Az endometriózis gyakori probléma, mégis sokszor aluldiagnosztizált és alulkezelt. A betegségben érintettek egy része a kezelési módokat nem ismeri.
Az endometriózis a becslések szerint a reproduktív korú nők körülbelül 10% -át érinti világszerte. Annak ellenére, hogy milyen gyakori problémáról van szó, sokszor aluldiagnosztizált és alulkezelt. A betegségben érintettek egy része arról sem tud, hogy tüneteit nem csak egy erős menstruáció okozza, ahogy a lehetséges kezelési módokkal sincsenek tisztában a legtöbben.
Ebben a cikkben azt taglaljuk, hogy mi az az endometriózis, milyen tünetekkel jár és elérhető kezelési lehetőségekkel rendelkezik, különös hangsúlyt fektetve a sebészeti beavatkozásokra.
Mi az endometriózis?
Az endometriózis egy olyan krónikus állapot, amelyben a méh belső falát normálisan borító szövet, az endometrium, a méhen kívül is megtalálható. Ez a szövet nőhet a medence más szervein, például a petefészkeken, a petevezetékeken, a húgyhólyagban és a vastagbélben is. Néhány esetben akár a tüdőbe és az agyba is elterjedhet és tüneteket okozhat, diagnózisa ezért nagyon fontos.
Az endometriózis tünetei a női ciklushoz igazodnak, mivel ugyanazok a hormonális változások szabályozzák a test más részein megtelepedő sejteket, mint amelyek a méhnyálkahártyát is. Az endometrium szövet így minden hónapban megvastagodik és a terhességre készül. Ha a terhesség nem következik be, a szövet elhal és menstruációs vérként ürül ki a testből, legalábbis ha van erre lehetősége.
Az endometriózisban szenvedő nőknél a méhen kívül növekvő szövet is reagál a hormonális változásokra, de mivel ez a szövet kívül van a méhen, elhelyezkedésétől függően nem mindig tud kiürülni a szervezetből. Ez gyulladást, hegképződést és összenövéseket okozhat, amelyek fájdalomhoz és akár meddőséghez is vezethetnek.
Az endometriózis tünetei
Az endometriózis leggyakoribb tünete a krónikus medencei fájdalom, mivel a legtöbb esetben az alhasi területen, a hashártya felületén telepszik meg a méhnyálkahártya szövete. Innen a ciklus során vérzés kíséretében leváló szövet nem tud távozni, ami fájdalomhoz és gyulladáshoz vezet. Ez a menstruáció alatt vagy a menstruációs ciklus más időpontjaiban is jelentkezhet, illetve szexuális együttlét vagy bélmozgás közben is előfordulhat.
A fájdalmas alhasi görcsök és erős menstruáció mellett, aminek során a betegek gyakran tapasztalnak szédülést, hányingert, vagy akár ájulást is, az endometriózis többféle tünetet is okozhat. Ilyen például:
- folyamatos, alacsony szintű gyulladás a szervezetben,
- autoimmun betegségek,
- puffadás,
- fokozott fáradtság, kedvetlenség,
- teherbe esési nehézségek.
Az endometriózis diagnosztizálása
Az endometriózis diagnosztizálása kihívást jelentő feladat, mivel a tünetek hasonlóak lehetnek más kismedencei rendellenességekhez és nőgyógyászati problémákhoz, például cisztákhoz vagy gyulladásokhoz. Diagnosztizálására ezért általában nem elég az alapvető nőgyógyászati szűrés, az ultrahang és olykor a laborvizsgálat sem mindig ad megfelelő támpontot az orvosoknak.
Az endometriózis megállapítására ezért leggyakrabban laparoszkópiát alkalmaznak, amely során egy kis metszésen keresztül optikai eszközt vezetnek be a hasüregbe, hogy megnézzék a szerveket és a szöveteket. Ugyanezzel az eszközzel, amennyiben szükséges, akár a betegség műtéti kezelése is lehetséges, de erről lentebb írunk bővebben.
Az endometriózis kezelése
Az endometriózis kezelése lehet konzervatív vagy sebészeti, attól függően, hogy milyen súlyosak a tünetek és mennyire befolyásolják az életminőséget. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be egyesével.
Konzervatív kezelés
A konzervatív kezelés általában hormonális terápiákat, fájdalomcsillapítókat és gyulladáscsökkentőket foglal magában. A fogamzásgátlók vagy a progeszteron tartalmú gyógyszerek, segíthetnek csökkenteni az endometrium vastagságát, ezáltal a fájdalmat és az általa okozott gyulladást is.
A vényre kapható fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők pedig sokkal inkább az akut panaszok enyhítésére hivatottak. Ha erős menstruációs fájdalom kínoz, kezelőorvosunk javasolhat magasabb hatóanyagtartalmú gyógyszereket, amelyek receptkötelesek lehetnek.
Sebészeti kezelés
Ha a konzervatív kezelések nem hatékonyak, vagy ha a tünetek súlyosak és jelentősen befolyásolják az életminőséget, a sebészeti beavatkozás lehet a legjobb lehetőség.
Az eljárás neve: Laparoszkópia
A laparoszkópia az elmúlt években egyre népszerűbbé válik a sebészeti beavatkozások között, hiszen egynapos műtét keretében, szinte fájdalommentesen és maradandó heg nélkül végezhető. A diagnosztizáláson túl így az endometriózis kezelésében is fontos szerepe van, segítségével ugyanis a méhen kívül növő endometriózisos szövetet eltávolíthatják és az érintett szerveket helyreállíthatják.
Mivel megvannak a maga határai, ez a beavatkozás általában az endometriózis enyhébb eseteire ajánlott. Ezen belül is kétféle opciót különböztethetünk meg egymástól.
Laparoszkópos abláció
A laparoszkópos abláció során a sebész lézert használ, hogy megsemmisítse az endometriózisos szövetet a szerveken és a szöveteken. Ez a beavatkozás általában gyorsabb és kevésbé invazív, mint a hagyományos laparoszkópia, és kisebb a műtét utáni fájdalom. Érdemes megjegyezni azonban, hogy ennél a műtétnél magasabb az endometriózis kiújulási aránya, és a meddőség kezelésében sem olyan hatékony, mint a laparoszkópos excízió.
Laparoszkópos excízió
A laparoszkópos excízió során a sebész eltávolítja az endometriózisos szövetet a szervekről és a szövetekből, majd az érintett területeket helyreállítja. Ez a beavatkozás hatékonyabb a laparoszkópos ablációnál az endometriózis teljes eltávolításában, és jobb eredményeket mutat a meddőség kezelésében is. Azonban a műtét utáni fájdalom és felépülési idő általában hosszabb.
Hasi műtét
Amennyiben az endometriózis nagyon súlyos, vagy elterjedt, nem kerülhető el a nyitott hasi műtét. Mivel ez jelentős fájdalommal és hosszú felépülési idővel jár, ráadásul maradandó heget okoz a hasfalon, ez a beavatkozás általában csak akkor ajánlott, ha más kezelések nem hatékonyak.
Ilyenkor az orvos bemetszést ejt a hasfalon és az így keletkezett nyíláson keresztül távolítja el az érintett szöveteket és kezeli a hegesedést. Ez azonban további komplikációkhoz vezethet, mivel a műtétek esetében fennáll a további összenövések kockázata, ami hatással lehet a termékenységre.
Sajnos az endometriózis kiváltóokának pontos meghatározására még nem került sor, így sem a megelőzésére, sem a gyógyítására nincs biztos megoldás. Kezelése időigényes és megterhelő folyamat, ami a páciens részéről jelentős életmódváltást is követelhet. Az egészséges táplálkozás, a stresszkezelés és a rendszeres mozgás segít kordában tartani a tüneteket, ezen kívül pedig fontos a rendszeres orvosi ellátás is.