Vizelettartási problémáról beszélünk akkor, ha a húgyúti záróizom nem működik megfelelően. Az inkontinencia mértéke lehet nagyon enyhe, amikor csak tüsszentés vagy köhögés közben távozik egy-két csepp vizelet, de létezik olyan súlyos formája is, amely esetén már nincs idő eljutni a mosdóig.
Vizelettartási probléma = inkontinencia
Igaz, nem beszélünk róla, de igen gyakori, sokakat érintő problémának számít az inkontinencia: fiatal nők körében is előfordul, de idős korban már minden harmadik ember ezzel a problémával küzd. A nők körében jóval gyakoribb, mint a férfiaknál, ennek hátterében anatómiai adottságok, valamint a terhesség és a menopauza miatt kialakult szövet- és izomgyengülés állhat.
Az inkontinencia azon túl, hogy jelentősen rontja a szociális és társas kapcsolatokat, elszigeteli a társaságtól azokat, akik vizelettartási problémákkal küzdenek, komolyabb betegségek jelzője is lehet, ezért semmiképp sem szabad elhanyagolni azt, érdemes orvoshoz fordulni a problémával.
Mi okozhat vizelettartási problémákat?
- Dohányzás
- Túlsúlyosság
- A húgyvezeték anatómiai rendellenességei
- Örökletesség
- A gát sérülése
- Idős kor
- Menopauza
- Szülés
- Egyes betegségek, pl.: cukorbetegség, vesekő, idegi eredetű betegségek
- Egyes gyógyszerek, pl.: vízhajtók
- Túl sok kávé vagy tea fogyasztása
- Egyes sportágak, pl.: atlétika, különböző ugrósportok
- Hormonzavar
Az inkontinencia típusai:
Stressz inkontinencia: kis mennyiségű vizelet távozik a hasban uralkodó nyomás megnövekedése miatt, például köhögéskor és erőlködéskor. A fiatal és középkorú nők esetében ez a leggyakoribb. Nagyon súlyos esetben szinte folyamatosan ürül a vizelet.
Késztetéses inkontinencia: ilyenkor nagyon hirtelen jelentkezik a vizelési inger, amelyet a beteg nem tud elnyomni, nem tudja a vizeletet visszatartani. Főként idősek körében fordul elő.
Túlfolyásos inkontinencia: kis mennyiségű vizelet szivárog folyamatosan. A jelenség hátterében általában az áll, hogy a húgyhólyag vizeléskor nem tud teljesen kiürülni, ezért az túltöltődik és megnagyobbodik. Cukorbetegeknél gyakori.
Funkcionális inkontinenciáról akkor beszélünk, ha a beteg valamilyen betegsége, mozgásszervi problémája miatt nem tud időben elérni a mosdóig. Ilyen lehet az agyvérzés vagy a demencia.
A vizelettartási problémák megelőzése és kezelése
- intimtorna: a gátizmok tornáztatásával elkerülhető, hogy az izmok elgyengüljenek, veszítsenek feszességükből. Ezzel a módszerrel megelőzhető a vizelettartási problémák kialakulása, és akár teljes mértékben meggyógyítható a már létező probléma.
- gyógyszerek: főként akkor alkalmazzák, ha a vizelettartási probléma hátterében hormonális probléma áll.
- műtét: ha más módszer nem segít, ma már műtétileg is lehet segíteni
- a háttérben lévő, az inkontinenciát okozó betegség kezelése, a kiváltó probléma megszüntetése.