Ilyen hatással lehetnek a nőgyógyászati betegségek a terhességre

A terhesség egy csodálatos időszak a nő életében, ám a várandósság nem mindig zökkenőmentes, és számos nőgyógyászati betegség befolyásolhatja a terhesség lefolyását és kimenetelét. Nézzük, melyek a leggyakoribb nőgyógyászati betegségek, amelyek hatással lehetnek a terhességre, és azt, hogy hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.

Méhnyakrák hatása a terhességre

Befolyásolja-e a terhességet az endometriózis?

Autoimmun betegség és a terhesség

Policisztás ovárium szindróma (PCOS) és más hormonális zavarok hatása a terhességre

 

 Méhnyakrák hatása a terhességre

A nőgyógyászati betegségek közül talán a legismertebb és legelterjedtebb a méhnyakrák, amely a méhnyak sejtjeinek rosszindulatú elfajulása. A méhnyakrák kialakulásának fő rizikófaktora a humán papillomavírus (HPV) fertőzés, amely szexuális úton terjed. A HPV fertőzés alattomossága abban rejlik, hogy az esetek többségében nem okoz könnyen azonosítható tüneteket. Bizonyos típusai azonban okozhatnak szemölcsöket vagy elváltozásokat a méhnyakon. A méhnyakrák megelőzésének leghatékonyabb módja a rendszeres rákszűrés (citológiai vizsgálat), amely még időben kimutathatja az esetleges elváltozásokat. A HPV elleni védőoltás is csökkentheti a fertőzés és a rák kockázatát.

A méhnyakrák hatása a terhességre függ attól, hogy milyen stádiumban van a betegség, és hogy milyen kezelést igényel. A korai stádiumú méhnyakrák esetén általában megvárják a terhesség végét, és csak utána kezdik meg a műtétet vagy a sugárkezelést. Előrehaladottabb stádiumban lévő méhnyakrák esetén viszont előfordulhat, hogy sürgős beavatkozásra van szükség, ami akár a terhesség megszakítását is jelentheti. Ezért fontos, hogy minden nő rendszeresen járjon rákszűrésre, és ha terhes akar lenni, előtte konzultáljon nőgyógyászával.

Befolyásolja-e a terhességet az endometriózis?

A másik gyakori nőgyógyászati betegség, amely befolyásolhatja a terhességet, az endometriózis. Ez egy olyan állapot, amikor a méh belső nyálkahártyája (endometrium) olyan helyeken is növekszik, ahová nem tartozik, például a petevezetékben, a petefészkekben vagy a hasüregben. Az endometriózis okozta sejtek ugyanúgy reagálnak a hormonokra, mint az endometrium, így vérzést és gyulladást okoznak ezeken a helyeken. Az endometriózis tünetei közé tartozik az erős menstruációs fájdalom, az alhasi fájdalom, a meddőség és a vetélés.

Az endometriózis hatása a terhességre függ attól, hogy milyen súlyos az állapot, és hogy hol helyezkednek el az endometriumok. Az endometriózis nehezítheti a teherbeesést, mert akadályozhatja a peteérést, a petevezeték átjárhatóságát vagy a beágyazódást, emellett növelheti a vetélés, a koraszülés, a méhen kívüli terhesség és a méhlepény leválásának kockázatát is. Az endometriózis kezelése általában hormonterápiával vagy műtéttel történik, de ezeket nem lehet alkalmazni terhesség alatt. Ezért fontos, hogy ha endometriózisban szenvedő nő terhes akar lenni, előtte konzultáljon nőgyógyászával, és vegyen részt a rendszeres terhesgondozáson.

Autoimmun betegség és a terhesség

Ez egy olyan állapot, amikor az immunrendszer tévesen saját szervezetének sejtjeit támadja meg. Az autoimmun betegségek közé tartozik például a pajzsmirigybetegség, a cukorbetegség, a lupus vagy a reumás ízületi gyulladás. Az autoimmun betegségek tünetei változatosak lehetnek, de általában magukban foglalják a fáradtságot, az ízületi fájdalmat, a bőrkiütést vagy a lázat.

Az autoimmun betegségek hatása a terhességre függ attól, hogy milyen típusú és mennyire súlyos az állapot. Számításba kell venni azt is, hogy milyen kezelést kap az autoimmun beteg. Az autoimmun betegségek növelhetik a vetélés, a koraszülés, a magzati növekedési retardáció és az anyai szövődmények kockázatát. Az autoimmun betegségek kezelése általában gyógyszeres terápia vagy immunmoduláló kezelés. Ezeket azonban nem mindig lehet biztonságosan alkalmazni terhesség alatt. Ezért fontos, hogy ha autoimmun betegségben szenvedő nő terhes akar lenni, előtte konzultáljon nőgyógyászával és immunológusával is. Az előírt terhesgondozást sem szabad kihagynia.

Policisztás ovárium szindróma (PCOS) és más hormonális zavarok hatása a terhességre

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma egy olyan endokrin betegség, amely a petefészkek működését zavarja meg. A PCOS-ben szenvedő nők petefészkein sok apró ciszta alakul ki, amelyek gátolják a peteérést és a pete kilökődését. Emellett a PCOS-ben szenvedő nők hormonháztartása is felborul, és több férfi nemi hormont (androgént) termelnek, mint normálisan. A PCOS tünetei közé tartozik a rendszertelen vagy elmaradó menstruáció, a meddőség, a túlzott szőrnövekedés, az akné, az elhízás és az inzulinrezisztencia.

A PCOS hatással van a terhességre is, hiszen nehezíti a teherbeesést és növeli a terhességi szövődmények kockázatát. A PCOS-ben szenvedő nők általában nem tudnak spontán teherbe esni. A fogamzás eléréséhez hormonkezelésre vagy mesterséges megtermékenyítésre van rendszerint szükségük. A PCOS-ben szenvedő nők terhessége idején a cukorbetegség, magas vérnyomás, preeklampszia (EPH gesztózis, vagyis a terhesség idején kialakuló magas vérnyomással, fehérjevizeléssel és a végtagok ödémásságával járó állapot) nagyobb gyakorisággal alakul ki és esetükben a koraszülés vagy vetélés esélye is nagyobb.

A fentiek alapján megállapíthatjuk, hogy sajnos a nőgyógyászati betegségek jelentős hatást gyakorolhatnak a terhességre.

Nagyon fontos emiatt, hogy időben sikerüljön diagnosztizálni és kezelni ezeket a kellemetlen állapotokat. A terhesség alatt is fontos, hogy rendszeres nőgyógyászati ellenőrzésen, vizsgálatokon vegyünk részt, ahol nyomon követhetők az esetleges tünetek.

endometriózisméhnyakráknőgyógyászati betegségekPCOS