Nőket érintő alhasi fájdalom II. rész

A bejegyzés első részében áttekintettük az alhasi fájdalom fogalmát, típusait és a szeméremcsont felett jelentkező fájdalmat okozó betegségeket (hólyaghurut, fájdalmas, görcsös menstruáció, kismedencei gyulladásos betegség).

Az alhas fájdalmának néhány jellemző oka

Bal vagy jobb oldali alhasi fájdalom

Ovulációs fájdalom, peteérés

Az ovulációs fájdalom más néven mittelschmerz fájdalom, akkor fordulhat elő, amikor a petefészek a menstruációs ciklus közepén (kb. a 14. napon) a tüsző a petefészekben megreped, és az érett petesejt távozik a tüszőből majd lefelé halad a petevezetéken.

Az ovulációs fájdalom tünetei:

  • hirtelen fájdalom, amely az idő múlásával rosszabbodhat
  • a ciklus közepén megjelenő fájdalom
  • a fájdalom a bal és a jobb oldalon egyaránt jelentkezhet, attól függően, hogy melyik oldali petefészek működik.

A fájdalmas érzés néhány órától néhány napig tarthat és más hasi fájdalommal könnyen összetéveszthető.

Petefészek ciszták

A petefészek ciszta folyadékkal telt, hártyával vagy vaskosabb fallal körülvett képlet („folyadékzsák”), amely a petefészken képződik. A petefészek ciszták nagyon gyakoriak a fogamzóképes nőknél és a kismamamáknál egyaránt. A kisebb méretűek általában ártalmatlanok, fájdalommentesek és önmaguktól elmúlnak, csak a nőgyógyászati vizsgálaton ismerhetőek fel.

A petefészekciszta akkor okozhat problémát, ha nagyobbra nő és kezelés nélkül marad. Ha a ciszta nagyobbra nőtt tompa vagy éles fájdalommal jelentkezik a hasban vagy a medencében. A has, a hát alsó részén vagy a combnál puffadás is tapasztalható. A fájdalom a gyomor alsó részének mindkét oldalán jelentkezhet, attól függően, hogy melyik oldali petefészken alakult ki. Az alhasi fájdalom fokozódhat mozgásra és jelentkezhet közösülés közben is.

Méhen kívüli terhesség

A méhüregen kívüli terhesség esetén a megtermékenyített petesejt nem a méhben, hanem azon kívül ágyazódik be. Ez veszélyt jelent az anya életére, valamint a jövőbeli termékenységére. Mindenképpen azonnali orvosi beavatkozás szükséges.

A tünetei hasonlóak mint a normál terhesség estén (emlőfeszülés, enyhe hányinger, hányás, gyakori vizelési inger, hangulatváltozás, elmaradt menstruáció), azonban az erős görcs, a hasi, a húzó jellegű deréktáji fájdalom, végbél fájdalom terhességet jelezhet a méhen kívülméhüregen kívüli terhességet is jelezhet.

Ha a kimaradt havi ciklus után barnás vérzést tapasztal azonnal orvoshoz kell fordulnia!

Endometriózis

A méh belsejét belülről borító hormonérzékeny szövet a méhnyálkahártya (endometrium). Az endometriózis olyan nőgyógyászati rendellenesség, amikor a méh nyálkahártyájához hasonló endometrium-szerű szövet nő a méhüregen kívül. Legfőképpen a kismedence szerveit és a  hashártyát érinti. Leggyakrabban megtalálható a petefészkeken, a petevezetéken, a méhet függesztő szalagokon, és a méh külső felületén.

Az endometrium-szerű szövet úgy viselkedik, mint a méhnyálkahártya-szövet, és  ugyanúgy reagál a hormonális változásokra.

Az elsődleges tünete a kismedencei fájdalom, amely szexuális együttlétek és menstruáció során még erőteljesebbé válik.

Jellemző tünetek:

  • Nagyon erős menstruációs görcsök, amelyek a hasban vagy a hát alsó részén érezhetők.
  • Gyakori fájdalmas érzés a közösülés alatt vagy után.
  • Fájdalom székletürítéssel vagy vizeléssel.
  • Meddőség
  • Nehéz menstruációs periódusok vagy nagyon erős vérzések a menstruáció közötti időszakban (intermenstruációs vérzés).

Kezelése általában konzervatív módszerekkel történik, de sikertelenség esetén  műtéti beavatkozásra kerül sor.

Mióma

A méh izomzatából kifejlődő mióma jóindulatú daganat, amely néhány millimétertől kezdve akár ökölnagyságig is megnőhet. A mióma változatos tünetei a daganat méretétől és a növekedési helyétől függenek. Megjelenésének fő tünetei közé tartozik a görcsös, erős vérzéssel járó menstruáció, vizelési panaszok, alhasi fájdalom, nyomásérzet a medencében. Sok nőnél egyáltalán nem jelentkeznek tünetek.

Az alábbi tünetek esetén azonnali orvosi vizsgálatra van szükség:

  • Éles kismedencei fájdalom
  • Krónikus kismedencei fájdalom
  • problémák a hólyag ürítésében
  • Erős hüvelyi vérzés a menstruációs ciklusok között

Méhnyakrák

A méhnyakrák (cervix carcinoma) a méhnyakon kialakuló rosszindulatú daganatos betegség. A nőket érintő rosszindulatú daganatok között a második leggyakoribb daganattípus, és a halálozások tekintetében a negyedik leggyakoribb ok.

A korai stádiumában a méhnyakrák általában tünetmentes és a tünetek esetleg csak hosszú évek után jelentkeznek. Korai felismerés esetén a betegség általában teljesen gyógyítható, míg a betegség előrehaladott állapotában már nem lehet garantálni a teljes gyógyulást.

A méhnyakrák jelei és tünetei a következők:

  • Kismedencei fájdalom
  • Kellemetlen szagú vizes, véres hüvelyváladék
  • Alhasi fájdalom a szexuális együttlét során, vagy attól függetlenül
  • Vizes, véres hüvelyváladék, amely nehéz lehet és kellemetlen szagú
  • Kismedencei- vagy közösülés közbeni fájdalom
  • Vizelési, székletürítési panaszok
  • Fogyás
alhasi fájdalomfájdalomméhnyakrákmiómapeteéréspetefészek cisztaterhesség