Tudnivalók az endometriózisról

Az endometriózis a nőket érintő súlyos megbetegedés, mely egyik leggyakoribb oka a meddőségnek. Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül más szerveken, illetve közöttük a hasüregben helyezkedik el, és a menstruáció alkalmával ugyanúgy viselkedik, mint a méhen belüli nyálkahártya. Amennyiben nem történik meg a megtermékenyített petesejt beágyazódása, úgy a hormon szintek lecsökkennek és bekövetkezik a menstruáció, vérzés kíséretében leválik a méh nyálkahártyája. A méhen kívüli nyálkahártya képletek hasonló módon a ciklus során bevéreznek, görcsös alhasi fájdalmat okozva. A belek területén elhelyezkedő endometriózisos területek bélösszenövést okozhatnak, így a hasi fájdalmon túl székletürítés közben jelentkező fájdalmat is kiváltanak.

Az endometriózis kialakulásának háttere pontosan még mindig nem ismert. Feltehetően immunológiai rendellenességek, gyulladásos tényezők, környezeti faktorok indíthatják meg az endometriózis kialakulásának folyamatát. A tünetek már akár tinédzser korban megkezdődhetnek.

Amennyiben menstruációs problémáid lennének, úgy mint fokozott vérzés, erős alhasi görcsök, széklet és vizeletürítéskor jelentkező fájdalmak, úgy mihamarabb fordulj nőgyógyász szakorvoshoz, mert endometriózisról is lehet szó! A nőgyógyászati vizsgálat során végzett ultrahang vizsgálattal esetleges rendellenességek feltárhatóak, továbbá szükség lehet kismedencei MR vizsgálatra is a pontosabb diagnózis felállítása érdekében. Amennyiben nőgyógyász orvosod úgy ítéli, szükség lehet laparoszkópiás műtétre, úgy a hasüreg és a kismedence részletesen átvizsgálásra kerül, és a kialakult endometriózisos képletek el is távolíthatók.

betegségendometriózisnőgyógyászpanaszvizsgálat