Hormonpótló terápia (HRT) mellékhatásai

Vannak-e a hormonpótló terápiának (HRT) mellékhatásai?

Amikor kezelést vagy orvosi beavatkozást veszünk igénybe mindig számolnunk kell azzal, hogy az egyéni egészsági állapotunk függvényben akár mellékhatásokkal is számolnunk kell. A nőgyógyász szakorvos ismeri azokat a mellékhatásokat és esetleges kockázatokat, amelyekkel a hormonpótló terápia (HRT) járhat. Ezek gondos mérlegelése után dolgoz ki és javasol számunkra menopauza tüneteit enyhítő kezelést.

A hormonpótló terápia leggyakoribb mellékhatásai

Hogyan csökkenthetem a hormonpótló terápia (HRT) mellékhatásait?

 

A hormonpótló terápia leggyakoribb mellékhatásai

A hormonpótló terápia nőgyógyászati kezelésként azt célozza, hogy a természetes módon a menopauza idején csökkenő mértékben termelődő női hormonokat az adott életkornak megfelelő mértékben visszapótolva a szervezetbe, a hiánytüneteket enyhítse.

A kezeléssel a szervezetünkbe bevitt hormonok, azonban okozhatnak mellékhatásokat. Ezek lehetnek a következők:

  • Szabálytalan hüvelyi vérzés.
  • Mellérzékenység.
  • Hangulatingadozások.

A hormonpótló terápiának vannak a fentieknél jóval kevésbé gyakori mellékhatásai is, ezek közé tartozik:

  • Puffadás.
  • Fejfájás.
  • Bőrelszíneződés.
  • A mell sűrűségének növekedése, ami nehezebbé teszi a mammográfia értelmezését.
  • Bőrirritáció az ösztrogén tapasz alatt.

Hogyan csökkenthetem a hormonpótló terápia (HRT) mellékhatásait?

Amennyiben fordulnak is elő mellékhatások, azok néhány hónap alatt maguktól is megszűnnek. A legtöbb esetben ezek a mellékhatások enyhék és nem teszik szükségessé a hormonpótló kezelés abbahagyását.

Fontos, hogy minden kellemetlenséget, vagy nem várt változást egyeztetnünk kell a nőgyógyászunkkal. Saját elhatározásból nem változtathatjuk meg a hormonkészítmény típusát, formáját vagy adagolásának módját, illetve az orvosunk tájékoztatása nélkül nem is szakíthatjuk meg a kezelést, a szövődmények és egyéb kellemetlenségek elkerülése érdekében.

A szakorvos a panaszaink alapján újraértékeli az eredményeket és akár a kezelést is módosíthatja annak érdekében, hogy biztonságos mederben tartsa a hormonpótló terápiánkat.

A perimenopauza és a menopauza tüneteinek jelentkezésekor érdemes konzultálni a nőgyógyásszal, mert így időben elkezdhetjük akár a hormonpótlást, akár egyéb olyan kezeléseket, amelyeket a nőgyógyászunk számunkra a legmegfelelőbbnek tart. Az időben elkezdett kezelések mindig jóval kevesebb mellékhatással, kockázattal és szövődménnyel járnak.

 

 

hormonpótláshormonpótló terápiaHRT mellékhatásaimenopauza kezelésemenopauza tanácsadásnőgyógyászati kezelés perimenopauza tünetei