Az endometriózis az egyik legelterjedtebb kórkép a világon. Nagyjából minden tizedik nőt érint. Éveket is igénybe vehet, mire sikerül diagnosztizálni.
Tekintettel arra, hogy az endometriózis az egyik legelterjedtebb kórkép a világon, mindenképpen érdemes megtudni róla néhány hasznos információt. Nagyjából minden tizedik nőt érint, tünetei pedig olyan sokrétűek, hogy diagnosztizálása gyakran több évet is igénybe vehet, ha egyáltalán sikerül.
Sokan azt sem tudják, hogy panaszaikat okozhatja endometriózis, ha mégis orvoshoz fordulnak miatta, előfordulhat, hogy tüneteiket szimplán alacsony fájdalomküszöbnek tulajdonítják. Fontos azonban, hogy nem szabad beletörődni a fájdalomba, a megfelelő vizsgálatok segítségével diagnosztizálható a betegség és ez segíthet a hatékony kezelési módok feltérképezésében is.
Nézzük! Mi az endometriózis?
Az endometriózis a méhnyálkahártya, vagyis az endometrium rendellenessége, aminek következtében sejtjei a méhen kívül máshol is megtelepszenek és növekednek. Többnyire a méh külső fala, a petefészkek, a belek és a medence belső részét borító szövetet érinti, de a tüdőben is találtak már endometriumot. Mivel ezek a sejtek a szervezet bármelyik részében hasonlóképpen növekednek, mint a méhben, azaz megvastagodnak, majd vérzés kíséretében leválnak, komoly egészségügyi problémákat tudnak okozni.
Sajnos épp emiatt a sokrétűség miatt nem egyszerű diagnosztizálni. Akik endometriózisban szenvednek, legtöbbször egy-egy tünettel fordulnak orvoshoz, ami az erős menstruációs görcsökön túl lehet például fájdalmas közösülés, véres vizelet vagy széklet, illetve hasmenés és egyéb emésztési problémák is. Ezen kívül gyakran teljesen tünetmentes is maradhat és csak a meddőségi kivizsgálás alkalmával derül rá fény, hogy endometriózis gátolja a sikeres teherbeesést.
Gyakori tények és tévhitek az endometriózisról
Tény: Máig nem találták meg az endometriózis pontos kiváltó okait
A betegség diagnosztizálása azért sem egyszerű, mert máig ismeretlenek a pontos kiváltó okai. Vannak bizonyos kórképek és tényezők, amelyek összefüggésbe hozhatók a kialakulásával, de még ezek teljes kiküszöbölése sem nyújt garanciát az endometriózis megelőzésére. Nagyrészüket illetően pedig még a legjobb szándékkal sem tudunk eredményes megoldást elérni.
Ilyen például:
- az immunrendszer nem megfelelő működése,
- az alhasi területet ért trauma, például baleset, sportolás, esetleg műtét következtében,
- az állandó, alacsony szintű gyulladások pedig egyaránt szerepelhetnek a kiváltó okok és tünetek között.
Tévhit: Az erős alhasi görcsök csak a menstruáció természetes velejárói
Ez a tévhit azért veszélyes, mert van némi igazságtartalma. A legtöbb nő ugyanis érzékel némi fájdalmat a menstruációja során, hiszen a méhnyálkahártya leválása és annak kilökődése a szervezetből alhasi görcsökkel jár. Az erős fájdalommal járó menstruációt azonban már érdemes kivizsgáltatni, azonkívül ugyanis, hogy jelentősen ronthatja az életminőségünket, az endometriózis egyik tünete is lehet.
Akik ebben szenvednek, gyakran tapasztalnak például szédülést, hányást vagy hányingert, akár ájulást is a menstruációjuk idején. Az erős görcsök következtében pedig akár munkaképtelenné is válhatnak néhány napra. Ennek oka, hogy a hashártya belső felén, a petefészkeken, vagy a méh külső falán, vagy a szervezet más részein keletkező endometrium leválását kísérő vér nem tud természetes úton távozni a szervezetből és gyulladást okozhat.
Tény: A genetikai hajlam növeli az endometriózis esélyét
Habár az sincs kőbe vésve, hogy ha a családunkban korábban fordult már elő endometriózis, akkor biztosan nálunk is kialakul majd. Genetikai tényezőkkel szorosan összefüggésbe hozható ez az elváltozás. Különösen az anyai ágat érdemes vizsgálni. Megfigyelték, hogy ha az anya vagy a leánytestvér is szenved a rendellenességben, nagyobb a betegség kialakulásának esélye.
Szintén figyelmeztető jel lehet a korai menstruáció is. Erről akkor beszélhetünk, ha tizenegy éves kor előtt kezdődik a peteérés és a menstruációs ciklus, illetve az is, ha a vérzés nagyon erős, vagy hét napnál hosszabb ideig tart. A vérzés erősségének megállapítása nem mindig egyszerű, de nagy segítséget nyújthat, ha megnézzük az egészségügyi betét, vagy tampon csomagolásán javasolt időtartamot. Ha nekünk ennél jóval gyakrabban, akár óránként cserélnünk kell azt, akkor biztosan erősebb a vérzésünk az átlagosnál.
Tévhit: A terhesség gyógyíthatja az endometriózist
A terhesség során teljesen megváltozik a szervezet hormonháztartása, így előfordulhat, hogy egyes esetekben teljesen megszűnnek, vagy legalábbis enyhülnek az endometriózis tünetei. Fontos megjegyezni azonban, hogy a szülést követően a betegség ugyanúgy visszatérhet és akár növekedést is mutathat a hormoningadozás következtében.
A terhesség tehát nem gyógymód, habár előfordul, hogy valóban a panaszok tartós csökkenését eredményezi.
Tény: Az endometriózis a meddőség egyik leggyakoribb oka
Sajnos az endometriózis még tünetmentes állapotában is sokszor okoz termékenységi problémákat. Ennek ellenére nem feltétlenül lehetetlen a teherbe esés, de előfordulhat, hogy természetes úton nem jön össze a baba. Azoknak az édesanyáknak, akik endometriózisban szenvednek ezért a terhesség kialakulását követően is gyakoribb és átfogóbb vizsgálatokra kell járniuk, hogy az orvosok folyamatosan monitorozhassák a saját és a babájuk egészségét.
Tévhit: A tünetek csak gyógyszeres úton, vagy műtéti kezeléssel enyhíthetők
Az endometriózis kezelésében általában nagy szerep jut a fájdalomcsillapítóknak és a hormonális készítményeknek, hiszen az endometrium növekedéséért elsődlegesen az ösztrogén tehető felelőssé. Súlyos esetben műtéti kezelésre is szükség lehet, de nem ezek az egyetlen kezelési módok.
Helyes táplálkozással, például FODMAP étrend követésével és bizonyos mozgásformák követésével is csökkenthetjük panaszainkat. Ilyenek bizonyos jógapózok, amik az alhasi görcsök enyhítésében segíthetnek és az Aviva torna is, ami többek között a PCOS és az endometriózis tüneteinek csökkentésében is segíthet.
Ne szégyelljük fájdalmainkat orvosunk előtt! Ha arra gyanakszunk, hogy endometriózisunk lehet, esetleg a családunkban korábban előfordult már a betegség, egy alapos kivizsgálás fényt deríthet a problémára. A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatnak pedig különösen fontos szerepe van ebben!