Endometriózis

Mi az endometriózis?

A méh belsejét belülről borító hormonérzékeny szövet a méhnyálkahártya, amit endometriumnak nevezünk. Az endometriózis olyan gyakorian fájdalmas nőgyógyászati rendellenesség/kórkép, amikor a méh nyálkahártyához hasonló az endometrium-szerű szövet nő a méhen kívül. Ezt a szövetet szokták még endometriózis csomónak is nevezni.

Az endometriózis főleg a kismedence szerveit és a hashártyáját érinti. Leggyakrabban megtalálható a petefészkeken, a petevezetéken, a méhet függesztő szalagokon, és a méh külső felületén. Kisebb gyakorisággal azonban előfordulhat olyan helyeken, mint a hüvely, a méhnyak, a vulva, a bél, a hólyag vagy a végbél. Az endometriózis ritkán jelenik meg a test más részein, például a tüdőben, az agyban és a bőrben.

Az endometrium-szerű szövet úgy viselkedik, mint a méhnyálkahártya-szövet, és minden hónapban reagál a havi ciklus hormonális változásaira, azaz ugyanúgy épül és bomlik le ill. kismértékű vérzést eredményez a medence belsejében. Mivel nem tud eltávozni a szervezetből, ezért ez implantátumokat körülvevő normál szövet duzzanatát, gyulladását, hegesedését okozhatja.

Az endometriózis körülbelül a nők 10-11 százalékát is érintheti. Különösen gyakori a 30-40 év közötti nők körében és egyben megnehezíti számukra a teherbeesést.

Endometriózis tünetei

Az endometriózis elsődleges tünete a kismedencei fájdalom a ciklus ideje alatt, amely mértéke idővel növekedhet. Sokan tapasztalnak menstruációs görcsöket a ciklus alatt, de az endometriózisban szenvedők általában sokkal erősebb fájdalmat érzékelnek.

Fontos kiemelni, hogy a fájdalom mértéke nem feltétlenül függ össze a betegség súlyosságával. Egyes súlyos endometriózisban szenvedő beteg enyhe fájdalmat tapasztal, míg másoknak, akik a betegség mérsékelt állapotában vannak rendkívül nagy fájdalmat tapasztalnak.

Jellemző tünetek:

  • Fájdalmas időszakok. Nagyon fájdalmas görcsök, amelyek a hasban vagy a hát alsó részén érezhetők. Megkezdődhetnek a menstruáció előtt, és több napig is tarthatnak.
  • Fájdalom a közösüléssel során. A közösülés alatt vagy után fellépő gyakori fájdalom
  • Fájdalom székletürítéssel vagy vizeléssel. Ezek a tünetek nagy valószínűséggel a vérzés alatt jelentkeznek
  • Meddőség
  • Túlzott vérzés. Alkalmanként nehéz periódusokat vagy nagyon erős vérzéseket tapasztalhat a menstruáció közötti időszakban (intermenstruációs vérzés).
  • Egyéb jelek és tünetek. Fáradtságot, hasmenést, székrekedést, puffadást vagy émelygést tapasztalhat, különösen a menzesz idején.

Az endometriózist néha tévesen összetévesztik olyan betegségekkel, amelyek kismedencei fájdalmat okozhatnak, például kismedencei gyulladásos betegség vagy petefészek-ciszták, illetve az irritábilis bél szindrómával, amely hasmenést, székrekedést és hasi görcsöket okoz.

Az endometriózis kialakulásának okai

Az endometriózis kialakulásának pontos oka jelenleg még ismeretlen, de a betegség kialakulására vonatkozóan több elmélet is ismert:

A menstruációs áramlás problémái: A retrográd menstruációs áramlásnak nevezzük amikor a menstruációs vér visszafelé áramlik és a petevezetéken keresztül kijut a hasüregbe, ahol aztán megtapad és növekedésnek indul.

Genetikai tényezők: A nőknél már két kromoszómát azonosítottak melyek növelik az endometriózis kialakulásának kockázatát. Örökölhető.

Immunrendszeri problémák: A hibás immunrendszer nem találja és így nem semmisítheti meg a méhen kívül növekvő endometrium szöveteket.

Hormonok: Az ösztrogén hormon elősegíti az endometriózist. A kutatás azt vizsgálja, hogy az endometriózis okoz-e problémát a szervezet hormonrendszerében.

Sebészet: A hasi terület műtét során, például császármetszés esetében (C-szakasz) vagy hysterectomia során a menstruációs vér a hasüregbe kerülhet

Müller elmélet: Az embrionális korban bekövetkező sejtvándorlási zavar miatt a Müller-csövet képező sejtek egy része, abnormális helyekre vándorol

Endometriózis stádiumai (szakaszai)

Az endometriózisnak négy szakaszát különböztetjük meg.

  1. Minimális: Elszigetelt és minimális elváltozások
  2. Enyhe: Enyhe elváltozások, több implantátum is előfordulhat
  3. Mérsékelt: Mérsékelt elváltozások, mély vagy felületes tapadással
  4. Szigorú: Több és súlyos elváltozás, az implantátumok felszínesek vagy mélyek, erős tapadással.

Az endometriózis stádiuma az endometrium szövetének helyén, mennyiségén, mélységén és méretén alapul.

  • A szövet terjedésének mértéke
  • A kismedencei struktúrák érintettsége a betegségben
  • A kismedencei tapadások mértéke
  • A petevezeték elzáródása

A stádium beosztás nem feltétlenül van arányban az okozott panaszok mértékével. Mint fentebb már említettük az enyhe panaszok is járhatnak nagy fájdalommal, míg a súlyos IV. stádiumú beteg csak enyhe fájdalmat érez.

Diagnózis

Az endometriózis tünetei, mint már említettük, hasonlóak lehetnek például a petefészek-ciszták és a kismedencei gyulladás tüneteihez, ezért a fájdalom kezelése pontos diagnózis felállítását teszi szükségessé.

A legbiztosabb diagnózis felállítását a laparoszkópos vizsgálat biztosítja.  A laparoszkópos eljárás egy invazív beavatkozás, amikor egy kamerával felszerelt sebészeti eszközt vezetnek a hasüregbe. Ekkor a belsőszervek felszíne és a hashártya is megfigyelhető. Amennyiben szükséges szövettani mintavétel illetve a sebészeti beavatkozás, akkor az elvégezhető.

A laparoszkópos műtétet megelőzően a kezelőorvos végezhet még kismedencei vizsgálatot (tapintással ellenőrizi a méh mögötti területet), hasi ultrahangot vagy transzvaginális (hüvelybe végzett) ultrahangot, illetve mágneses rezonancia (MRI) képalkotó vizsgálatot.

Endometriózis kezelése

Az endometriózis kezelése általában konzervatív kezelési módszerekkel történik, de ha ezek nem hozzák meg az elvárt eredményeket, akkor csak a műtéti beavatkozás marad.

Fájdalomcsillapítók

Az első lépések a fájdalom csökkentését célozzák vény nélküli fájdalomcsillapítókkal, és nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőkkel.

Ideiglenes hormonterápia: kiegészítő hormonok hatékonyan megszüntethetik a fájdalmat és lassíthatják az endmetrium szövetének növekedését, és megakadályozhatják csomók kialakulását.

Hormonterápiák:

Hormonális fogamzásgátlók. A hormonális fogamzásgátlók használata bizonyos esetekben csökkenthetik vagy megszüntethetik a fájdalmat.

Gonadotropin-felszabadító hormon (Gn-RH) agonisták és antagonisták. Ezek a gyógyszerek blokkolják a petefészket stimuláló hormonok termelését, csökkentik az ösztrogénszintet és megakadályozzák a menstruációt.

A progeszteron terápia. Célja a hormonegyensúly helyreállítása. Megállíthatják a havi periódusokat és az endometrium implantátumainak növekedését. Enyhítheti az endometriózis jeleit és tüneteit.

Aromatáz inhibitorok. Az aromatáz inhibitorok egy olyan gyógyszercsoport, amelyek csökkentik az ösztrogén mennyiségét a szervezetben. Az aromatáz inhibitorok általában hormonális fogamzásgátlók, progesztagének vagy GnRH agonisták mellé, kiegészítő kezelésként adhatóak.

Laparoszkópos műtét

A műtétet általában súlyos tünetek esetén választják, amikor a hormonok nem nyújtanak enyhülést, vagy ha termékenységi problémák vannak. A műtét során a sebész megtalálja az endometriózis bármely területét, és eltávolíthatja az endometriózis foltokat. A műtét után a hormonkezelést gyakran újraindítják, hacsak nem szeretne a páciens teherbe esni.

A kezdeti műtét az endometriózis területeinek eltávolítására törekszik, de szükség lehet a méheltávolításra mindkét petefészek eltávolításával együtt.

Hogyan előzhetem meg az endometriózist?

Az endometriozis kialakulását sajnos nem tudjuk megakadályozni, de csökkenthetjük a kialakulás esélyét. Legfontosabb tényező az ösztrogén hormon szintjének csökkentése a szervezetbe (az ösztrogén elősegíti a méhnyálkahártya vastagodását a havi ciklus alatt).

Alacsonyabb ösztrogénszint fenntartási lehetőségei:

  • Beszéljen orvosával a hormonális fogamzásgátló módszerekről!
  • Minél több testedzés! A heti 4 óránál több testmozgás segít az alacsonyan tartatni a testzsír százalékot, amely segít csökkenteni az ösztrogén mennyiségét.
  • Ne fogyasszon sok alkoholt! Az alkohol emeli a test ösztrogén szintjét.
  • Csökkentse a koffein mennyiségét.!A koffein fogyasztás növeli az ösztrogénszintet.
endometriózislaparoszkópos vizsgálatmeddőségmenstruációs fájdalomultrahang vizsgálat