Szexuális úton terjedő Chlamydia fertőzés

Amit a szexuális úton terjedő Chlamydia fertőzésről érdemes tudni….

A Chlamydia hetekig tünetmentes, vagyis csendes nemi úton terjedő fertőzés, amelynek veszélye abban áll, hogy a reproduktív szerveinket betegíti meg. A fertőzés a nők és férfiak körében sem okoz eleinte tüneteket, ami miatt a terjedését csak lelkiismeretes védekezés és szűrővizsgálat segítségével lehet megakadályozni. Hogyan terjed és ha már nem észrevétlen, akkor milyen tünetek utalhatnak a Chlamydia fertőzésre?

Milyen úton történhet a Chamydia fertőzés?

Hogyan terjedhet a Chlamydia fertőzés?

Kik a leginkább veszélyeztetettek?

Amikor jelentkeznek a Chlamydia tünetei

Miért fontos a rendszeres szűrés?

 

Milyen úton történhet a Chamydia fertőzés?

A Chlamydia fertőzést a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza. Ez világszerte az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő betegség, különösen a fiatalok körében. Elsődlegesen szexuális érintkezés útján terjed, viszont nemcsak hüvelyi, hanem anális vagy orális szex közben is fertőződhetünk.

Sajnos a Chlamydia sajátossága, hogy gyakran viszonylag hosszú ideig, akár hetekig, nem okoz észrevehető tüneteket, vagyis „csendes” fertőzésként adhatjuk tovább a partnereinknek. Olykor észrevétlen marad mindaddig, amíg súlyos szövődményeket nem okoz.

Hogyan terjedhet a Chlamydia fertőzés?

A Chlamydia átadása szoros testi érintkezés útján történik, főként a szexuális aktus különböző formáin keresztül. A fertőzést az érintett személy testnedve, vagyis a spermája vagy hüvelyváladéka közvetíti.

Ezenkívül a baktérium megtapadhat a testnedvekkel a szexuális játékszereken, és innen átkerülhet egyik személyről a másikra, amennyiben nem megfelelő alapossággal történik ezeknek az eszközöknek a fertőtlenítése. Olykor előfordulhat, hogy közös törölközőhasználat útján fertőz a baktérium.

Fontos tudni azonban, hogy a Chlamydia nem terjed pusztán csókolózással, öleléssel vagy szokványos közös WC használattal, mivel a baktérium kizárólag testnedveken keresztül fertőz.

Kik a leginkább veszélyeztetettek?

A Chlamydia fertőzés főként a 15-24 éves korosztályt érinti, különösen a fiatal nőket. Fontos tudni azonban, hogy a férfiak körében is terjed ez a betegség, így akik más férfiakkal is létesítenek szexuális kapcsolatot fokozottan érintettek lehetnek a fertőzés terjedésében.

A fertőzés előfordulásának az aránya a szexuális viselkedési szokásokkal függ össze, vagyis azokban a közösségekben, ahol a szexuális nevelés vagy a szexuális úton terjedő betegségek megelőzéséhez szükséges eszközök, például óvszer kevésbé elérhető, vagy nem figyelnek oda a közösség tagjai a megfelelő szexuális higiéniára és védekezésre, gyakori a szexuális partner váltogatása, nagyobb a fertőzések gyakorisága.

Amikor jelentkeznek a Chlamydia tünetei

Bár a Chlamydia gyakran tünetmentes, előfordulhatnak enyhe tünetek, amelyek férfiaknál és nőknél eltérő formában jelentkezhetnek. Nőknél gyakoribb tünetnek tekinthető a szokatlan hüvelyi folyás. A hüvelyváladék mennyisége, valamint a  színe és a szaga is a megszokott normális értékektől eltérő, fehér, sárga vagy szürke színű lehet.

Ezenkívül előfordulhat, hogy a felfázás vagy húgyúti fertőzés kapcsán tapasztalt panaszokat észleljük, vagyis a vizelés közben égő érzést tapasztalunk. Kísérheti a Chlamydia fertőzést a megszokottól eltérő, fájdalmas menstruáció és köztes vérzés, illetve tompa alhasi fájdalom is.

Férfiak esetében is elsődlegesen húgyúti panaszok jelentkeznek intő jelként, vagyis  a húgycső szokatlan váladékozása mellett vizelés közben jelentkező fájdalom vagy égő érzés utalhat Chlamydia fertőzésre.

Ritkábban előfordulhat torokfájás vagy végbélfájdalom is, attól függően, hogy a szexuális érintkezés során hol történt a fertőzés.

Miért fontos a rendszeres szűrés?

A Chlamydia egyik legnagyobb veszélye, hogy sokszor rejtve marad. Ezt a szexuális úton terjedő fertőzést szűrővizsgálatokkal lehet kimutatni és a terjedését a kezeléssel és körültekintő védekezéssel meg tudjuk akadályozni.

A korán felismert fertőzés antibiotikummal könnyen kezelhető.

Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kezeletlen Chlamydia hosszú távú károsodásokhoz vezethet, mivel a reproduktív szerveinket betegíti meg.

A kezeletlen Chlamydia fertőzés szövődménye lehet meddőség,  kismedencei gyulladás, de terhesség során akár súlyos szövődményeket okozhat a babánknak is.

A rendszeres szűrés segíthet abban, hogy ezek a súlyos következmények megelőzhetővé váljanak, emiatt fontos, hogy ha a szexuális szokásaink indokolják, vagy tapasztaljuk a Chlamydia gyanús tüneteit, mindenképpen haladéktalanul forduljunk nőgyógyászhoz.

Chlamydiaégő vizeléshúgyúti panaszokhüvelyi folyásnemi úton terjedő fertőzésSTDSTI