COVID és menstruációs zavarok: mire számíthatunk?

A COVID megbetegedés sokaknál hosszan elhúzódó vagy tartós tüneteket okozhat. A nők esetében  megfigyelték, hogy miután alábbhagytak a COVID tünetei, a menstruációs ciklusuk felborult, vagy valamilyen tekintetben kihatott a női egészségre is a betegségük.

Akiknél hosszan elhúzódó poszt-COVID tüneteket figyeltek meg, gyakran hónapokig tapasztalnak időről-időre lázas állapotot, fáradtságot és kellemetlen fejfájást.

Sokan számolnak be arról is, hogy az elhúzódó COVID betegséget követően szabálytalanná vált a menstruációs ciklusuk is.

A menstruáció a COVID hatására rendszertelenné válhat, szokatlan vérrögöket és fokozott premenstruációs szindrómát (PMS) is tapasztalhatnak az érintettek.

Mentálisan is megterhelőnek érezhetjük az életminőségünkben bekövetkező változást, ha az egyébként is sok kihívást okozó COVID megbetegedés miatt még a menstruációs ciklusunk  is felborul, vagy a menstruációnk erőssége kellemetlen irányba változik, a menstruációval egybeeső időszakban még szokatlanul erős fáradtságot, izomfájdalmakat is érzünk.

Aggasztónak érezhetjük, ha a COVID-betegséget idején és azt követően több alkalommal is kimarad a menstruációnk.

Azt sem feltétlenül éljük meg jól, ha visszatér ugyan a menstruációnk, de nagyon változó erősségűvé válik, sokkal tovább tart, vagy éppen továbbra is hol megjön, hol nem.

A kiszámíthatatlanság nagy mértékben rontja mindennapjainkban  a hangulatunkat és akár úgy érezhetjük, hogy mindez már az életminőségünkre is kihat.

Sokak számára sokkoló lehet, hogy a megszokott havi vérzésében korábban egyáltalán nem észlelt, vagy az eddiginél nagyobb vérrögöket tapasztal a vérzésében, pedig ez nagyon gyakori tünet lehet a nők körében, miután átesünk a COVID betegségen.

Mindezek a változások érzelmileg is rossz hatással lehetnek ránk. A kellemetlenül ható tünetek miatt lehet hangulatingadozásunk, amely korábban nem volt ránk jellemző.

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a stressz normális esetben kedvezőtlenül hat a menstruációs ciklusunkra.

Minél több negatív hatást tapasztalunk, annál több aggály gyötör, amely még tovább rontja a helyzetet, a menstruációs ciklusunkkal összefüggésben is.

Nem mindenki tapasztal azonban változást a ciklusában, pedig átesik a koronavírus fertőzésen és megbetegedésen, éppen úgy ahogy a COVID betegség súlyossága is egyénenként változó.

Megnyugtató viszont az, hogy akinél jelentkeznek hosszú távú COVID tünetek, náluk is egy idő után teljesen megszűnnek a panaszok, és a menstruációs ciklusuk is normalizálódik idővel.

Ne felejtsük el, hogy nagyon fontos tudatában lenni a ténynek, hogy a COVID betegség sokaknál jár hosszú távú tünetekkel és akár zavart okozhat a női ciklusunkban is. Ha erről kellő képen tájékozódunk a szakorvosoktól, nem fogjuk megélni akkora kellemetlenségként a problémákat, hanem tudatosan együtt élünk velük, a megszűnésükig.

Emiatt nagyon fontos, hogy bármilyen aggályunk támad amiatt, hogy tapasztalunk változást a ciklusunkban a COVID hosszú távú következményeként, mindenképpen beszéljünk a nőgyógyászunkkal, aki tud bővebb tájékoztatást is adni a témában.

Forrás: https://www.medicalnewstoday.com/articles/long-covid-and-periods-the-unspoken-impact-on-female-well-being

 

COVID hosszú távú hatásaerős vérzésrendellenes menstruációrendszertelen menzeszvérrögök a menzeszben