A szervezet egyik legfontosabb hormonja a TSH, ami nemcsak valamennyi szervünk működésére, hanem születendő gyermekünk fejlődésére is jelentős hatással lehet. Cikkünkben ezért kitérünk a TSH alapvető funkcióira, illetve a terhesség létrejöttében, valamint a magzat fejlődésében betöltött szerepére is.
Mi az a TSH?
A TSH a thyreoideastimuláló hormon (pajzsmirigy stimuláló hormon) rövidítése. Az agyalapi mirigy termeli a pajzsmirigy által termelt hormonok serkentésére, így közvetlenül hatással van a T4 (tetrajódtironin) és T3 (trijódtironin) szintjére is. Ezeket általában együtt is vizsgálják hormonális labor keretében, mivel túl magas és túl alacsony szintjük is kellemetlen tüneteket okozhat.
A TSH szintjét számos tényező befolyásolhatja, többek között a napszak, a stressz, a terhesség és az időjárás is. A hormonális egyensúly felborulására figyelmeztetnek például olyan tünetek, mint a fáradékonyság, a rossz közérzet, a depresszió, a hirtelen súlycsökkenés, vagy súlynövekedés, az álmatlanság és a hajhullás is. Ha ezeket a jeleket észleljük magunkon, esetleg menstruációs ciklusunkkal sincs minden rendben, mindenképp érdemes szakorvossal kivizsgáltatnunk a helyzetet.
A TSH funkciói
A TSH fő funkciója a pajzsmirigy működésének stimulációja, a T3 és T4 hormonokon keresztül azonban befolyással van az egész szervezet működésére.
Ilyenek például:
- az alapvető anyagcsere folyamatok, így túlműködés esetén fellépő hirtelen fogyás, alulműködéskor pedig nagy mértékű súlygyarapodás,
- a szív és érrendszer működése, amire gyakran szapora szívverés figyelmeztethet,
- az idegrendszer működésére, ezért a pajzsmirigy problémákkal küzdőknél sokszor fordul elő álmatlanság, fáradékonyság, koncentrációs zavarok és ingerlékenység is,
- az izmok egészséges működésére,
- a gyerekeknél az egészséges növekedésre, mentális és fizikai fejlődésre,
- a termékenységre, illetve terhesség alatt a magzat egészséges fejlődésére.
Mi számít normál értéknek?
A TSH értékét 0,300 – 4,200 mlU/L között tekinthetjük normálisnak, ideális értéke azonban 2,5 mlU/L körül mozog. Ahogy a hormonháztartással kapcsolatban általánosságban, úgy itt is elmondható azonban, hogy számos egyedi tényező befolyásolhatja. Mindig konzultáljunk ezért laborleleteinkről megfelelő szakorvossal!
A TSH szerepe a terhesség előtt
Az egyik legfontosabb hormontermelésért felelős szervként a pajzsmirigy működése jelentős hatással van a peteérés és a menstruációs ciklus szabályozására. A TSH magas szintje ezáltal fogantatási problémákhoz is vezethet. Ha például babát tervezünk, a TSH ideális szintje a terhesség előtt 1-, de maximum 2,5 mlU/L körüli, hiába tart a normális tartomány 4,2-ig.
A TSH szerepe a terhesség alatt
Több kutatás is vizsgálja a TSH hatását a terhesség alatt a magzat fejlődésére is. Ezek alapján az alacsonyabb TSH szint előnyösebbnek tűnik mind a várandósság létrejötte, mind annak lefolyása szempontjából. Azoknál a nőknél, akik esetében 2,5 mlU/L fölötti értékeket mértek ugyanis jellemzően nagyobb volt a vetélések és a koraszülések esélye.
Nemcsak a terhesség gond nélküli lefolyásában, hanem a magzat idegrendszeri és fizikai fejlődésében is fontos szerepet játszik egészséges hormonháztartásunk. A baba ugyanis a terhesség 18. hetéig az anya pajzsmirigyhormonjait használja, amelyek a méhlepényen keresztül jutnak el hozzá. Hiányuk ezáltal fejlődési rendellenességeket is okozhat.
A terhesgondozás alatt ezért többek között rendszeresen monitorozzák a hormonháztartást és a pajzsmirigy megfelelő működését is. Túl magas, vagy túl alacsony TSH szint esetén ugyanis könnyen felléphetnek komplikációk, illetve kialakulhatnak olyan egészségügyi problémák, amik hosszútávon befolyásolhatják a baba és a mama egészségét is.
Az alacsony TSH szint tünetei
Alacsony TSH és magas FT3 és FT4 pajzsmirigyhormon szintek esetén felmerülhet a pajzsmirigy túlműködésének lehetősége. Ezt többek között olyan helyileg észlelhető tünetek is erősíthetik, mint a megduzzadt nyirokcsomók a torokban, mivel a pajzsmirigy nem sokkal a nyelvcsont alatt helyezkedik el. Gyakori jele tövábbá a TSH alacsony szintjének a hirtelen fogyás, vagy épp a szapora pulzus is.
Ha szervezetünk hormonháztartása nincs egyensúlyban, kialakulhatnak menstruációs zavarok és a menopauzára jellemző tünetek is. Ilyen például a hirtelen hangulatingadozás, a hőérzet megváltozása, izzadékonyság, illetve alvászavar is. Mivel a pajzsmirigy túlműködés hatására az immunrendszerünk is megbízhatatlanabbá válik, könnyen létrejöhetnek a szervezetben gyulladások, illetve jelentkezhetnek bizonyos autoimmun betegségek is.
Kezelésében fontos szerepe van a megfelelő diagnosztizálásnak és a tüneti kezelések mellett a szervezet vitaminpótlására is szükség lehet. Pajzsmirigy túlműködés esetén például különösen hasznosak a B-vitaminok, a C- és D-vitamin, valamint a magnézium is, amelyek hozzájárulnak az izmok, az immunrendszer és az anyagcsere folyamatok egészséges működéséhez.
A magas TSH szint tünetei
A pajzsmirigy működésével összefüggő problémák a magyar lakosság nagyjából 10-15%-át érintik és nagyobb eséllyel alakulnak ki nők körében különösen a hormonális változások időszakában. A jódhiányos pajzsmirigy alulműködés például serdülőkorban, terhesség alatt és a szülést követően, valamint a menopauzát követően a legjellemzőbb.
Ennek egyik jele a magas TSH szint és az FT3 és FT4 hormonok szintje. Ha babát tervezünk érdemes lehet egy vérvizsgálattal előzetesen ellenőriztetni a hormonok mértékét, a pajzsmirigy alulműködés ugyanis vetéléshez, terméketlenséghez és meddőség kialakulásához is vezethet. Jellemző tünetei közé tartozik továbbá a magas koleszterinszint, a depresszió és a pánikbetegség is. Ha hirtelen nagyobb mértékű súlynövekedést tapasztaltunk, amit nem magyaráz az életmódunk változása, szintén fontos a kivizsgálás.
Milyen vizsgálat javasolt a TSH szint megállapítására?
A TSH szintjét egyszerű laborvizsgálattal meg lehet állapítani. Ha gyermeket tervezünk, konzultáljunk lehetőségeinkről nőgyógyászunkkal, aki kiírhatja a szükséges vizsgálatokat. Ha Ha a családunkban volt már példa pajzsmirigyproblémákra akkor pedig akár tünetmentesen is érdemes évente egy alap pajzsmirigy hormon vizsgálatot készíttetni, ami tartalmazza a TSH, az FT3 és FT4 hormonok szintjét. A normálistól való eltérés esetén pedig forduljunk endokrinológushoz, aki segíthet a megfelelő kezelési mód kiválasztásában.