, hogy kit érinthet a terhességi rosszullét és ki az, akit kevésbé fog meggyötörni.
Időbe telik, amíg sikerül az eredményeket beépíteni a kezelésbe, mivel további vizsgálatokat igényel a szükséges hormon adagolás meghatározása, a kezelés előkészítése, és a hormon farmakokinetikájának megállapítása.
A cambridge-i kutatók tanulmánya szerint a reggeli rosszullét intenzitása összefüggésbe hozható azzal, hogy mennyire érzékeny a terhes nő a hormonnal szemben. A terhesség előtti GDF15 hormon alacsony szintje azokhoz a ritka genetikai változatokhoz kapcsolódik, amelyek növelhetik a hyperemesis gravidarum kockázatát.
Ezzel szemben, a béta-talasszémiában szenvedő nőknek, akiknek a vérében és a szöveteiben a terhesség előtt nagyon magas a GDF15 szintje, a terhességük alatt gyakorlatilag nem tapasztalnak émelygést vagy hányást.
A fentiekre alapozva a kezelés épülhet arra, hogy a terhességet megelőzően kiteszik a nő szervezetét a vizsgált hormon hatásának. Ezáltal érzékenyebbé válik a nő a hormonra, és így nem alakul ki nála majd a hyperemesis gravidarum állapota, amikor terhes lesz.
A kezelés menetének kidolgozása azonban még további vizsgálatokat igényel.
Amennyiben tapasztaljuk a kellemetlen reggeli rosszulléteket, konzultáljunk mindenképpen a nőgyógyász szakorvosunkkal. A szakorvos egyrészt javasolni tud olyan módszereket, amelyeket bevethetünk, az émelygés csökkentésére. Másrészt ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a súlyosabb terhességi hányás miatt kialakuló komplikációkat.
Forrás: https://www.healthline.com/health-news/researchers-say-this-hormone-is-behind-morning-sickness