Mit jelent a pajzsmirigy alulműködés?
A pajzsmirigy a szervezet legnagyobb hormontermelő szerve (lebenyekből álló pillangó alakú belső elválasztású mirigy), amely a gége előtt kétoldalt helyezkedik el. A pajzsmirigy működését a pajzsmirigy stimuláló hormon a TSH irányítja, amelynek nélkülözhetetlen szerepe van az anyagcsere és az energiafelhasználás vezérlésében. A pajzsmirigy termeli a pajzsmirigyhormonokat [tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3)].
Ha a szervezetnek a működéséhez több pajzsmirigy hormonra van szüksége, akkor a TSH szint megemelkedik és több pajzsmirigy hormon termelődik. Ha a pajzsmirigy nem tud annyi hormont termelni, mint amennyit a szervezetünk igényel, akkor pajzsmirigy alulműködésről (hypothyreosis, hipotireózis) beszélünk.
Magyarországon a lakosság 4,4%-a szenved pajzsmirigy alulműködésben és a nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Általában gyakoribb a 60 év feletti embereknél, de bármely életkorban jelentkezhet.
Pajzsmirigy alulműködés tünetei
A hypothyreosis jelei és tünetei a hormonhiány súlyosságától függően változnak, és személyenként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek. Az állapot súlyossága azt is befolyásolja, hogy mikor és milyen jelek és tünetek jelennek meg.
A pajzsmirigy alulműködés jelei és tünetei a következők lehetnek:
- Fáradékonyság
- Fokozott érzékenység a hidegre
- Székrekedés
- Bőrszárazság
- Hízás
- Hajhullás
- Duzzadt arc
- Rekedtség
- Izomgyengeség
- A vér koleszterinszintjének emelkedése
- Izomfájdalmak, gyengeség és merevség
- Fájdalom, merevség vagy duzzanat az ízületekben
- A normálisnál nehezebb vagy rendszertelen menstruációs periódusok
- Testszőrzet elvesztés
- Lelassult pulzus
- Depresszió
- Károsodott memória
- Megnagyobbodott pajzsmirigy (golyva)
Pajzsmirigy alulműködés kialakulásának oka
A pajzsmirigy alulműködésnek számos oka lehetséges:
- Hashimoto-kór: Autoimmun pajzsmirigygyulladás, amelyet a beteg saját immunrendszere okoz. Ez a leggyakoribb ok.
- Jódhiány: A pajzsmirigynek a tökéletes működéshez jódra van szüksége. A jódhiányra az egyéb alulműködési tünetek mellett a pajzsmirigy megnagyobbodása is jelzés értékű.
- Veleszületett hypothyreosis: már újszülött korban kiszűrik a kötelezően elvégzett teszt segítségével.
- Műtéti eltávolítás: A pajzsmirigy egy részének vagy egészének műtéti eltávolítása
- Sugárkezelés: A fej és a nyak rákos megbetegedésének kezelésekor használt sugárzás, károsan hathat a pajzsmirigyre.
- Gyógyszerek mellékhatása: Néhány gyógyszer alkalmazásakor mellékhatásként jelentkezhet a pajzsmirigy alulműködés. Pl. litium használat
Diagnózis
A diagnózis felállításához a szakorvos megpróbálja megállapítani, hogy az adott tünetek a pajzsmirigyhez vagy esetleg más betegséghez kapcsolódnak. Ha igazolódik a hypothyreosis gyanúja, akkor labordiagnosztikai vizsgálat és ultrahangos vizsgálat javasolt.
A labordiagnosztikai vizsgálat során az agyalapi mirigy által termelt TSH és a pajzsmirigy hormonok (T3, T4) értékeit vizsgálják. Ha a hormonszint értékei nem megfelelőek (általában magas THS- és alacsony T4 szint), akkor következik az ultrahangvizsgálat, amely során a radiológus megvizsgálja a pajzsmirigyet és a körülötte levő lágy-részeket.
Ha a vizsgálat rendellenességet mutat ki, olyankor további diagnosztikai vizsgálatokra is szükség lehet.
Pajzsmirigy alulműködés kezelése
A legtöbb esetben a hypothyreosis kezelése elsősorban hormonpótlással történik. A hormonterápiás kezelés általában alacsony hormondózissal kezdődik, és fokozatosan növelik a hormon mennyiségét, a kívánt hatás eléréséig. A beállított hormonszintet már elég félévente-, évente ellenőrizni.
A pajzsmirigy alulműködés véglegesen nem gyógyítható, de a beteg tünetmentessé tehető.
Pajzsmirigy alulműködés megelőzése
A hypothyreosis az esetek többségében nem megelőzhető!
A betegség súlyossá válásának elkerülésének legjobb módja, ha folyamatosan figyeljük a hypothyreosisra jellemző tüneteket, és azok megjelenésekor azonnal szakorvoshoz fordulunk.
Kijelenthető, hogy általában nincs hypothyreosis diéta, de a pajzsmirigy normális működéséhez is elengedhetetlen a normális étrend és táplálkozás.
A fejlett országokban a jódhiány okozta pajzsmirigybetegségeket szinte megszüntették a sóban és az élelmiszerekben található jód-adalékokkal. A kiegyensúlyozott étrend fogyasztása szükségtelenné teszi a kiegészítő jód szedését.
A szója nagy mennyiségűben történő fogyasztása hatással lehet a pajzsmirigy működésre, de ha valakinek nincs jódhiánya, akkor nem okozhat pajzsmirigy alulműködést.
Az egészséges étrend biztosítja a pajzsmirigy egészségét is!