Hogyan és miért változik a cikluson belül a hüvelyváladék színe? A színkódolt útmutató alapján megnézzük, milyen szín utal egészséges hüvelyváladék állapotra és milyen színű hüvelyváladék jelzi a menstruáció közeledtét. Jó tudni, hogy fertőzést vagy betegséget is jelez a hüvelyváladék színe. Ez arra figyelmeztet, hogy nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulnunk.
Sárga vagy zöldesen elszíneződött hüvelyváladék
Rózsaszínű vagy pirosas színárnyalatú hüvelyváladék
Tisztán áttetsző hüvelyváladék
Mi a hüvelyváladék szerepe?
A hüvelyváladék a hüvely és a méhnyak apró mirigyeiből származó testnedv. Ez a testnedv minden nap szivárog a hüvelyből. Feladata, hogy kiürítse a hüvelyből az elhalt sejteket és sejttörmelékeket. Nedvesen tartja a hüvely nyálkahártyáját és védelmet biztosít a fertőzésekkel szemben, amikor egészséges a hüvelyi pH.
Ez a testnedv tartja tisztán a hüvelyünket és a reproduktív traktust. Saját baktériumflórájával védi a szervrendszernek ezt a szakaszát, vagyis a vaginát és a méhszájat a fertőzésekkel szemben. Nemcsak személyenként, de a ciklus során is változó a hüvelyváladék mennyisége, állaga és színe is.
A saját védelmi rendszerének köszönhető, hogy a hüvely reagál minden változásra. A hormonális változások, valamint a különféle mikrobák támadása hüvelyváladékképződést válthat ki. Mivel minden változásra reagál, a hüvelyváladék színe, állaga és mennyisége is napról napra változhat.
Hüvelyváladékunk színét még az is befolyásolhatja, hogy éppen hol tart a menstruációs ciklusunk:
- 1–5. nap. A ciklus elején a váladék vörös véres, amikor a megtermékenyülés hiányában a hormonok hatására a szervezet ledobja a méhnyálkahártyát (menstruáció).
- 6–14. nap. A menstruáció után a nők általában kevesebb hüvelyváladékot észlelhetnek. Amint a petesejt a tüszőben fejlődni és érni kezd, a méhnyaknyák zavarossá válik, fehér vagy sárgás színű lesz. Tapintásra ragacsos lehet.
- 14–25. nap. Néhány nappal az ovuláció előtt a nyák hígabbá, áttetszővé és csúszóssá válik, hasonló a tojásfehérje állagához. Majd az ovulációt követően a nyák visszatér a felhős, fehéres vagy sárgás színhez, és ragadóssá vagy tapadóssá válhat.
- 25–28. nap. A méhnyaknyák világosodik, és egészen a menstruáció napjáig kevesebb ürül.
Az alábbiakban a színskálák segítségével áttekintjük, a hüvelyváladék színváltozatait. Ezek a színskálák segíthetnek azonosítani, hogy éppen mi miatt lehet olyan színű a hüvelyváladékunk, amilyennek tapasztaljuk.
Megállapíthatjuk az alábbi színkódok segítségével, hogy fertőzés okozza-e a hüvelyváladékunk, vagy a hüvelyfolyás színét, vagy csupán a ciklusunknak adott szakaszán tartunk, ami indokolhatja az aktuális hüvelyváladék színt.
A színskála alatt rövid magyarázatot adunk ahhoz, hogy lásd, van-e probléma a hüvelyváladékoddal. Amennyiben problémát jeleznek a színek, javasoljuk, hogy mindenképp fordulj minél előbb szakorvoshoz.
Az alábbi gyors áttekintés alapján könnyen fogod tudni azonosítani a hüvelyállapotodat.
Vörös színű hüvelyváladék
A vörös árnyalata változhat a világostól a sötét rozsdaszínig. A vörös váladék leggyakrabban a menstruációs vérzés idején tapasztalható.
A menstruációs vérzés átlagosan 28 naponként bekövetkezik, bár a normális tartomány 21 és 35 nap között van. A menstruáció általában 3-5 napig tart.
Mindenképp forduljunk nőgyógyász szakorvoshoz, amikor a menstruációs időszakok között vérzést tapasztalunk. Bár az intermenstruációs vérzésnek sok ártalmatlan oka lehet, mindenképpen szükséges elvégeztetni a nőgyógyászati vizsgálatot a súlyosabb állapot kizárása érdekében.
Amennyiben már túl vagyunk a menopauzán, és legalább egy éve nem volt már menstruációnk, forduljunk mindenképpen nőgyógyász szakorvoshoz, amennyiben hüvelyi vérzést tapasztalunk. Bármi rendelleneset vagy szokatlan tünetet tapasztalunk, orvoshoz kell fordulnunk, hogy megelőzzük az állapotunk súlyosbodását.
Fehér színű hüvelyváladék
A fehér árnyalata a krémszínre vagy a világossárgára is kiterjedhet. Ha nincsenek egyéb tüneteid, a fehér váladék valószínűleg egészséges hüvelyállapotot jelez.
A fehér színű, túróra emlékeztető állagú, vagy erős szagú hüvelyfolyás azonban fertőzésre utalhat. Ebben az esetben mindenképpen forduljunk szakorvoshoz.
A fehér, sűrű, erős szagú váladék általában gombás fertőzésre utal, ami már egyéb tünetekkel, jellemzően viszketéssel vagy irritációval is együtt jár.
Sárga vagy zöldesen elszíneződött hüvelyváladék
Ha a váladéknak nagyon halvány sárga színe van, az nem feltétlenül jelent problémát. Különösen akkor nagyon valószínű ez az elszíneződés, ha a színváltozás egybevág étrend változással vagy azzal, hogy a szokásostól eltérő étrend-kiegészítőket kezdtünk szedni.
A sötétebb sárga, sárgászöld, vagy zöld színű váladék általában bakteriális vagy szexuális úton terjedő fertőzésre utal. Azonnal fordulj orvoshoz, ha a hüvelyváladék sűrű vagy csomós, illetve bűzös szaga van.
Rózsaszínű vagy pirosas színárnyalatú hüvelyváladék
A váladék lehet halvány vagy jóval mélyebb rózsaszín. Ilyenkor általában tartalmaz kisebb mennyiségben vért.
A rózsaszín váladék leggyakrabban a menstruáció előtti pecsételéssel fordul elő. Azonban jelezheti a beágyazódás vérzését is korai terhesség esetén.
Néhányan ovulációt követően is tapasztalnak enyhe pecsételést, ami szintén azzal jár, hogy rózsaszínes lesz a hüvelyváladék.
A hüvelyváladék rózsaszínű lehet szexuális közösülés után, ha az aktus kisebb sérüléseket vagy irritációt okozott a hüvelyben vagy a méhnyakban.
Tisztán áttetsző hüvelyváladék
Többnyire tiszta vagy fehéres a hüvelyváladék. Csúszós, vagy a tojásfehérjéhez hasonló állaga lehet a hüvelyváladéknak.
A tiszta, csúszós hüvelyváladék mennyisége megnőhet közvetlenül az ovuláció előtt. Bővebb hüvelyváladék kíséri természetesen a szexuális izgalmi állapotot is. Ugyanígy a terhesség alatt is nagyobb mennyiségű hüvelyváladék gondoskodik a hüvely tisztántartásáról.
Szürke árnyalatú hüvelyfolyás
A szürke hüvelyváladék nem egészséges. Amennyiben a hüvelyváladék színe ilyen árnyalatúvá válik az jellemzően a közönséges bakteriális hüvelyfertőzés, vagyis a bakteriális vaginózis tünete lehet.
A bakteriális hüvelyfertőzésnek egyéb hüvelyi tünetei is vannak, ezek pedig a:
- viszketés
- irritáció
- erős szag
- vörös, irritált a vulva (külső szeméremtest) vagy a hüvelybemenet körüli terület
Amennyiben ilyen szürke hüvelyváladékot tapasztalunk, haladéktalanul szakorvoshoz kell fordulnunk. A diagnózist követően a szakorvos általában antibiotikumot ír fel a bakteriális hüvelyfertőzés (BV) kezelésére.
Mikor fordulj orvoshoz?
Bármilyen szokatlan változást tapasztalsz a hüvelyváladék színe, állaga vagy szaga kapcsán, illetve bármilyen egyéb tünet kíséri a hüvelyfolyást, mindenképpen konzultálj nőgyógyász szakorvossal.
Fordulj nőgyógyász szakorvoshoz, ha az alábbi hüvelyi tüneteket tapasztalod:
- viszketés
- égető érzés vizeléskor
- szürke, zöld vagy sárga váladék
- habos vagy túrószerű hüvelyváladék
- erős szagú hüvelyfolyás
- fájdalom vagy kellemetlen érzet hüvelyi területen
- vérzés a menstruációs időszakok között vagy a menopauza után
- rendszeres vérzés a szexuális együttléteket követően
Mielőtt az állapotod vagy a fertőzés súlyosbodik, mindenképpen keresd fel az orvost. A szakorvos elvégzi a nőgyógyászati vizsgálatot. A vizsgálatnak része az is, hogy a hüvelyváladékból mintát vesznek, amellyel elvégzik a szükséges tesztet a pontos diagnózis felállításához. A vizsgálatok eredménye alapján a szakorvos a megfelelő kezelési módot fogja számodra előírni.
A fertőzés elmúltával többféle mód is rendelkezésedre áll, hogy helyreállítsd a hüvelyflórád egyensúlyát, ezzel pedig a hüvelyed természetes védelmi vonaláról gondoskodsz. Az étrendedbe is be tudsz építeni olyan ételeket, amelyek jót tesznek a hüvely egészségének.