Mi a pajzsmirigy?
A pajzsmirigy a nyak elülső részén a gége előtt kétoldalt nagyjából szimmetrikusan elhelyezkedő pillangó alakú mirigy, amely két lebenyből (bal lebeny és a jobb lebeny) áll. A szervezet legnagyobb hormontermelő szervét kétféle mirigysejt építi fel.
A pajzsmirigy termeli a tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3) pajzsmirigyhormonokat, amelyek a szervezet majdnem minden sejtjére hatással vannak. Például a szervezet oxigénfogyasztására, hőtermelésére, anyagcseréjére, de nélkülözhetetlenek az egészséges egyedfejlődésben is.
Ugyancsak a pajzsmirigy termeli a kalcitonin nevű peptidhormont, ami a szervezet kalciumforgalmát szabályozza.
A pajzsmirigy hormonjainak termelését a hipotalamusz–agyalapi mirigy rendszer szabályozza, a TSH pajzsmirigy stimuláló hormon segítségével, amit az agyalapi mirigy elülső része választ ki. Ellenőrzi és irányítja a pajzsmirigyhormonok mennyiségét a véráramban. Ha kevés a pajzsmirigy hormon mennyisége, akkor a TSH szint emelkedik, magas a pajzsmirigy hormonszint esetén a TSH szint csökken.
Pajzsmirigy betegségek tünetei
A pajzsmirigy betegség sokféle tünettel jelentkezhet, de előfordulhat, hogy nincsenek tünetek és csak a szűrővizsgálatok mutatják ki a betegséget.
Néhány a jellemző tünetek közül:
- Fáradékonyság
- Álmatlanság, alvászavar
- Indokolatlan hideg- vagy meleg-érzet
- Súlygyarapodás vagy fogyás
- Depresszió, hangulati változások, koncentrációs zavarok, ingerlékenység
- Izomfájdalmak, ízületi fájdalmak, gyengeség és merevség
- Menstruációs problémák
- Bőrszárazság
- Székrekedés, hasmenés, bélpanaszok
Pajzsmirigy betegség kialakulásának oka
A pajzsmirigy betegségnek két fő típusát különböztetjük meg. Pajzsmirigy alul-működés (hypothyreosis, hipotireózis), amikor a szervezet nem termel elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormont. Pajzsmirigy túlműködés (thyreotoxicosis, hipertireózis) esetén a pajzsmirigy sokkal több hormont termel, mint amennyit a szervezet igényel.
A pajzsmirigy alul-működés okai:
- Hashimoto-kór (autoimmun pajzsmirigygyulladás)
- Jódhiány:
- Veleszületett hypothyreosis
- A pajzsmirigy egy részének vagy egészének műtéti eltávolítása
- Sugárkezelés hatása
- Gyógyszerek mellékhatása
A pajzsmirigy túlműködés okai:
- Graves-Basedow kór (autoimmun betegség
- Pajzsmirigy gyulladás
- Túl sok jód a szervezetben
Diagnózis
A pajzsmirigy betegségének vizsgálata mindig az anamnézis felállítással, a páciens tüneteinek alapos kikérdezésével és fizikális vizsgálattal kezdődik.
A szükséges laborvizsgálatok a pajzsmirigy által termelt hormonok (FT3, FT4) szintjére, és a pajzsmirigy gyulladást jelző antitest vizsgálatokra is kiterjed (TRAK, antiTPO).
Amennyiben a vizsgálati eredmények igazolják a pajzsmirigy betegségét, mindenképpen kell ultrahangos vizsgálatot végezni. A vizsgálat után a szakorvos előírhat még pajzsmirigy szcintigráfiát szövetvizsgálatot, vagy egyéb képalkotó vizsgálatokat (röntgen, MR, CT).
Pajzsmirigy betegség kezelése
A pajzsmirigy problémák kezelése teljes mértékben a betegség típusától függ (alul-működés, túlműködés vagy daganat).
Általánosságban elmondható, hogy a hipotireózis kezelése elsősorban hormonpótlással, míg a hipertireózis kezelése esetén a pajzsmirigyhormon termelésének lecsökkentésére szolgáló, gyógyszeres kezeléssel történik.
Amennyiben szükséges, sebészeti beavatkozással eltávolítják a teljes pajzsmirigyet vagy annak csak egy részét. A sebészeti beavatkozás hatására, kialakul az állandó pajzsmirigy alul-működés.
Pajzsmirigy betegség megelőzése
A pajzsmirigy betegségek kialakulásának megelőzésére jelenleg nincsenek bevált módszerek.
Természetesen van néhány szempont, amivel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát. Figyeljünk az immunrendszerünk megfelelő állapotára, sportoljunk, táplálkozzunk helyesen és kerüljük a stresszt.
Figyeljünk a szervezetünk számára szükséges jód és szelén mennyiségére az étkezés során.
Ha a családban előfordult már pajzsmirigy betegség, akkor különösen fontos figyelmet fordítani a szűrővizsgálatra.