Éjszakai izzadás: ártalmatlan tünet, vagy komoly betegségek előjele is lehet
Alighanem mindenki ébredt már egyszer-kétszer arra élete során, hogy verejtékben úszik a teste. Az éjszakai izzadást számos dolog okozhatja a rémálmoktól a fűszeres ételeken keresztül a túl magas hőmérsékletig. Az ártalmatlan okok mellett azonban komoly betegségek előjele is lehet. Ha visszatérő problémáról van szó, amit a hűvösebb szoba, a vékonyabb öltözet és kevesebb takaró sem tud kiküszöbölni, érdemes lehet utánajárni a kiváltó okoknak.
Kezdjük a könnyen orvosolható tényezőkkel!
A helyiség hőmérséklete
Sokan panaszkodnak éjszakai izzadásra a nyári hőségben, ami nem is olyan meglepő. A párás, meleg levegő miatt még a legvékonyabb takaró alatt is kiverhet a víz minket. Ugyanakkor télen is érdemes észben tartani, hogy az alváshoz legmegfelelőbb hőmérséklet 18-20 fok között alakul. A fűtési szezonban erre azért is érdemes figyelni, mert a radiátorok jelentősen kiszáríthatják a szoba levegőjét, ami hozzájárul a felsőlégúti megbetegedések kialakulásához is.
A túl hideg is vezethet azonban fokozott izzadáshoz, mivel szervezetünk belső folyamataival igyekszik fenntartani megfelelő testhőmérsékletét.
Stressz
A stressz a szervezet egyfajta védelmi reakciója olyan helyzetekben, amelyeket veszélyesnek értékel. Ez a modern társadalom kialakulása előtt lehetett például állattámadás, napjainkban pedig többnyire a munka és a túlterheltség áll mögötte. Nem szabad azonban félvállról venni. A stressz izzadás a fokozott verejtékezésen túl álmatlansággal, vagy az alvásminőség romlásával is járhat. A kialvatlanság pedig tovább fokozhatja a tüneteket, hiszen csökken a mentális terhelés iránti ellenállóképességünk, ami tovább fokozza a stressz szintet.
Ha egy különösen nehéz időszakot élünk meg munkahelyünkön, vagy személyes kapcsolatainkban, gyakran tapasztalhatunk stressz izzadást. Ilyenkor az nyújthat segítséget, ha kiiktatjuk a feszültségforrást az életünkből, vagy megtaláljuk a módját, hogy levezessük a felgyülemlett stresszt. Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül, hosszútávon ugyanis nemcsak szorongás, vagy depresszió, hanem akár további egészségügyi panaszok is kialakulhatnak a hatására.
Fűszeres ételek
Az étkezésünk is fontos szerepet játszik az általános jóllétünkben. Annak érdekében, hogy elkerüljük az éjszakai verejtékezést, érdemes figyelni rá, hogy lefekvés előtt két-három órával már ne együnk. Illetve a könnyű vacsora, ami például fehér húsból, csirkéből, halból és friss zöldségekből áll, nyugodtabb alvást eredményezhet, mint egy megterhelőbb fogás.
A csípős, fűszeres ételek szintén okozhatnak éjszakai izzadást. A chiliben található kapszaicin egyik fő tulajdonsága, hogy fokozza a vérkeringést, ezáltal melegítő hatása van. Emiatt érezzük, hogy ég a nyelvünk, ha túl csípőset ettünk, ezért alkalmazzák gyakran sportsérülések kezelésére készült krémekben és ezért izzadhatunk miatta éjszaka.
Betegségek, amik éjszakai izzadást okozhatnak
Pajzsmirigy túlműködés
A pajzsmirigy túlműködés egyik gyakori jele a fokozott izzadás. Mivel a pajzsmirigy felelős az anyagcsere folyamatok mellett a szervezet számos szabályozó funkciójáért is, a megnövekedett testhőmérséklet, a stressz izzadás és a hirtelen súlyvesztés is jelezheti működésének problémáját. Erre akár már egy egyszerű vérvétel segítségével is fényt deríthetünk, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat.
Hormonális problémák
A női szervezet működésében hatalmas szerepe van a menstruációs ciklusnak. A hormonszint folyamatos változása nemcsak a hangulatunkat befolyásolhatja, hanem általános közérzetünkre és egészségünkre is hatással lehet. Az éjszakai izzadás például a várandósság, a klimax és a hormonháztartás egyensúlyának felborulására utaló jel is lehet.
Inzulinrezisztencia
A cukorbetegség egyik korai jele lehet az éjszakai izzadás. Alvás közben ugyanis könnyen leeshet a vércukorszint, amit a nap közben végzett tevékenységek és étkezések segítenek a normális értéken tartani. Ezt okozhatja például a szokásosnál nagyobb fizikai igénybevétel, egy késői vacsora, vagy nem megfelelő táplálkozás is. Ha családunkban előfordult már cukorbetegség, érdemes felvenni a kapcsolatot háziorvosunkkal és részt venni egy vércukorszint vizsgálaton. Esetleg beszerezni egy patikában kapható vércukorszint mérőt és naponta többször is elvégezni egy-egy mérést étkezések előtt és után, illetve lefekvés előtt.
Ha a vércukorszintünk 140 mg/dL az esti órákban, elalvás előtt érdemes lehet valami egészségeset nassolni, hogy a reggeli ébredésig megfelelő szinten maradjon.
Daganatos betegségek
A daganatos betegségek diagnosztizálása nem mindig egyszerű feladat. Korai fázisukban gyakran maradnak tünetmentesek, vagy az általuk okozott panaszokat könnyű összetéveszteni ártalmatlannak tűnő jelenségekkel. Ha nem találjuk a magyarázatot visszatérő éjszakai izzadásunkra ezért érdemes részt venni egy alapos kivizsgáláson.
A mellékvesevelő-daganat, ami igen ritka és általában nem rosszindulatú, például fokozott hormontermelést okozhat. Ha az éjszakai izzadás magas vérnyomással, fejfájással, szapora pulzussal is jár, mindenképp járjunk utána a kiváltóokoknak.
Fertőzések
A szervezet természetes reakciója a fertőzéses betegségekre, hogy megemeli a testhőmérsékletet, mivel a vírusok, baktériumok így könnyebben elpusztíthatóak. Sajnos az influenzánál súlyosabb kórok is állhatnak a kellemetlen tünetek hátterében. Ilyen például a tuberkulózis, a HIV-fertőzés és a szívbélhártya-gyulladás is. Az otthoni kezelés helyett ezért, ha legfeljebb néhány napon belül nem szűnnek panaszaink, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Hogyan csökkenthetjük a fokozott verejtékezést?
Gondoskodjunk megfelelő hőmérsékletről és páratartalomról a hálószobában. Ez többnyire 18-20 fok és 40-50% páratartalom között van. A szervezetünk is jelzi, ha ezek nem megfelelőek. Ha alacsony a levegő nedvességtartalma például kiszáradhat a szemünk, az orr- és toroknyálkahártyánk, ami így megfelelő táptalajt nyújthat a felsőlégúti betegségeknek is.
A légáteresztő pamut ágyneműhuzat és lenge pizsama, hálóing is sokat segíthet abban, hogy testünk megfelelő hőmérsékletét fenntartsuk. A szoros ruházat és a vastag takarók benntartják a leadott testhőt, ami a fokozott izzadást okozhatja.