Intim testrészeden dudor jelent meg: mi lehet az?

A nőgyógyászok szerint a legtöbb esetben valószínűleg nem nagy ügy az egész. Általában nincs semmi gond az intim területünkkel, ám amikor rejtélyes dudor jelenik meg a vulva vagy a vagina területén azonnal megszólal a vészharang. Nincs ok pánikra!

A hüvely természetes állapotában is textúrált, vagyis egyáltalán nem sima felületű szerv. Nem szabad azonban minden dudort vagy csomót figyelmen kívül hagyni.

Ha olyan tüneteid vannak, amelyek miatt aggódsz (állandósul a fájdalom, extrém hüvelyi viszketést tapasztalsz, és/vagy ha a dudor gyorsan növekszik), feltétlenül keresd fel a nőgyógyászodat.

Mi okozhat dudorokat az intim testtájon?

Az intim területen is lehetnek kiütéseink.

Ezek rendszerint úgy néznek ki, mint a pattanások: vörösek, irritáltak, és néha gennyel teli dudorok. Amikor gennyel teltek, fehér dudorként jelenhetnek meg a szeméremajkakon vagy a hüvely közelében.

Bármilyen kényelmetlenek is a pattanások, nem szabad nyomkodni. Az intim területen lévő pattanások általában maguktól elmúlnak.

Szőrtelenítés miatt irritált a bőröd.

A szőrtelenítés az intim terület érzékeny bőrét irritálhatja. Miután eltávolítottad a szőrszálakat, idővel benőhetnek a szőrszálak, be is gyulladhat a szőrtüsző és kis göböket okozhat a bőrfelületen. A szőrtelenítés könnyen okozhat dudorokat a nagyajkakon és azok közelében a combhajlatban.

Allergiás reakciód vagy fertőzésed van.

Az irritáció, akár egy hüvelyi fertőzés vagy allergiás reakció miatt is okozhat kisebb dudorokat a hüvelyi csatornában. Emellett kialakulhatnak vulváris gyulladásos fertőzések is, mint például a lichen sclerosus, amely az allergén vagy irritáló anyag hatására a bőr megvastagodását okozza, megváltoztatva ezzel a vulva bőrének textúráját.

Faggyúmirigy-ciszta

A napi nyolc órás ülő munka, a konditermi izzadás és az egész nap viselt szoros alsónemű miatt a az intim zóna szellőzése szinte lehetetlenné válik.

A combok közötti terület párás, nedves és a szoros ruházat kidörzsölheti a bőrt és faggyúmirigy-ciszták alakulhatnak ki. Ezek a fehér dudorok a vulva és a hüvely területén, amelyek pattanásokhoz hasonlíthatnak.  Ha irritálnak ezek a dudorok, keresd fel a nőgyógyászt.

Genitális szemölcsöd van.

A genitáliákon szemölcsök egyfajta szexuális úton terjedő fertőzés (STI) miatt alakulnak ki, amelyeket gyakran a humán papillomavírus (HPV) törzsek okoznak. Kicsi méretűek, a felületük lehet érdes vagy sima, és általában bőrszínű vagy kissé sötétebbek.

Bár maguk a szemölcsök nem veszélyesek, mindenképpen konzultálj nőgyógyásszal, hogy megtudhasd, HPV okozta-e őket. A HPV sajnos növelheti a méhnyakrák kockázatát.

Bartholin-cisztád van.

Ha a dudor vagy csomó a hüvelyed bejáratához közel van, akkor az lehet Bartholin-ciszta. Mindkét oldalon vannak mirigyek a hüvelybemenetnél. Ezeknek a funkciója a hüvelybemenet síkosítása. A mirigyek kimenete azonban ritka esetekben elzáródhat. Ha a ciszta kicsi és fájdalommentes, akkor csak várnod kell néhány napot, mert magától felszívódik a ciszta. De ha nagy és/vagy fájdalmassá válik, azonnal fordulj nőgyógyászhoz. A cisztát a szakorvos le tudja szívatni  és szükség esetén antibiotikumot írhat fel.

Skene-mirigy cisztád van.

A Skene-mirigyek a húgycső nyílásának két oldalán találhatók. Skene-mirigy ciszta akkor alakul ki, ha a mirigy elzáródik valamilyen fertőzés miatt. Ezek a ciszták általában kevesebb mint egy centiméter nagyságúak, és nem okoznak egyéb tüneteket. Az egy centiméternél nagyobb ciszták azonban fájdalmat okozhatnak vizeléskor és szexuális együttlétek közben.

Ha a ciszta fertőződik és gennyel töltődik, tályogot képezhet, emiatt a mirigy érzékeny, duzzadt és vörös lesz. A tályog antibiotikummal kezelhető vagy sebészeti beavatkozással lehet eltávolítani.

Genitális herpeszed van.

Herpesz szexuális úton is terjedő fertőzés, melyet az 1-es és 2-es típusú herpes simplex vírus (HSV) okoz. Az első expozíció után a vírus inaktív állapotba kerül, de bármikor újra aktiválódhat.

A tünetek között szerepel a fájdalom, viszketés, kis piros kiütések, apró fehér hólyagok. Az első kitöréskor előfordulhatnak influenzaszerű jelek és tünetek, mint például a lágyéki nyirokcsomók duzzanata, fejfájás, izomfájdalom és láz, valamint viszketés és égő érzés.

Antivirális gyógyszerekkel gyorsan kezelhetők a herpesz tünetei.

Hüvelyi kelésed, vagy furunkulusod van.

Könnyű összetéveszteni a pattanást az intim területen megjelenő keléssel.

A kelés általában duzzadtabb és fájdalmasabb. A kelésnek is lehet gennyes csúcsa.

A hüvelyfalon belül is kialakulhat furunkulus. A nyálkarártya apró repedésein keresztül fertőződhet a bőr a hüvelyfalban. Leggyakrabban a Staphylococcus aureus baktériumfertőzés miatt jön ilyen kelés létre.

A ritkán cserélt fehérnemű, az intim terület gyakori borotválása, vagy olykor a védekezés nélküli szex növelheti a hüvelyi furunkulus kialakulásának kockázatát.

A kelés fájdalmas és kellemetlen érzést okoz különösen szex és vizelés közben, de általában magától elmúlik.

A kelést nem szabad nyomkodni, mert a fertőzés átterjedhet a szomszédos bőrfelületre is.

Ha a furunkulus több mint két hétig nem múlik el, vagy idővel rosszabbodik az állapot, mindenképpen fordulj orvoshoz, mivel receptre kapható kezelésre lehet szükséged.

Viselj laza ruházatot, hogy ne irritáld tovább a furunkulust. Ne használj semmilyen erős vulvális vagy hüvelyi gélt vagy irrigálást.

A legjobb, ha gyengéd babaszappannal vagy speciális, pH-tesztelt intimszappannal mosakszol.

Az intim területen megjelenő dudorokkal akkor fordulj orvoshoz, ha szokatlanul erős és kellemetlen érzést, viszketést vagy fájdalmat okoznak, esetleg egyre inkább növekszik a méretük, vagy erősen be vannak gyulladva.

cisztadudor szemeremtestenfurunkulusgenitalis herpeszHPVhüvelynél dudorpattanásszőrtöszőgyulladásvulván göb