Amikor babát vársz a vérnyomásodra fokozottan oda kell figyelned, mert a magas vérnyomás a terhesség alatt több veszélyt is rejt. Fontos, hogy tudd, mit kell feltétlenül megtenned a babád és a saját magad egészsége érdekében.
Mi jellemző a terhesség alatt kialakuló magas vérnyomásra?
Miért válhat súlyossá és végzetessé a magas vérnyomás terhesen?
Milyen kockázatokkal jár a magas vérnyomás a terhesség idején?
A terhességi magas vérnyomásra jellemző tünetek
Kezelhető-e gyógyszerrel terhesség idején a magas vérnyomás?
Befolyásolja-e a vajúdást és a szülést a magas vérnyomás?
Magas vérnyomással szoptathatok-e?
A kismama vérnyomását a rendszeres kontroll vizsgálatokon figyelemmel kíséri a nőgyógyász szakorvos. Ennek rendkívül nagy a jelentősége. Nemcsak a saját érdeked, hogy megjelenj a rendszeres terhes vizsgálatokon, hanem a méhedben fejlődő baba egészsége szempontjából is fontos, hogy figyelemmel kísérje a nőgyógyász, hogy nem magas-e a vérnyomásod kismamaként.
Mi jellemző a terhesség alatt kialakuló magas vérnyomásra?
Mivel a magas vérnyomás (hipertónia) nem okoz tüneteket, csak akkor szerzünk róla tudomást, ha rendszeresen ellenőriztetjük a vérnyomásunkat. Előfordul, hogy a terhességet megelőzően már tudjuk, hogy a vérnyomásunk mért értéke rendszeresen magasabb az elfogadható tartománynál, vagyis meghaladja-e a 140/90 Hgmm értéket. Ebben az esetben krónikus magas vérnyomásról beszélünk, és fokozott figyelemmel kell kísérni a terhességi állapotot a rizikófaktorok miatt.
Azokat az eseteket, amikor a kismamánál a magas vérnyomás a 20. terhességi hetet követően alakul ki gesztációs hipertóniának nevezzük. A gesztációs hipertóniában élőknek 20 hét tájékán, vagyis a terhesség nagyjából fél idejében alakul ki magas vérnyomásuk. Ezt az állapotot nem kíséri a megengedettnél magasabb mértékben fehérje jelenléte a vizeletben, és szervi károsodás sem következik be.
Az idült hipertónia a terhesség első 20 hetében súlyosbodhat. Amikor ez bekövetkezik hipertónia szuperponált preeklampsziával, más néven terhességi magas vérnyomás, „terhességi toxémia” alakul ki. A magas vérnyomás mért értéke a terhesség alatt emelkedik és a kismama vizeletében is kimutatható a fehérje, de akár egyéb szövődmények is kialakulhatnak. Ez az állapot már gondos nyomon követést igényel, mert súlyos szövődményei lehetnek, ha az állapot rosszabbodik.
Miért válhat súlyossá és végzetessé a magas vérnyomás terhesen?
Ha a hipertónia a terheség második felében, a 20. terhességi hét után alakul ki, a gesztációs hipertónia preeklampsziához vezethet. A preeklampsziát más szervek, például a vese, máj, vér vagy agy károsodásának jelei kísérik.
A preeklampszia kezelését semmiképpen nem szabad elhanyagolni, mivel szövődményei nemcsak a baba, hanem az anya számára is halálosak lehetnek. Eszméletvesztéses görcsrohamokat, eklampsziát okozhat a betegség.
Milyen kockázatokkal jár a magas vérnyomás a terhesség idején?
Terhesség idején a magas vérnyomás miatt a méhlepény vérellátottsága romlik . Ha a méhlepénybe nem jut elegendő vér, a magzat kevesebb oxigént és tápanyagot kap a véráramból. A magzat fejlődése és növekedése a méhlepényben lelassul, ami miatt a baba kicsi születési súllyal jön a világra, vagy koraszülött lesz.
A magas vérnyomás a terheseknél okozhat méhlepény leválást is. A preeklampszia rendkívül veszélyes állapothoz vezethet a baba és a kismama szempontjából is, ha a méhlepény a méh belső faláról még a szülés normális időpontja előtt leválik.
A fenti veszélyes szövődményeken túl a terhesség idején rosszul kontrollált magas vérnyomás az életfontosságú szervek károsodásához vezethet, így károsodhat a hipertónia miatt az agy, a szem, a szív, a tüdő, a máj vagy akár a vesék is. Ha a károsodás súlyos, a betegség akár életveszélyes is lehet.
A komolyabb kockázatok megelőzése érdekében a nőgyógyász szakorvos dönthet úgy, hogy a kiírt időpont előtt beindítják a szülést súlyos, életveszélyes esetekben.
A terhességi magas vérnyomásra jellemző tünetek
A vérnyomás monitorozása a prenatális ellátás, vagyis a terhesgondozás fontos része. A diagnosztizált gesztációs hipertónia esetén a vérnyomást a szakorvos által elrendelt időközönként ellenőrizni és az eredményt dokumentálni kell. Kialakult preeklampsziára az alábbi tünetek figyelmeztethetnek:
- Határértéket meghaladó mennyiségű fehérje a vizeletben vagy egyéb veseproblémák jelei
- Kínzó fejfájás
- Látással összefüggő tünetek: ideiglenes látásvesztés, elmosódott látás vagy a fényérzékenység
- Felső hasi fájdalom, általában a bordák alatt a jobb oldalon
- Hányinger vagy hányás
- A vérben lévő trombociták csökkent szintje
- Májfunkció zavara
- A tüdőben folyadék lehet, amely légszomjat okozhat
A hirtelen súlygyarapodás, a terhesség idején megszokottól eltérő mértékű végtag és arc püffedés.
Kezelhető-e gyógyszerrel terhesség idején a magas vérnyomás?
Terhesség alatt is fontos a magas vérnyomás kezelése a babát és a kismamát veszélyeztető súlyos kockázatok megelőzése érdekében. Ha gyógyszert kell szednünk a vérnyomás beállításához a terhesség alatt, a nőgyógyász szakorvos egészen biztos, hogy a legbiztonságosabb készítményt és gyógyszer adagolást fogja felírni. Fontos, hogy a vérnyomás szabályozására felírt gyógyszert pontosan az előírtak szerint kell beszedni. Nem szabad sem abbahagyni a gyógyszer szedését sem az előírt adagoláson nem szabad módosítanunk a magunk és a babánk biztonsága érdekében.
Befolyásolja-e a vajúdást és a szülést a magas vérnyomás?
A nőgyógyász szakorvos a komplikációk megelőzése érdekében javasolhatja a szülés beindítását a kiírt időpont előtt. Ilyen esetben számba veszik, hogy a vérnyomást sikerült-e beállítani, van-e szervi károsodás, a babánál alakultak-e ki szövődmények.
Magas vérnyomással szoptathatok-e?
A szoptatást a szakorvosok rendszerint nem ellenjavallják. Mindenképpen egyeztetni szükséges a baba születése előtt azt is, hogy mely magas vérnyomás csökkentő gyógyszerek azok, amelyek szedése mellett is biztonságosan táplálhatjuk anyatejjel a babánkat.