Tudtad, hogy vannak olyan nőgyógyászati betegségek, amelyek befolyásolják a terhességet? Ráadásul ezek a betegségek gyakran tünetmentesek. Sok nő nem is tud arról, hogy érintett és csak akkor derül ki, amikor a meddőség vagy egyéb terhességet veszélyeztető komplikáció miatt komolyabb kivizsgálásra kerül sor. Nézzük, melyek a terhességet befolyásoló leggyakoribb női bajok.
Nemi úton terjedő fertőzések (STI-k) és egyéb nőgyógyászati fertőzések
Adenomyosis vagy endometriózis
Policisztás petefészek szindróma (PCOS) és más hormonális egyensúlyhiányok
Nemi úton terjedő fertőzések (STI-k) és egyéb nőgyógyászati fertőzések
A nemi úton terjedő fertőzések (sexually transmitted infections, STI-k) olyan betegségek, amelyek szexuális kapcsolat során adódnak át. Ilyenek lehetnek például a Chlamydia, a gonorrhoea, a szifilisz, a herpesz, a HPV és a HIV. A fertőzések többnyire nemcsak kellemetlen fájdalmat, viszketést, folyást vagy vérzést okozhatnak, hanem a terhességre nézve is súlyos következményekkel járhatnak. A STI-k növelhetik a vetélés, a koraszülés, a méhen kívüli terhesség, a magzati fejlődési rendellenesség és az újszülött fertőzés kockázatát. Ezért fontos, hogy minden szexuálisan aktív nő rendszeresen végeztessen STI-szűrést, és ha szükséges, kapjon megfelelő kezelést.
A nemi úton terjedő fertőzéseken kívül egyéb nőgyógyászati fertőzések is befolyásolhatják a terhességet. Ilyenek lehetnek például a hüvelyi gombásodás, a bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis) vagy a trichomoniasis. Ezek a fertőzések a méh vagy a méhnyak gyulladását okozhatják, ami szintén növelheti az előbb említett szövődmények kockázatát. A hüvelyi fertőzésre utaló tünetek lehetnek a viszketés, égés, folyás vagy kellemetlen szag. Ha ezeket tapasztalod, érdemes mielőbb nőgyógyászhoz fordulnod.
Méhtest mióma
A méh izomszövetében kialakuló jóindulatú daganat a méhtest mióma. A miómák száma és mérete változó. A miómát jelző panasz lehet erős vagy rendszertelen menstruáció, alhasi fájdalom vagy alhasi nyomás érzés, hátfájás vagy vizelés közben tapasztalt kellemetlenség. A mióma nem minden esetben okoz gondot a terhesség alatt, de megnehezítheti a fogantatást vagy befolyásolhatja a magzat fejlődését. A nőgyógyász szakorvos döntésének megfelelően a mióma a méretétől, helyétől és persze a tünetektől függően többféleképpen kezelhető .
Adenomyosis vagy endometriózis
Az adenomiózis és az endometriózis olyan betegségek, amelyekre az jellemző, hogy a méh belső nyálkahártyája, az endometrium, nem megfelelő helyen növekszik. Az adenomiózis esetében az endometrium a méh izomszövetébe hatol be, míg az endometriózis esetében az endometrium a méhen kívülre kerülve a petefészken, a petevezetéken, a hüvely falán vagy a bélen tapad meg.
E betegségek erős görcsös fájdalmat okoznak a menstruációs ciklus idején, de kiválthatnak vérzészavart és a legrosszabb esetben akár meddőséget is. A terhességgel sem múlnak el, sőt, növelhetik a vetélés, a koraszülés, a méhen kívüli terhesség vagy a császármetszés kockázatát. Az adenomiózis és az endometriózis kezelése lehet gyógyszeres, hormonális vagy műtéti.
Policisztás petefészek szindróma (PCOS) és más hormonális zavarok
PCOS esetén a petefészek túl sok androgénhormont termel, amely zavarja az ovulációt és a menstruációt. Tünete lehet például a rendszertelen vagy kimaradó menstruáció, túlzott szőrnövekedés, pattanás, hízás, de akár inzulinrezisztencia is.
A PCOS jelentős mértékben megnehezíti a fogantatást, gyakran akkor derül rá fény, amikor a sokadik próbálkozásra sem jön össze a baba és emiatt orvoshoz fordul a pár. A PCOS növelheti a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a preeklampszia kockázatát is. Kezeléséhez ugyanúgy fontos az életmódváltoztatás, mint a gyógyszeres vagy hormonális kezelés.
A PCOS-en kívül egyéb hormonális zavar is befolyásolhatja a terhességet. Ilyenek lehetnek például a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése, a prolaktin túltermelése vagy az FSH és LH arányában bekövetkező változás.
Ezek a hormonális diszfunkciók zavarhatják az ovulációt és a menstruációt, és növelhetik a vetélés vagy a magzati fejlődési rendellenesség kockázatát.
A hormonális egyensúlyhiány kezelése természetesen függ attól, hogy mi váltja ki a zavart, valamint attól, hogy milyen tünetekkel járnak együtt. Mindenképpen érdemes panasz esetén endokrinológus-nőgyógyász segítségét kérni.
Medencei gyulladásos betegség
A medencei gyulladásos betegség tulajdonképpen fertőzés következménye, amely érinti a női reproduktív szerveket, mint például a méhnyakat, a méhet, a petevezetékeket vagy a petefészkeket. Leggyakrabban nemi úton terjed, árulkodó tünete lehet láz, alhasi fájdalom, hüvelyi folyás vagy vérzés. Súlyos terhességi szövődményeket is okozhat. Méhen kívüli terhesség, krónikus fájdalom, de meddőség is kialakulhat. A medencei gyulladásos betegség antibiotikumos kezelést igényel.
Szokatlan méhszerkezet
Erről az állapotról kevesebb szó esik. A szokatlan méhszerkezet azt jelenti, hogy a méh alakja vagy felépítése eltér a normálistól, és az érintettek nem is igen tudnak róla, hiszen ezek veleszületett rendellenességek, és általában nem okoznak tüneteket.
A terhesség alatt azonban problémát jelenthet a rendellenes méhszerkezet, mert megnehezítheti a beágyazódást, befolyásolhatja a magzat növekedését, helyzetét, vagy növelheti a vetélés, a koraszülés vagy a vérzés kockázatát. Ezért is javasolt a terhesség korai szakaszában az ultrahangvizsgálat, valamint minden egyéb nőgyógyászati szűrővizsgálat, amellyel megállapítható/kizárható a méhrendellenesség.
Gyengült méhszáj
A gyengült méhszáj, vagy méhnyak inkompetencia olyan állapot, amelyben a méhnek ez a része nem zár megfelelően és a méhszáj idő előtt tovább tágulhat a terhesség során. Oka lehet veleszületett gyengeség, korábbi műtét, sérülés vagy fertőzés. Tünete lehet folyás, vérzés vagy fájdalom.
A gyengült méhszáj veszélyeztetheti a terhességet, mert növelheti a vetélés, a koraszülés vagy az amnionfolyadék fertőzés kockázatát. A kezelésről a terhesség idején mindenképpen a szülész-nőgyógyász szakorvos dönt.
A rendszeres nőgyógyászati vizsgálat segíthet megelőzni vagy kezelni a fent ismertetett nőgyógyászati problémákat, és hozzásegít az egészséges és boldog terhességhez.