Amikor arról beszélünk, hogy egy év alatt négynél több alkalommal is előfordul a hüvelyflóránk egyensúlyának felborulása miatt gombafertőzésünk, nagyon sokféle tényezőt kell számba vennünk, hogy vajon mi okozhatja a rendszeres visszaesést. Tehetünk-e egyáltalán ez ellen? Lehet, hogy nem is fertőzésről van szó?
Krónikussá válhat a hüvelygomba a menopauzához közeledve
A menopauza előtti években (perimenopauza időszaka) a hormonjaid radikális változáson mennek keresztül. Az ilyen jellegű hormonális ingadozások a hüvelyben élő baktériumok és gombák mikrobiomjának az egyensúlyát megbolygatják, ami elősegítheti a Candida gombák elszaporodását.
Amint beáll a menopauza a krónikus hüvelygomba fertőzésnek is el kell múlnia, mivel a női hormontermelés nagymértékben lecsökken ekkorra.
Hosszabb kezelési időszakra lenne szükséged
Előfordulhat az is, hogy azt hiszed már megint elkaptad a gombafertőzést, holott még igazából az előző fertőzésedből sem gyógyultál ki teljesen, azaz a régi fertőzésed kezelése nem tartott kellő ideig ahhoz, hogy teljesen megszűnjön a fertőzésed.
A kezeléshez a nőgyógyászod írja elő a megfelelő kenőcsöt vagy a tablettát. Sok esetben a tabletta később kezdi kifejteni hatását, mint a kenőcs.
Ritka gombatörzs okozza a fertőzést
Legáltalánosabb esetekben a hüvelygomba fertőzésért a Candida albicans a felelős. A második leggyakoribb gomba, amely hüvelyi fertőzést is okoz a Candida glabrata. Ez utóbbi azonban kevésbé intenzív hüvelyváladék termelést okoz, mint a Candida albicans.
A ritkább gombafaj intenzívebb kivörösödést pirosság és viszketést vált ki a hüvely környékén.
Még ritkább esetekben okoz hüvelygomba fertőzést a Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis és a Candida guilliermondii. Egyszerre több is jelen lehet ritka esetben a nő szervezetében ezek közül.
Amiatt okoz gondot ez a sokféleség, mert nem ugyanúgy reagálnak a különböző gomba fajok a gyógyszeres kezelésre. A nőgyógyász szakorvosok a gomba törzs azonosítását követően meg tudják határozni, hogy a gyógyszerek közül, melyik lesz hatékony a ritkább törzsekkel szemben is.
Lehet, hogy egyáltalán nincs hüvelygomba fertőzésed
Nagyon sokszor anélkül alkalmazunk vény nélkül kapható készítményekkel kezelést magunkon, hogy orvoshoz fordulnánk.
A hüvelygomba diagnosztizálása azonban nem egyszerű.
A hüvely nyílásánál okozhat égő, erős fájdalmat a vulvodinia nevű betegség is. Ezt nem gomba okozza, hanem sokkal inkább sérülés vagy trauma, a hormonokra való fokozott érzékenység, és a vulva idegrostjainak növekedett sűrűsége.
A leggyakoribb esetekben elegendő a szakorvos által elvégzett vizsgálat, teszt vagy a levett kenet mikroszkópos szemrevételezése, vagy a kenetminta kitenyésztése a pontos diagnózishoz.
Krónikus hüvelygombás állapotok kialakulása esetén azonban hatékony gyógymódot mindenképpen csak a nőgyógyász szakorvos fog tudni előírni, körültekintő és alapos vizsgálat elvégzését követően.