Éjszakai izzadás

A test hőmérséklet szabályozásának központi eleme az izzadás, amikor is a bőr irharétegében található verejtékmirigyekből folyadék szabadul fel. Maga a folyamat testünk számára egy természetes folyamat, amit legfőképpen a hónaljban, a fejen, talpon vagy a tenyéren észlelünk.

Mi az éjszakai izzadás?

A tünet alvás közben fizikai megterhelés nélkül jelentkezhet, ha a túl meleg a takaró vagy túlfűtött a hálószoba. Ez természetes állapot. Ha azonban gyakran ébredünk csuromvizes pizsamában vagy ágyneműben, akkor gondolnunk kell arra, hogy a túlzott izzadás összefüggésben van valamilyen egészségügyi problémával.

Mi a különbség az éjszakai izzadás és a hőhullámok között?

A hőhullám nem más, mint hirtelen jelentkező magas hőérzet, amely általában néhány percig tart és a nap folyamán bármikor jelentkezhet, nemcsak éjszaka. Kísérő tünetei lehetnek az arc és a nyak kipirulása, izzadás és gyakran megnövekedett szívritmus.

Az éjszakai izzadás oka

Az éjszakai izzadás leggyakoribb okai az alábbiak lehetnek:

  • Menopauza tünetek (hőhullámok): A menopauza időszak alatt az ösztrogén és a progeszteron hormon termelésében bekövetkező változások okozzák a hőhullámok megjelenését.
  • Hormonproblémák: Az endokrin rendszerben bekövetkező változások gyakran kapcsolatba hozhatók az éjszakai izzadással. A pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis), az alacsony vércukorszint, valamint a nemi hormonok abnormális szintje is okozhatja a tüneteket.
  • Gyógyszerek: Az éjszaka folyamán fellépő fokozott izzadás néhány gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet. Ilyenek pl. a szteroidok (prenizont, kortizon), antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók, hormonpótló terápia gyógyszerei.
  • Alkohol és/vagy drogfogyasztás
  • Stressz és szorongás: Mentális egészségi probléma, de a fokozott izzadás gyakori fizikai kísérőjelenség.
  • Gastro-oesophagealis reflux betegség: amely a gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlása következtében alakul ki.
  • Fertőzések: Általában lázat és nagyfoku túlmelegedést okoznak (tuberkulózis, bakteriális és gombás fertőzések, HIV)
  • Neurológiai rendellenességek (alvási apnoe, stroke, Parkinson-kór, syringomyelia, autonóm dysreflexia).
  • Rák: néhány rákbetegség korai tünete lehet (Hodgkin-limfóma, non-Hodgkin-limfóma és leukémia) az éjszakai izzadás
éjszakai izzadásfertőzéshormonproblémaizzadásmenopauzastressz