Veszélyeztetett terhességről akkor beszélhetünk, ha valamilyen tényező indokolttá teszi, hogy még körültekintőbb vizsgálatokat végezzünk és még óvatosabbak legyünk a várandósság alatt. Néhány esetben táppénz, vagy kórházi megfigyelés is javasolt lehet, aminek a szükségességéről az elvégzett vizsgálatok alapján a kezelő orvos dönthet.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amikkel érdemes tisztában lenni, ha mi is a magas kockázatú kategóriába tartozunk.
Mi a veszélyeztetett terhesség és mennyire gyakori?
A veszélyeztetett terhesség egy gyűjtőfogalom, ami minden olyan kismamát érinthet, akire a várandósság nagyobb kockázatot jelent, vagy nagyobb eséllyel merülhetnek fel komplikációk, szövődmények a baba fejlődése, esetleg a szülés során. Ez átlagosan a terhességek 20-30%-át érinti, habár az ijesztő fogalom ellenére, ha időben megtörténik a diagnosztizáció, jó eséllyel problémamentesen folyhat le a várandósság.
A magas kockázatú kategóriát sokszor a vizsgálatok száma és a kismamát még nagyobb óvatosságra intő orvosi utasítások különböztetik meg a normál lefolyású terhességtől. Annak érdekében ugyanis, hogy elkerülhessük a fejlődés során kialakuló komplikációkat, illetve csökkentsük az anyára és a babára leső kockázatot, gyakoribb és személyre szabottabb vizsgálatok szükségesek.
Ha betartjuk az orvos utasításait és rendszeresen részt veszünk a javasolt kivizsgálásokon, minden esélyünk megvan rá, hogy gond nélkül és egészséges gyermekünk szülessen. Ehhez az első lépést azonban a korai diagnosztizáció jelenti.
A veszélyeztetett terhesség leggyakoribb okai
Van néhány tényező, ami miatt egy várandósság a magasabb kockázatú kategóriába eshet. A terhesség alatti rendszeres kivizsgálások alkalmával azonban orvosunk is észrevehet olyan dolgokat, amik indokolják a nagyobb odafigyelést.
- A kismama korábbi, vagy meglévő betegségei, amelyek kihatással lehetnek a várandósságra, vagy a magzat fejlődésére. Gyakran ezek rendszeres gyógyszerszedéssel is együtt járnak, amiről a szülészorvost mindenképp tájékoztatni kell.
- Az anya életkora is fontos tényező. Általában 18 éves kor alatt és 35 éves kor fölött kerülhet valaki automatikusan a magasabb kockázatú kategóriába.
- Meddőségi kezelés útján fogant magzatok esetében is szükséges a nagyobb odafigyelés és a személyre szabott, rendszeres vizsgálatok.
- A korábbi vetélések is növelik a várandósság rizikó faktorát. Az orvosok így általában gyakoribb vizsgálatok és a kismama óvatosságra intésével igyekeznek csökkenteni a terhesség megszakadásának esélyét.
- Ikerterhesség esetén a két magzat eltérő ütemben is fejlődhet, vagy épp mindketten kicsik maradnak, hiszen szűkös helyen és adott mennyiségű tápanyagforráson kell osztozniuk. Ilyenkor gyakoribb a koraszülés lehetősége is, ami kockázatot jelent a kisbabákra.
+1. A terhesség miatt fellépő tényezők is indokolhatják a nagyobb odafigyelést. Ezek közé tartozik például a magas vérnyomás, a terhességi cukorbetegség, vagy a magzat fekvési és fejlődési rendellenességei, de például a kismama súlya is. Ha az anyuka túl sovány, vagy épp túlsúlyos, szintén magasabb a komplikációk kialakulásának esélye.
Veszélyeztetett terhesség és táppénz
A veszélyeztetett terhesség miatti táppénz idejét és összegét több tényező befolyásolhatja, illetve három alapfeltételnek is teljesülnie kell ahhoz, hogy a kismama jogosult legyen rá.
- Rendelkeznie kell fennálló biztosítási jogviszonnyal, munkaviszonnyal,
- rendszeresen fizetett társadalombiztosítási járulékkal,
- orvosi igazolással a megállapított keresőképtelenség okáról.
Táppénz felvételére továbbá az jogosult, aki nem részesül párhuzamosan csecsemőgondozási díjban.
A táppénz maximális hossza
Veszélyeztetett terhesség esetén táppénz igen, betegszabadság azonban nem vehető igénybe. Igazolt keresőképtelenség esetén a táppénz időtartama a biztosítási jogviszony időtartama alatt legfeljebb egy éven át vehető igénybe. Ebbe beletartoznak a munkaszüneti napok, a heti pihenőnapok, szabadnapok és ünnepnapok is, hosszát azonban befolyásolhatja az úgynevezett táppénz előzmény. Vagyis, ha egy évre visszamenően korábban már voltunk táppénzen, annak időtartama hozzáadódik az új táppénz időtartamához, ezzel pedig csökkenti azt.
A veszélyeztetett terhességi táppénz mértéke
A táppénz mértéke függ a biztosításban töltött időtől, keresetünk és a havi minimálbér értékétől is. Napi összege legalább 730 nap biztosításban töltött idő esetén a napi átlagkeresetünk 60%-a, ez alatt pedig csupán 50%-a. Bármekkora legyen is a fizetésünk azonban, a táppénz napi összege nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének 1/30-ad részét, ami 2021-ben 11 160 Ft volt.
A táppénz megállapításánál a keresőképtelenség első napjától visszaszámolnak három hónapot, majd ennek utolsó napjától még további 180 napot és ennek az időszaknak a napi jövedelmét veszik átlagul. Ha a kismamának megvan a 180 nap biztosított jogviszonya, de nincs ugyanennyi napi jövedelme, de a 120 nap megvan, úgy ez az időszak adja a táppénz alapját. Ennek hiányában 30 napnyi, vagy a szerződés szerinti tényleges jövedelemmel számolnak.
A fenti szabályok figyelembe vételével így mi is kiszámolhatjuk táppénzünk várható összegét. Sőt, akár online kalkulátort is használhatunk ami a munkaviszony hosszának, a szerződés szerinti munkabér összegének és a kieső munkanapok számának megadásával kiszámolja a várható napi táppénz összegét.
Tudtad?
Terhességi kalkulátor segítségével könnyen kiszámolhatod, hogy terhességed hanyadik hetében jársz éppen és, hogy ez alapján várhatóan mennyi ideig lehet még szükséged táppénzre.
Hogyan igényelhető táppénz veszélyeztetett terhesség idejére?
Akár normál táppénz esetén, ha a kismama munkavállaló, a táppénz iránti kérelmét munkáltatójának kell leadnia az orvos, vagy a kórház által kiállított keresőképtelenségi igazolással. Egyéni vállalkozók, őstermelők, vagy önfoglalkoztatók esetében az eljáró hatóság a székhely szerinti fővárosi, vagy megyei szintű kormányhivatal, akiknek ugyan ezekre a dokumentumokra lesz szüksége.
Arra figyeljünk még, hogy visszamenőleg legfeljebb hat hónapra igényelhetjük a táppénz összegét!