Mi a policisztás ovárium szindróma?
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) vagy policisztás petefészek szindróma a fogamzóképes (reproduktív) korú nők gyakori egészségügyi problémája, amelyet a reproduktív hormonok egyensúlyhiánya okoz. A PCOS betegeknél hormonális egyensúlyhiány és anyagcsere problémák is jelentkeznek.
A PCOS betegségben szenvedőknél a petefészek abnormálisan sok androgén (férfi nemi) hormont termel. A petefészekben a petesejt nem rendesen fejlődik, vagy az érett petesejt nem tud felszabadulni. Az ovuláció nem történik meg és a petefészken sok kis folyadékkal teli ciszta marad.
A PCOS a fogamzóképes nők mintegy öt- tíz százalékát érinti, és a kutatások alapján a női meddőség hetven százalékáért is ez betegség felel.
Policisztás petefészek szindróma tünetei
A PCOS jelei és tünetei már a pubertáskorban az első menstruáció idején is jelentkezhetnek, de sokszor csak akkor derül ki, amikor a szülni kívánó nő teherbeesési problémák miatt a orvoshoz fordul.
A PCOS tünetei négy csoportba oszthatók
- nőgyógyászati
- belgyógyászati
- bőrgyógyászati
A PCOS tünetei a következők lehetnek:
- Szabálytalan menstruációs ciklus: rendszertelen, elmaradó (nyolcnál kevesebb egy évben) vagy 21 naponként vagy ennél gyakoribb menstruáció
- Nagy petefészkek vagy sok apró ciszta a petefészekben
- A túlzott testszőrzet növekedés (mellkason, a hason és a háton)
- Elhízás, túlsúly (különösen a has környékén)
- Akne, pattanásos, zsíros bőr
- A bőrszín szürkésbarna elváltozása
- Sötét vagy vastag bőrfoltok (a nyak hátsó részén, a hónaljban és a mell alatt)
- Elvékonyodó haj vagy hajhullás (férfias jellegű kopaszodás)
- Meddőség
- Megnövekedett androgén hormon szint
- Inzulinrezisztencia, cukor- és anyagcserezavarok
PCOS kialakulásának oka
A PCOS kialakulásának pontos okát még nem ismerjük, de néhány tényezőt közvetlen kapcsolatba hozhatunk a betegséggel.
Genetikai hajlam: sok családban előfordul, hogy anya és lánya vagy a nővérek is PCOS betegek
Magas inzulinszint: a hasnyálmirigy által termelt inzulin szabályozza az anyagcserét és biztosítja, hogy a sejtek hozzájuthassanak a szükséges vércukorhoz. Ha a sejtek nem reagálnak normálisan az inzulinra a szervezetben, az inzulin vérszintje sokkal magasabb lesz.
Magas androgén-szint: az egészséges női szervezetben a kis mennyiségben megtalálható a mellékvese és a petefészek által termelt androgén hormonok, a férfi nemi hormonok. A PCOS-ben szenvedő nőknél az androgén hormonszint magasabb a normálisnál, és megakadályozhatja a petesejt ovulációját a menstruációs ciklus alatt.
Alacsony szintű gyulladás: a PCO szindrómás nők szervezetében megtalálható egyfajta állandó alacsony szintű gyulladás, amely a petefészket fokozott androgén termelésre készteti.
PCOS diagnózis
A PCOS szindróma több tünetet foglal magába, ezért általában nőgyógyászok és endokrinológus együttes munkája segíti kivizsgálást.
A PCOS diagnózisához ki kell zárni néhány betegséget (amelyek hasonló tüneteteket mutatnak ), majd az alábbi három tünet közül kettőnek a megléte szükséges.
- Rendszertelen vagy ritka menstruáció
- Magas androgén hormonszint
- Policisztás ovarium szerkezet (PCO)
A diagnózis felállítása gondos anamnézissel, fizikai- és alapvető laboratóriumi vizsgálatokkal elvégezhető anélkül, hogy szükség lenne ultrahang vagy egyéb képalkotó vizsgálatra.
PCOS petefészek tünetcsoport kezelése
Mivel nincs olyan kezelés, amely a PCOS összes tünetét egyszerre tudná orvosolni, ezért a gyógyítás a különálló tünetek megszüntetésére koncentrál, és sokszor szükséges a különféle szakmák együttműködése is.
A kezelés legfontosabb területei:
- Gyógyszeres kezelés: alapvetően hormonkezelés, amely attól is függ, hogy a páciens tervez-e terhességet vagy sem. Pl. inzulinrezisztencia csökkentése, az androgén hormonszint csökkentése, az ovuláció elősegítése.
- Életmódváltás: A rendszeres testmozgás és az egészséges étrend segíti a testsúly változást, és az inzulinszint optimális beállítását.
- Műtéti beavatkozás: a petefészek kéreg bemetszése is megoldást jelenthet.