Visszafordítható a meddőség, vagy végleges állapotról van szó?
Attól függően, hogy mi hátráltatja a természetes fogantatást, többféle kezelés létezik. Van megoldás akkor is, ha épp nem visszafordítható a meddőség.
A meddőség diagnózisa sokak által rettegett, hiszen magában hordoz egyfajta visszafordíthatatlanságot, véglegességet is. Sokan ezért tartanak a meddőségi kivizsgálásoktól is, mivel az él a köztudatban, hogy baj esetén biztosan nem lehet már saját gyermekük. Szerencsére ez napjainkban már változóban van.
Számos kórkép kezelhető és a meddőség így visszafordítható, ahol pedig ezek nem hoznak megoldást, az asszisztált reprodukciós eljárásoknak köszönhetően még mindig létrejöhet sikeres terhesség.
Mikor beszélhetünk meddőségről?
Ez a megfogalmazás is egyre inkább átalakulóban van. A legtöbbször ugyanis már nem meddőségről, hanem teherbe esési nehézségekről beszélhetünk. Ez azt jelenti, hogy ha egy párnak egy év alatt aktív, védekezés nélküli szexuális életet élve sem fogant gyermeke, érdemes kivizsgáltatnia magát, hogy áll-e valami probléma a háttérben.
Előfordulhat, hogy a korábban szedett fogamzásgátló hatása nem múlt még el teljesen, esetleg intim fertőzés, vagy gyulladás akadályozza a teherbe esést. Máskor a hormonális egyensúly felborulásával, életmódbeli tényezőkkel, vagy a petevezetékek átjárhatóságával van a probléma.
Szerencsére ezek többsége egyszerűen kezelhető a megfelelő gyógyszerek alkalmazásával, életmódváltással, vagy kisebb műtéti beavatkozásokkal. A petevezeték elzáródását sokszor már az átjárhatósági vizsgálat során a méhbe juttatott folyadék megoldja, de bizonyos típusai laparoszkópiával is kezelhetőek.
Érdemes szót ejteni arról is, ha a férfinál van baj, a meddőség oka ugyanis azonos arányban kereshető mindkét nem tagjainál. Mivel a hímivarsejtek nagyjából háromhavonta újratermelődnek, ha az ivarvezeték átjárható és erekciós problémák sincsenek, életmódváltoztatással az ondó minősége is hatékonyan javítható.
Lehetséges kezelési módok meddőségre
Attól függően, hogy mi hátráltatja a természetes fogantatást, többféle kezelési lehetőség is létezik. Még arra is van megoldás, ha a mi esetünkben épp nem visszafordítható a meddőség, hiszen az asszisztált reprodukciós eljárások ilyenkor is sikeresek lehetnek.
Hormonegyensúly helyreállítása gyógyszeres kezeléssel
A hormonháztartás egyensúlyára számos tényező hatással lehet, akár a korábban szedett gyógyszerek, az életmódunk vagy az étrendünk is. Ha babát szeretnénk, de a próbálkozás ellenére nem sikerül teherbe esni, egy általános hormonvizsgálatból is fény derülhet az okára. Szerencsére vannak olyan gyógyszerek, amelyek hatékonyan képesek helyreállítani az egyensúlyt. Sőt, akár a spontán vetélés esélyét is csökkenthetik.
A progeszteront például terhességi hormonként is szokták emlegetni, túl alacsony szintje ugyanis komoly akadályt jelenthet a terhesség létrejöttében. Ezen kívül vannak bizonyos vitaminok is, amelyek hiánya negatív hatással van a magzat fejlődésére, ezáltal csökken a sikeres fogantatás esélye is. Ilyen például a folsav, amely a velőcsőzáródási rendellenességekkel hozható összefüggésbe, valamint a D-vitamin, ami a baba és a mama csontszerkezetét támogatja.
Műtéti megoldások
Vannak bizonyos mechanikai tényezők, amelyek kezelése csak műtéti úton lehetséges. Ilyenek például a méhben, vagy a méhfalon elhelyezkedő jóindulatú kinövések és sejtszaporulatok. Ezeket típusuktól függően nevezhetjük polipoknak, vagy miómáknak is, amelyek a méh alakjának befolyásolásával csökkenthetik az embrió megtapadásának esélyét.
Sok esetben eltávolításukkal meg is oldódik a probléma és természetes úton is létrejöhet a terhesség. A beavatkozásra akkor is szükség lehet, ha mesterséges megtermékenyítési eljárásban veszünk részt, ugyanis akár a lombik program sikerének esélyét is befolyásolhatják.
Életmódbeli változtatások
A túlsúly és a kóros soványság is lehet ok a gyermektelenségre, ahogy a nem megfelelő étrend és a kevés mozgás is. Annak érdekében, hogy támogassuk szervezetünket egy új élet fogantatásában, érdemes először az életmódunkat átalakítani. Fogyasszunk rostokban és sovány fehérjékben gazdag ételeket és étkezzünk változatosan!
Ez nem kell, hogy egyet jelentsen a költséges fogásokkal. A szezonális zöldségek és gyümölcsök és éppolyan vitamingazdagok, mint egzotikusabb megfelelőik. A piros bogyós gyümölcsök például támogatják a szervezet természetes gyulladáscsökkentő képességét és ízletesek joghurtba keverve, vagy smoothie-ként fogyasztva is.
Így ráadásul fagyasztott állapotban is használhatjuk őket, nemcsak frissen. A zöld levelesek, mint a spenót, vagy az egyszerű kelkáposzta pedig azon felül, hogy magas rosttartalommal rendelkeznek és támogatják az egészséges emésztést, vasban is gazdagok, ami segít megelőzni a vérszegénységet.
A rendszeres mozgásra is érdemes figyelmet fordítani. Amellett, hogy segíti az egészséges testsúly fenntartását, fokozza ugyanis a vérkeringést is, ami szintén fontos szempont nemcsak a fogantatás, hanem a gond nélküli terhesség miatt is. A várandósság során felszedett kilók és a szervezet megváltozott igényei jelentős terhet raknak a szív- és érrendszerre, ezért soha nincs túl korán elkezdeni gondoskodni róla.
Bizonyos mozgásformákkal különösen javítható a kismedence és a méh vérellátása, ami megfigyelések alapján szintén összefüggésbe hozható a sikeres terhességgel. Ilyen módszer többek között az Aviva torna is, ami nemcsak a gyermekáldást, hanem az egészséges ciklust is támogatja és akár a fájdalmas menstruációs görcsöket is csökkentheti.
Az eljárás neve: asszisztált reprodukció
Végül, de nem utolsó sorban megoldást nyújthatnak az asszisztált reprodukciós eljárások is, amelyeket gyakran neveznek meddőségi kezelésnek is. Ilyen például az inszemináció, amely méhen belüli megtermékenyítést jelent és a lombik program is, ami során a testen kívül, laboratóriumi körülmények között történik a megtermékenyítés.
Ez utóbbi a lehetséges fizikai akadályok teljes kiküszöbölésével az egyik legnagyobb sikerrátával rendelkező beavatkozás, ami az esetek 30-35%-ában sikeres terhességet eredményez. Magyarországon például átlagosan évente 1500-2000 baba születik ezzel az eljárással, világszerte pedig még meggyőzőbbek a számok. Közel negyedmillió mesterséges megtermékenyítéssel fogant gyermek jön ugyanis a világra évente.
A reményt nem szabad tehát semmiképp feladni. Véglegesnek tűnhet a diagnózis, a modern orvostudománynak hála azonban már a meddőség is jó eséllyel kezelhető, akár a probléma gyökerénél, akár mesterséges megtermékenyítésen keresztül.