A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők azt tapasztalják, hogy a nemi vágyuk visszaesik, és a korábban aktív szexuális életük passzívvá válik, vagy akár el is marad. A 2-es típusú diabetes ellenére az intimitást fenn lehet tartani, de mindenképpen foglalkozni kell a problémával. Őszintén kell a partnerrel kommunikálni, mivel gyakori, hogy a krónikus betegségek a szex háttérbe szorulását okozzák.
2-es típusú diabetes és a szexuális egészségi problémák
Kulcsfontosságú szerepet kell kapjon a kommunikáció
Milyen kellemetlen szövődményekkel jár a nők esetében a 2-es típusú diabétesz?
Tegyen az ellen, hogy a 2-es típusú diabétesz miatt tönkremenjen a nemi élete
Fordítson nagy figyelmet a kapcsolatára
Az életminőségünk szempontjából azonban jelentős tényező az egészséges szexualitás és a szexuális önkifejezés, függetlenül attól, hogy milyen egyéb gondjaink vannak. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők esetében is emiatt nagyon fontos felismerni és kezelni a cukorbetegség miatt kialakuló, a nemi élet minőségét rontó szövődményeket.
2-es típusú diabetes és a szexuális egészségi problémák
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereknél gyakran előforduló szexuális egészségügyi probléma a libidó csökkenése, vagyis az alacsony vagy elveszett nemi vágy.
Ez frusztráló lehet, főképpen azok esetében, akik a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása előtt nemi életükben aktívak voltak, teljesen jól működött a libidójuk és minden tekintetben kielégítő szexuális életet éltek.
A 2-es típusú cukorbetegséggel összefüggő alacsony libidó oka lehet:
- a magas vérnyomás vagy a depresszió elleni gyógyszerek mellékhatásai
- energiahiány
- depresszió
- hormonális változások
- stressz, szorongás és kapcsolati problémák
Diabéteszes neuropátia
A diabétesz miatt kialakulhat a cukorbetegséggel összefüggő idegkárosodás, vagyis a diabéteszes neuropátia. Ez okozhatja elsődlegesen a szexuális problémákat, mivel hatására zsibbadás, fájdalom vagy érzéketlenség akár a nemi szervekben is előfordulhat.
A neuropátia akadályozhatja az orgazmust vagy megnehezítheti a nemi szervek szexuális ingerlését. Ezek a mellékhatások fájdalmassá vagy élvezhetetlenné tehetik a nemi aktust.
Kulcsfontosságú szerepet kell kapjon a kommunikáció
A partnerek között jól működő kommunikáció segíthet tisztázni és feloldani a szexuális problémákhoz társuló aggályokat. A kommunikáció hiánya tönkreteheti a társkapcsolat szexuális és intim oldalát.
A betegség állapota miatt a párok könnyen lemondhatnak egymásról a szexualitás terén. Olykor kényelmesebbnek tűnik kerülni a probléma megvitatását, mint megoldást keresni.
A párnak a gondozó szerepét ellátó tagja teljesen más szemmel nézhet a betegség és az újonnan kialakult helyzet miatt a párjára. Könnyen beleeshetnek a párok a „beteg” és „gondozó” szerepekbe, és az új szerepekben egyszerűen hagyják, hogy elillanjon kettejük párkapcsolatából a romantika.
Milyen kellemetlen szövődményekkel jár a nők esetében a 2-es típusú diabétesz?
A nőknél a 2-es típusú cukorbetegséggel járó leggyakoribb szexuális egészségügyi probléma a hüvelyszárazság.
Ez hormonális változásoknak vagy annak a következménye lehet, hogy a nemi szervekbe irányuló véráramlás mérséklődik.
A cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb arányban fordul elő hüvelyi fertőzés és emiatt gyakrabban alakul ki náluk nőgyógyászati gyulladás.
Mindkét tünet fájdalmassá teheti a szexuális együttlétet.
A diabéteszes neuropátia miatt a hólyagban is alakulhat ki idegkárosodás, ami miatt az inkontinencia akár a közösülés közben is bekövetkezhet.
A cukorbeteg nők hajlamosabbá válhatnak gyakrabban kialakuló húgyúti fertőzésekre, ami további kellemetlen érzetet okozhat, és fájdalmassá, kényelmetlenné teheti a szexuális együttlétet.
Tegyen az ellen, hogy a 2-es típusú diabétesz miatt tönkremenjen a nemi élete
A 2-es típusú cukorbetegséggel járó szexuális problémák frusztrálók lehetnek és szorongást okozhatnak. Úgy érezheti, hogy könnyebb lemondani a szexuális megnyilvánulásokról, mint megküzdeni a problémákkal, és alkalmazkodni az új körülményekhez.
Lehet még szexuálisan aktív az élete annak ellenére, hogy 2-es típusú cukorbetegségben szenved.
Próbálkozhat napszakváltással
Elképzelhető, hogy az eddig megszokottól eltérő napszakban nem lesz annyira kimerült és fáradt a szexhez. Éljen nemi életet abban a napszakban, amikor az energiaszintje a csúcson van.
Teljesen érthető, hogy a cukorbetegséggel járó fáradtság miatt méginkább kimerítő nap éppen a szex lesz az utolsó, amire még van energiája.
Próbálkozzon a reggeli vagy délutáni órákban a szexszel. Kísérletezzenek a párjával, hogy megtudják, mi fog a legjobban működni. A hüvelyszárazság ellen használjon síkosítót.
A libidó visszaállítható gyógyszeres kezeléssel. Konzultáljon a nőgyógyász szakorvossal, hogy van-e mód valamilyen hormonpótló terápiára ennek érdekében.
Hormonpótlás egyébként lehetséges:
- tablettával
- tapasszal
- krémekkel
- gyógyszeres injekcióval
Hormonkezelésen kívül sokat tehet a szexuális egészségének a helyreállítása érdekében azzal is, ha az általános egészségi állapotán igyekszik javítani.
A cukorbetegek esetében rendszeres odafigyelést igényel a szervezet vércukorszintjének a fenntartása.
A szexuális együttlétek energiaigényes tevékenységnek minősülnek, így előtte mindenképpen érdemes gyorsan ellenőrizni a vércukorszintet.
Életmódváltással tehet azért, hogy fokozza a szervezete, és főképp a nemi szervei véráramlását, az alapbetegségével összeegyeztethető aktív életmóddal.
Alakítson ki magának olyan életmódot, amely elősegít fenntartani a szív- és az érrendszer egészségét és ezzel a szervezetben a megfelelő vérkeringést tudja fenntartani.
Ennek érdekében végezzen rendszeresen fizikai tevékenységet. A testmozgás hozzájárul a megfelelő energiaszint megőrzéséhez és hatékonyan javítja a testképet, ez pedig előbb utóbb hangulatjavító hatással is lesz.
Fordítson nagy figyelmet a kapcsolatára
Amikor nincs csúcson a nemi vágy, találjon egyéb módokat az intimitásban rejlő boldogság átélésére.
Az alábbi intim tevékenységek az aktus nélkül is kiváló kapcsolatépítők:
- masszázs
- közös fürdő
- babusgató ölelkezés, vagy összebújás a kanapén.
Szánjon időt arra, hogy a kapcsolatuk békéjét és az értékes boldog együttléteket visszakapják a párkapcsolatban.
Egy gondosan megtervezett vagy éppen spontán randevú jó alkalmat kínál ahhoz, hogy őszintén beszéljenek a párjával az érzelmeikről, érzéseikről és az esetleges szexuális problémákról.
Merítsenek a kapcsolatukban rejlő boldog pillanatokból, az együttléteik intimitásából a lelki béke megőrzése érdekében.
Bármilyen segítségre van szüksége az intim problémái kapcsán, forduljon bizalommal a nőgyógyász szakorvoshoz, aki hasznos tanácsokkal fogja segíteni az életminősége javítását.