Mit (t)ehetünk az endometriózis tüneteinek csökkentéséhez?

A szervezetünk egy komplex rendszer, így a hormonális problémák, gyulladások és az emésztőrendszeri panaszok gyakran kéz a kézben járnak. Mivel az endometriózis az egyik leggyakoribb női betegség a világon, amelynek tünetei a puffadástól a görcsös, fájdalmas menstruáción keresztül akár a gyermektelenségig is terjedhetnek, mégsem tisztázott, mi áll pontosan a hátterében, érdemes odafigyelni az étkezésünkre is.

Mi az az endometriózis?

Endometriózisról akkor beszélhetünk, amikor a méh nyálkahártyasejtjei, amelyek a menstruációs ciklus során megvastagodnak, majd vérzés kíséretében leválnak, a méhen kívül is megtalálhatóak. Legtöbbször az alhasi területen jelennek meg, például a hashártya felszínén, a húgyhólyagon, a beleken, vagy épp a petefészkeken. Mivel ugyanúgy vérzéssel jár a leválásuk, mint a méhben megtalálható társaiknak, a menstruáció gyakran jelentős görcsökkel, szédüléssel, hányással, esetleg az erős fájdalom és hirtelen vérnyomás ingadozás következtében ájulással is járhat.

A méhen kívüli endometrium ráadásul nem tud a szokásos módon kiürülni a szervezetből, az alhasi szövetek között így a vér felgyülemlik és gyulladást okozhat. Gyakran áll ez a gyulladás a teherbe esési nehézségek hátterében is, hiszen hatására a szövetek hegesedhetnek, a petevezetékek akár el is záródhatnak, illetve az embrió megtapadását is gátolhatja. Mivel azonban az endometriózis tünetei ritkán egyértelműek, a betegek sokszor csak későn veszik észre a problémát. Ha az alábbi tünetek közül többet is tapasztalunk, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnunk, hogy kivizsgáltassuk, mi áll valójában a hátterükben!

  • Fájdalmas menstruáció erős alhasi görcsökkel kísérve,
  • nagy mennyiségű menstruációs vérzés,
  • megmagyarázhatatlan fáradékonyság,
  • ismeretlen eredetű kismedencei fájdalmak,
  • fájdalmas együttlétek,
  • kimaradó, vagy rendszertelen menstruáció,
  • teherbe esési nehézségek.

Mi áll az endometriózis kialakulása mögött?

Az endometriózis hiába érint 10 fogamzóképes korú nőből 1-et, kialakulásának pontos oka nem ismert. Összefüggésbe hozható a genetikával, az immunrendszer nem megfelelő működésével, valamint a szervezetben korábban előforduló gyulladásos betegségekkel is. Mivel nem határozható meg, mi okozza az endometrium elváltozását, így nincs biztos módszer sem a megelőzésére, sem a gyógyítására, tünetei viszont hatékonyan enyhíthetőek megfelelő kezeléssel.

A terhesség alatt a menstruáció megszűnésével együtt például gyakran teljesen el is múlik. Egyes esetekben pedig nem is újul ki a várandósságot követően, habár erre nincs garancia. A betegség kezelése így nagyrészt a tünetek csökkentését és kontrollálását jelenti, amihez életmódunk változtatásával is jelentősen hozzájárulhatunk.

Az endometriózis kezelése

Attól függően, hogy tüneteink mennyire erősek, illetve okozhatnak-e és ha igen, milyen további szövődményeket, többféle kezelési mód létezik. Az endometriózis egyik legkellemetlenebb és leggyakrabban jelentkező panasza az erős menstruációs fájdalom például vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók segítségével is kordában tartható. Fontos azonban a kivizsgálás, így hiába múlik a fájdalom a megfelelő gyógyszerek hatására, mindenképp beszéljünk róla nőgyógyászunkkal is!

Hormonterápia

Az endometriózis kezelésének egyik kezdő lépését általában a hormonális fogamzásgátló gyógyszerek jelentik. Mivel ezek mesterségesen szabályozzák a szervezetben lévő ösztrogén és progeszteron szintjét, csökkentik az ösztrogén túltermelődésének esélyét, illetve a méh nyálkahártyájának vastagságát a ciklus során. Emiatt nemcsak az erős fájdalmaknak mondhatunk búcsút, hanem a vérzés mennyisége is kevesebb lesz, vagyis az endometriózis további tünetei is csökkennek.

Hátránya, hogy a fogamzásgátlók szedése alatt nem lehetséges a teherbe esés sem. Sajnos azonban az endometriózis mellékhatásaként gyakran alakul ki meddőség is, így érdemes tájékozódni a lehetséges kezelési módokról.

Műtét

Az kórosan elváltozott endometrium szövetek, a körülöttük található hegszövetek és összenövések eltávolításával a betegség tünetei csökkenthetőek, vagy akár teljesen meg is szüntethetőek. Ráadásul a fogamzókészség is megmarad, ezért, ha babát szeretnénk, érdemes ezt az opciót is körüljárni.

A műtétnek két változata is van. Az egyik a hagyományos nyílt hasi műtét, a másik a kevésbé invazív laparoszkópos eljárás. Utóbbi keretében a köldöknél ejtett kis bemetszésen keresztül egy kamerával ellátott eszközt juttatnak be a szervezetbe. A laparoszkópos eljárás során egy lézerszike segítségével elpusztítják a kóros endometrium szöveteket anélkül, hogy az ivarszervek sérülnének.

Ha az endometriózis tünetei nagyon súlyosak, végső esetben a hysterectomia is szóba jöhet. Ekkor az ivarszervek eltávolításával teljesen megszűnik a betegség. Erre ugyanakkor általában már csak a meddőség kialakulását követően kerül sor, mivel ez a fogamzókészség teljes elvesztését jelenti.

Hogyan járul hozzá az étrendünk és az életmódunk az endometriózis kezeléséhez?

A tünetek csökkentésének érdekében érdemes gyulladáscsökkentő étrendet követni, ami bizonyos élelmiszerek elhagyásával jár. Ilyenek a glutén, a tej, valamint a cukor tartalmú ételek. Helyettük pedig érdemes olyan zöldségeket, gyümölcsöket és fehérjeforrásokat fogyasztani, amelyek hozzájárulnak szervezetünk gyulladáscsökkentő készségéhez, illetve támogatják az immunrendszer és a természetes öngyógyító folyamatok működését.

Ezek közé tartoznak például:

  • az olajos halak, melyek magas Omega-3 tartalmuknak köszönhetően támogatják a szív- és érrendszer egészségét,
  • a zöld leveles zöldségek, amelyek magas A-, E-, és K-vitamin tartalmukkal járulnak hozzá a szervezet működéséhez, valamint gondoskodnak az egészséges bélflóra kialakulásáról és a vércukorszint szabályozásáról,
  • a citrusfélék, amelyek magas C-vitamin tartalmukkal erősítik az immunrendszert,
  • a bogyós gyümölcsök, amelyek antioxidáns tartalma segíti a szervezet természetes gyulladáscsökkentő folyamatait.

Ezen kívül rendszeres mozgással és a stresszes életmód kerülésével tovább támogathatjuk szervezetünket a gyógyulás útján. Ebben azonban sokat segíthet egy átfogó endokrinológiai kivizsgálás, valamint akár egy dietetikus szakszerű tanácsa is. Fontos, hogy legyünk türelmesek magunkkal a folyamat során, egy személyre szabott étrendet követve is legalább 3-6 hónapra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy helyreállítsa egyensúlyát. A stressz pedig csak hátráltatja ezt a folyamatot.

endometriózisendometriózis diétaendometriózis kezeléseendometriózos tünetei