Az a fránya migrén: tényleg csak a nőket sújtja?

A migrént nem lehet összetéveszteni a szokásos fejfájással, hisz erősebb, lüktető fájdalommal jár és az egyik biztos tünete, hogy ilyenkor az ember még a szemét is nehezen bírja kinyitni. Bár sokunk életét megkeseríti, úgy tűnik, hogy ez a nők betegsége. Olyannyira, hogy akár háromszor nagyobb valószínűséggel szenvedhet nő a migréntől, mint egy férfi. Miért van ez így, és mit tehetünk a migrén megelőzésére és enyhítésére

Ez nem szimplán fejfájás

Minden a hormonok miatt van?

Migrén további lehetséges okai

Ez nem szimplán fejfájás

A migrén nem csak egy egyszerű fejfájás, hanem egy komoly betegség, amely nagy mértékben rontja az életminőséget. A migrénes rohamok akár több órától több napig is eltarthatnak, és alaposan megnehezíthetik a mindennapi tevékenységeket.

A migrén nem csupán fájdalommal jár. Kísérheti vagy megelőzheti a migrén rohamot fény- és hangérzékenység, hányinger és hányás is. Gyakran kíséri ezt a fájdalomrohamot látászavar villanás, foltok vagy hullámzó vonalak formájában. Ezeket nevezzük migrén aurának, és általában a fejfájás előtt jelentkeznek.

Minden a hormonok miatt van?

A nők gyakori migrénjének okát elsősorban a női hormonnak, az ösztrogénnek a ciklus idején váltakozó szintjével magyarázzák. Sok nő tapasztal migrént a menstruáció előtt vagy alatt, ilyenkor az ösztrogén szintje alacsony. Tekintettel arra, hogy a menstruációt megelőzően jelentkezik, menstruációs migrénnek is nevezik. A menstruációs migrén általában erősebb és hosszabb ideig tart, mint a „normál fejfájás”.

Kezelésére különféle gyógyszerek léteznek, amelyeket akut vagy megelőző céllal is lehet alkalmazni. Az akut gyógyszerek célja, hogy csillapítsák a már kialakult fejfájást, mint például az ibuprofén vagy a triptánok, ezzel szemben a megelőző gyógyszerek célja, hogy csökkentsék a migrén gyakoriságát és súlyosságát, ilyenek az ösztrogéntartalmú tapaszok vagy tabletták.

A hormonális fogamzásgátlók is okozhatnak migrént vagy súlyosbíthatják a migrénes tüneteket. Ez azért van, mert befolyásolják az ösztrogén szintjét. Van, akinél előnyösen hat, mert a fogamzásgátló tabletta szedése kiegyenlíti az ösztrogéningadozást, mások viszont súlyosbodó tünetekről számolnak be. A fogamzásgátló tabletták hatása tehát egyénenként változó lehet, ezért fontos konzultálni a nőgyógyász szakorvossal, mielőtt elkezdjük vagy abbahagyjuk a szedését.

Az ösztrogéningadozás okozta migrén alól „természetesen” a terhesség alatti időszak sem jelent kivételt, hiszen a várandósság is felboríthatja és megbolygatja a női nemi hormonokat. A szerencsésebbeknél ritkábban vagy egyáltalán nem jelentkezik migrén a terhesség alatt, másoknak viszont romlik vagy akár újonnan is kialakulhat. A terhesség alatti migrén kezelése azért nehezebb, mert a magzat egészsége miatt sok gyógyszer ellenjavallt. Ezért a várandós nőknek javasolt más módszereket kipróbálniuk, mint például a relaxáció, a meditáció, az akupunktúra, a masszázs vagy a biofeedback.

A menopauza talán egyik (vagy egyetlen) kellemes következménye, hogy a klimax beálltával általában csökken a migrén gyakorisága és súlyossága. Ez annak köszönhető, hogy az ösztrogén szintje a változókor után stabilizálódik. De odáig el is kell jutni! Ugyanis sajnos a menopauza előtt és alatt a legtöbb nőnél felerősödnek a migrénes panaszok az ösztrogéningadozás miatt. Bizonyos hormonpótló terápiák segíthetnek kiegyensúlyozni az ösztrogén szintjét, érdemes ez ügyben is felkeresni a nőgyógyászunkat.

Egyéb migrént előidéző tényezők

A hormonok mellett más tényezők is befolyásolhatják a migrént, mint például az alváshiány, a stressz, az időjárás változása, bizonyos ételek vagy italok fogyasztása, vagy akár egy erős illat is. Természetesen személyfüggő, hogy kinél, mi váltja ki a migrént. Fontos megfigyelni, hogy mi váltja ki a migrént és igyekezzünk elkerülni ezeket.

A stressz bizonyítottan hatással van a migrénre, hiszen fokozza az agyban a fájdalomközvetítő anyagok termelődését, amely így növelheti a fejfájás kockázatát, illetve, a stressz elmúltával is kialakulhat migrénes fejfájás, ha lecsökken az adrenalinszint.

Az időjárás változása is hozzájárulhat a migrén kialakulásához. A légnyomás csökkenése vagy emelkedése, a hőmérséklet változása, a páratartalom növekedése vagy csökkenése mind kiválthatják a fejfájást. Sajnos ezekre nem tudunk befolyást gyakorolni, de érdemes figyelni az időjárás-előrejelzést, és felkészülni rájuk.

Forrás: [A nők és a migrén]

erős fejfájáshormonális eredetű migrénmenopauzamenstruációs ciklusmigrén auramigrén rohamnői migrén