A cukorbetegséget ugyan ritkán emlegetjük együtt a teherbe esési nehézségekkel, érdemes szót ejteni azonban róla, hogy jelentősen befolyásolhatja reproduktív képességünket. Az inzulinrezisztencia például gyakran okozza a hormonháztartás egyensúlyának felborulását és a tesztoszteronszint megnövekedését, míg a nem megfelelő vércukorszint akár a magzat fejlődésére is hatással lehet. Ha diagnosztizált cukorbetegséggel rendelkezünk, vagy csak gyanakszunk a problémára és épp családalapítás előtt állunk, az alábbi dolgokra érdemes fokozottan odafigyelni!
Gyermekvállalás cukorbetegen
Nem mindenkinél zárja ki a spontán teherbe esés lehetőségét a cukorbetegség, így általában nem sorolják a meddőségi problémák közé. Vannak azonban olyan esetek, amikor épp a sikertelen próbálkozást követő kivizsgálás derít fényt a még diagnosztizálatlan cukorbetegségre. Az inzulinrezisztencia, például egy olyan cukoranyagcsere zavar, ami azt eredményezi, hogy a szervezet szöveteinek jóval több inzulinra van szükségük, hogy hasznosítani tudják a megfelelő mennyiségű glükózt, gyakran van ezek között.
A betegség ráadásul sokáig képes tünetmentes maradni, hiszen a testünk a megnövekedett inzulinszükséglet hatására túlkompenzál és elkezd több inzulint termelni. Csakhogy ez a hormonháztartás felborulásához is vezethet. Az inzulinrezisztencia hatására ugyanis gyakran felborul az ösztrogén- és progeszteronszint, ami a két legfontosabb női hormon a ciklus szabályozása és a sikeres terhesség létrejötte szempontjából. Ezen kívül megváltozhat az FSH/LH szintje, amit tüszőérlelő hormonként is nevezhetünk és megnövekedhet a tesztoszteronszint is, ami a peteérés elmaradását okozhatja.
A nem megfelelő hormonális egyensúly és vércukorszint a terhesség alatt is veszélyes lehet, például okozhat fejlődési rendellenességeket és vetélést is. Ha arra gyanakszunk, hogy várandósak vagyunk, esetleg terhességi teszt is bizonyítja már ezt, mielőbb keressük fel nőgyógyászunkat is!
Ha pedig már diagnosztizált cukorbetegséggel rendelkezünk, érdemes a gyermekvállalás tervezésének legelején egyeztetni a továbbiakról kezelőorvosunkkal.
Mik a teendők terhesség előtt cukorbetegen?
A várandósság jelentős terhelést jelent a női szervezet számára. Ha cukorbetegségben szenvedünk ezért érdemes megtenni pár óvintézkedést saját és születendő gyermekünk egészsége érdekében. Ez többnyire egy orvosi rendelőbe tett látogatással kezdődik.
1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetében is szükség van ugyanis már a terhesség tervezésekor:
- Egy cukoranyagcsere ellenőrzésre, a magzat egészséges fejlődéséhez ugyanis elengedhetetlen a HbA1c normálishoz közelítő, de legalábbis 6,5%-ot nem meghaladó értéke. Annak érdekében, hogy kizárjuk a lehetséges komplikációk kockázatát, már a fogamzásgátló elhagyása előtti 3-6 hónapban érdemes figyelni az inzulinszintünkre és naponta többször mérni éhgyomorra és étkezés után is.
- A veseműködés ellenőrzésére, hiszen ezek a szervek felelnek a méreganyagok kiválasztásáért és eltávolításáért szervezetünkből.
- A pajzsmirigyfunkciók ellenőrzésére, azok zavara ugyanis gyakran jár együtt a 2-es típusú cukorbetegséggel és a várandósság alatt megnövekedhet a kialakulásuk kockázata.
- Szemészeti vizsgálatra a szemfenék ereinek vizsgálatával, hiszen a cukorbetegség gyakran okoz látásproblémákat is.
- Végül, de nem utolsó sorban a gyógyszeres kezelést minden esetben fel kell váltani inzulinosra, mivel a tabletták hatóanyagai fejlődési rendellenességek kialakulásához vezethetnek.
A cukorbetegség veszélyeztető körülménynek számít
Azok a kismamák, akik diagnosztizált cukorbetegséggel rendelkeznek, vagy terhességük alatt alakul ki náluk a probléma, a veszélyeztetett kategóriába kerülnek. Ez nem jelenti rögtön azt, hogy bármilyen probléma is felmerülne a várandósság során, de alaposabb és gyakoribb terhesgondozást igényelnek.
Kötelező vizsgálatok a terhesség alatt:
- Ultrahangvizsgálat a 11-12., 20., 32. és 38. héten
- Méhnyakvizsgálat, hüvelykenet
- Laboratóriumi vizsgálatok a magzati és anyai kockázat megítélésére (toxoplazma, AFP).
- Vércukorszint-mérések
- Vizeletvizsgálatok
- Rendszeres HbA1c (esetleg fruktózamin) tesztek
- Vérnyomásmérések, testsúlymérések
Ezen kívül érdemes fokozottan figyelni a vércukorszintünkre is, a hormonális változások ugyanis jelentősen befolyásolhatják azt. A cukorbeteg kismamáknál az első trimeszterben jellemzően alacsonyabb az inzulinszükségletük, a második trimeszterben nagyjából normális, vagy annál kicsit magasabb, az utolsó trimeszterben pedig akár a duplájára is nőhet. A kötelező vizsgálatok mellett ezért az otthoni rendszeres vércukorszint mérés is nagyon fontos. Ez 5-9 mérést jelent naponta.
A hipoglikémia elkerülése érdekében ezen kívül oda kell figyelni a napi többszöri étkezésre. Ajánlott három óránként enni a terhesség alatt, illetve mindig tartani magunknál valami enni-innivalót, ami képes gyorsan megemelni a vércukorszintet. Ez lehet egy félpohárnyi cukros üdítőital, néhány szem szőlőcukor, vagy a kávézókból ismerős kis cukros tasak is. A szénhidrátbevitelről se feledkezzünk azonban meg! A cukor mellett fogyasszunk el például egy szendvicset is.
Mire számíthatunk a szüléskor?
Ahogy a várandósság, úgy a szülés is fokozott odafigyelést igényel az orvosok részéről, hiszen jelentős megterhelést jelent a kismama szervezete számára. Cukorbetegség esetén előfordulhat például, hogy szükség van a vajúdás idő előtti beindítására, vagy épp császármetszésre. A kismamák gyakran kapnak ilyenkor inzulin-infúziót is, amivel biztosítható a szervezet megfelelő inzulin ellátása. A szülést követően azonban hirtelen csökkenhet a szervezet inzulin szükséglete, ezért a kórházi tartózkodás alatt és otthon is nagy figyelmet kell fordítani az önellenőrzésre!
Összességében elmondható tehát, hogy a cukorbetegség ugyan nem tartozik feltétlenül a meddőséget okozó problémák közé, de jelentősen megnehezítheti a teherbe esést és a gyermekvárást. Ha volt a családunkban 1-es, vagy 2-es típusú cukorbeteg és a kitartó próbálkozás ellenére sem jön a baba, érdemes lehet kivizsgáltatni a dolgot. A megfelelő kezelés beállításával akár a teherbe esési nehézségek is megszűnhetnek.