Terhesség megszakítás

Manapság egyre növekvő számban jön létre az óvatlan közösülésből adódó nem kívánt terhesség. Ilyen esetben az anya vagy a pár közösen többnyire a terhesség megszakítás – abortusz – mellett dönt, amikor a megfogant magzatot mesterséges úton távolítják el az anya méhéből. 

A terhesség megszakítás lehetséges okai

A terhesség megszakításának oka lehet egészségügyi ok, amikor az anya egészsége vagy élete veszélybe kerül a magzat kihordásával, illetve ha a magzat valószínűsíthetően genetikai vagy egyéb károsodással/kórral születik. Gyakori ok lehet a szociális válsághelyzet, mely az anya fiatalkorúságára vagy anyagi nehézségeire, családi helyzetére vezethető, ugyanakkor sokszor követi terhesség megszakítás az erőszakos bűncselekményt, vérfertőzést. Hazánkban a terhesség 12. hetéig végezhető el a megszakítás (fiatalkorúak esetében 18. hétig), később csak indokolt esetben.

Mik a terhesség megszakítás módszerei?

Gyógyszeres terhesség megszakítás

A terhesség a várandósság korai szakaszában, egészen a 8.hétig megszakítható gyógyszer segítségével. A vetélés “elősegítése” az előírások betartása mellett kizárólag kórházban, szigorú orvosi felügyelet alatt történhet.

Művi úton történő abortusz

Magyarországon rendszerint műtéti úton távolítják el a magzatot, azon belül is alulról végzett terhesség megszakítással, a vákuumszívásos módszer alkalmazásával. A műtét során a méhtágítás után egy hajlított szívócsővel kiürítik a méhet, majd a kürettel ellenőrzik, hogy minden magzati szövet eltávolításra került-e a méhből. A műtéti eltávolítás másik két fajtája a mérgezéssel történő, és a felülről történő abortusz.

Hogyan történik a terhesség megszakítás?

Ha a terhesség tényének bebizonyosodása után a kismama súlyos válsághelyzetre hivatkozva kéri a megszakítást, az abortusz előtt kötelező védőnői tanácsadáson részt vennie, ahol a gyermek megtartásának lehetőségeivel, fogamzásgátlással és az abortusszal kapcsolatos szükséges felvilágosításokat megkapja. Ezt követően, amennyiben határozottan a terhesség megszakítása mellett dönt, kiállítják számára a terhesség-megszakításra vonatkozó kérőlapot, majd legalább 3 nap után, közvetlenül a beavatkozás előtt újra meg kell erősítenie aláírásával szándékát.

Mik a terhesség megszakítás veszélyei?

A terhesség megszakításával számos veszéllyel kell számolni. Későbbi koraszülés vagy meddőség kockázata, fertőzésveszély, méh kilyukadása, méhszáj zárószerkezetének sérülése és izomszakadás mind lehetséges következmények egy abortusz során.

A testi veszélyeken túl a kismamának számolnia kell a lelki megrázkódtatással is. Egy terhesség megszakításnak maradandó pszichés nyomai lehetnek.

  Terhességi tüneteket tapasztaltál?  Vegyél részt kivizsgáláson, kérd nőgyógyász szakember segítségét!
abortusznem kívánt terhességterhesség megszakítás