Terhestorna – első trimeszter
Korábbi blogbejegyzésünkben (Kismamatorna – Torna terhesen) már beszéltünk a terhestorna előnyeiről és a biztonságos és ellenőrzött edzéstípusokról. Most kicsit részletesebben foglalkozunk az első trimeszter alatti terhestornával.
Mielőtt azonban elkezdené a terhestornát, érdemes lenne megbeszélnie nőgyógyászával a tervezett edzésprogramot, még akkor is, ha nincs semmilyen betegsége, amely kizárná a fizikai aktivitást. Bármilyen edzésforma káros lehet, ha:
- túl nagy nyomást gyakorol a méhre és a magzatra
- túlzottan megterheli az ízületeket, az izmokat és a csontokat
- túlmelegedést okoz
- kiszáradáshoz vezet
Mennyit kell edzenem?
American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) javaslata szerint heti 150 perc aerob edzés az ideális. Ezt kell hetente kisebb időintervallumokra osztani például, naponta 30 perc a hét öt napján. Ha valaki csak most kezdi el az edzéseket, akkor neki érdemes az edzésprogramot napi 5 vagy 10 perccel kezdenie és többször ismételnie.
Azok a kismamamák, akik már korábban is végeztek rendszeres testedzést, azok az első trimeszterben a korábbi teljesítményüket csökkentsék legalább 40 százalékára, majd a 12. hét után ezt megnövelheti, az eredeti teljesítmény 60 százalékáig.
Mire figyeljek?
A kardió edzésnél törekednünk kell, hogy a pulzusszámunk 110 – 120 ütés/perc intervallumban legyen percként (ez az ajánlás természetesen az életkor függvényében változik). A pulzusszám nem emelkedhet 140 ütés/perc fölé, mert ez már veszélyezteti a méhlepény keringését. Kiemelten kell figyelni a helyes légzésre, a méhlepény és a magzat oxigén ellátottsága miatt.
A közepes intenzitású edzés növeli az oxigén és a vér áramlását a méhtől távoli izmokban is.
Ugyancsak figyeljünk arra, hogy elkerüljük a hőháztartásunk „felborulását”. Nem szabad túl melegen öltözni, kerülni kell az izzadást, a melegben történő mozgásformákat, mint a hot jóga vagy az intenzív pilátesz.
Nagyon fontos, hogy az edzés előtt mindenképpen be kell melegíteni és nyújtani, és edzés közben kiemelten figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, a megfelelő hidratációs szint megtartására.
Beszédteszt
Az aerob tevékenység relatív intenzitás mérésének egyik legegyszerűbb módja a beszédteszt. Általánosságban kijelenthető, hogy egy aerob edzést mérsékelt intenzitásúnak tekinthető, amikor a kismama edzés közben még tud beszélni (el tud mondani egy egész mondatot, mielőtt levegőt venne).
Mérsékelt intenzitás például:
- Gyors gyaloglás (5 km/h vagy gyorsabb)
- Vízi aerobik
- Kerékpározás sík terepen (15 km/h vagy gyorsabb)
Milyen gyakorlatok végezzek?
A szív- és érrendszeri fitneszgyakorlatok a megfelelő intenzitás betartásával nagyon kedvezőek. Gyaloglás, úszás, kerékpározás, aerobik, jóga, pilátesz, futás biztonságos és javasolt edzésformák.
Különösen ajánlott a Kegel torna, amely erősíti a medencefenék izmait, támogatja a méhet, a hólyagot, a vékonybelet és a végbelet. Várandósság alatt a szülésre való felkészülésben és a szülés utáni regenerációban is nagyon fontos a medencefenék-izomzatunk edzése, a hüvely erősítése.
Milyen edzésformákat kell kerülnöm?
Kerülje a hot jógát, a lesiklást, a jégkorongot, a kosárlabdát, a focit, a birkózást, a küzdősportokat, a búvárkodást, a gimnasztikát, a vízisízést és a lovaglást.