Belső egyensúlyunk megbomlása esetén, a kímélő természetes gyógymódok is hatásosak. Nőgyógyászati panaszaink is jól reagálnak alternatív gyógymódokra
A természetgyógyászat évszázadok óta bizonyítja, hogy a szervezet egyensúlyának megbomlása esetén a kímélő, gyógyító hatású természetes gyógymódok is hatásosak lehetnek. Nőgyógyászati panaszokat kifejezetten jól lehet megelőzni és kezelni alternatív gyógymódokkal, például gyógynövény-készítményekkel.
Mi az a holisztikus nőgyógyászat?
A természetgyógyászat az egész szervezetet egyben vizsgálja, akkor is, amikor csak egy szervhez kapcsolódó tünet-panasz kezelése a cél. Emögött az a filozófia áll, hogy az egész szervezet működését optimalizálni kell ahhoz, hogy hatékonyan lehessen kezelni a női egészségügyi problémákat. Ezt nevezik holisztikus szemlélet. A holisztikus nőgyógyászat például olyan módszereket és technikákat alkalmaz, amelyek segítenek az egész szervezet harmonizálásában, és ennek eredményeként javítják a női egészséget is. A holisztikus megközelítés azt jelenti, hogy a terápia a női test minden részére hatással van.
Természetgyógyászoknál is kulcsfontosságú a részletes kivizsgálás, és a páciens kikérdezése testi-lelki traumákról, hiszen a holisztikus szemlélet a lelki tényezőket is figyelembe veszi egy betegség kialakulása esetén. Ha sikerül feltárni a páciens egészségügyi helyzetét, akkor a természetgyógyász kiválasztja a páciens számára megfelelő terápiát.
A természetgyógyászat hatékony formája a gyógynövényes kezelés. Ez lehet gyógytea, tinktúra, csepp, étrend-kiegészítő, pakolás, krém vagy ülőfürdő is. A gyógynövényes készítményekkel számos női egészségügyi probléma jól kezelhető, mint például a menstruációs görcsök, a hüvelyi fertőzések, a ciklus problémák, endometriózis, ciszták-mióma, változókor és menopauza. Mindegyik probléma más-más terápiát igényel. Általánosságban elmondható, hogy a női bajokra alkalmazott gyógynövények a női nemi hormonok működésére hatnak, vagy a gyógynövények görcsoldó, nyugtató, parazitaölő tulajdonságát használják ki.
Az alábbi gyógynövényekből jó, ha tartunk otthon és rendszeresen fogyasztjuk:
- Cickafark és kamilla: Mindkettő görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatású, de a cickafark emellett fitoösztrogéneket is tartalmaz, amelyek a női nemi hormonok megfelelő arányú termelődését segítik. kamilla olaj vagy tinktúra segíthet a menstruációs görcsök enyhítésében és a hüvelyi fertőzések kezelésében.
- Közönséges szurokfű: A női nemi hormonok termelését irányító agyalapi mirigyre hat, ezáltal holiszitkusan teszi rendbe a hormonháztartást. Segíthet női bajoknál, meddőségnél, változókori problémáknál hormonegyensúly felbomlása esetén.
- Palástfű: a nők védelmezője (palástja), már fiatalkorban érdemes elkezdeni fogyasztani női bajok megelőzésére.
A homeopátia is egyre népszerűbb természetgyógyászati módszer a női egészségügyi panaszok kezelésére. A homeopátiás nőgyógyász olyan homeopátiás szereket javasolhat, amelyeknek harmonizáló hatása van, és ártalmatlanok a szervezetre. Ezek a homeopátiás készítmények kis mennyiségű, természetes összetevőkből készülnek, és speciális eljárással állítják elő őket.
A homeopátiás készítmények hatásáról még nem áll rendelkezésünkre elegendő klinikai vizsgálati eredmény, ezért fontos konzultálni nőgyógyász szakorvossal a kezelés megkezdése előtt, és nem ajánlott a homeopátiás kezelést kizárólagosan használni az orvosi kezelés helyett.
Fontos hangsúlyozni, hogy a természetes gyógymódok nem minden esetben alkalmasak arra, hogy kiváltsák a szintetikus gyógyszereket – sőt! A szelíd gyógymódok leginkább a betegségek kialakulásának megelőzésére alkalmasak, vagy a gyógyszeres és egyéb kezelések kiegészítő terápiájaként. Az enyhébb nőgyógyászati tünetek kezelésében is jó eredményeket hoznak például a gyógynövényes készítmények, főzetek, cseppek, de tudnunk kell, hogy a természetes gyógymódok nem hatnak azonnal. Például egy gyógynövénytea-kúra ajánlott ideje legalább 6 hét! Az orvos utasításait mindig tartsuk be- és egyeztessünk vele a természetes készítmények szedéséről is.