A női hormonok ciklikussága
Elképesztő, milyen egyszerű dolog adhat magyarázatot a női lélek és viselkedés bonyolultságára. Ha megértjük a női nemi hormonok ciklikusságát és ehhez igazítjuk az életmódunkat, sikeresebbé válhatunk az élet minden területén, sőt az emberi kapcsolatainkban is profitálhatunk e tudatos lépéssel. Gondoltad volna, hogy a hormonjaid kihatnak még arra is, mennyire lesz hatásos a fogyókúrád?
Meglepően sok dologra kihat a női hormonok ciklikussága
Miért nem hoz ugyanolyan eredményt a fogyókúrád egész hónapban?
Ezért is működik másképp egy férfi, mint egy nő
Így hat a mindennapjainkra a női nemi hormonok ciklikussága
A ciklus közepe minden szempontból csúcs időszak
Mi okozza a kedélyállapotbeli mélyrepülést a menstruáció előtti héten?
Mit tehetünk, a menstruációs zavarok ellen?
Meglepően sok dologra kihat a női hormonok ciklikussága
Ismerős az élethelyzet, amikor valakit meglep egy nő viselkedése, de csak lemondóan legyint, hogy „biztosan csak a hormonjai” állnak a viselkedése hátterében?
Meglepő módon ez valóban így is van. Nem csupán a viselkedésünk, de akár a kreativitásunk, a tettrekészségünk, vagy éppen a befelé fordulásunk hátterében is a női nemi hormonok ciklikussága, vagy éppen a nemi hormon stresszhormonnal folytatott „harca” állhat.
Miért nem hoz ugyanolyan eredményt a fogyókúrád egész hónapban?
A hormonháztartásunk alakulása nagyon szépen nyomon követhető olyankor is, amikor rendszeresen fasting-olunk azaz böjti időszakokat tartunk, vagyis a napirendünkbe beépítünk több órás intervallumokat, amikor vízen és kávén kívül nem veszünk magunkhoz egyéb táplálékot.
Ilyenkor az inzulinszintünk kiegyensúlyozásán dolgozunk azzal, hogy néhány órára korlátozzuk azt az időt, amikor táplálékot veszünk magunkhoz a nap folyamán. Az inzulinszint a nemi hormonok, vagyis az ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron termelődésére és egyensúlyára is kihat.
A nemi hormonok egyensúlyba hozásához nagyon fontos, hogy a szervezetünk jól reagáljon az inzulinszintre.
A nők esetében a nemi hormonok szintje a ciklus folyamán változik, ami miatt teljesen másképp reagálunk az inzulinszintre a ciklusunk elején, közepén és a menstruációt megelőző időszakban is, ami kihat a fogyókúránk eredményességére is.
Ezért is működik másképp egy férfi, mint egy nő
A férfi és nő közötti mentális és érzelmi különbségekre is adhatnak a nemi hormonok magyarázatot. Teljesen más ciklikusság jellemzi a nemi hormonok felszabadulását a két nem esetében.
A férfiaknál a hormonszint kiegyenlítés 24 órás ciklust követ kiegyensúlyozott inzulinszint mellett. A férfiak szervezetében 15–20 percenként szabadul fel tesztoszteron.
Ezzel szemben a nőknél a hormonok szintje a menstruációs ciklust követve napok alatt éri el a maximumát, majd hirtelen visszaesik, másik hormon szintje kezd emelkedni, és ez a váltakozás havi rendszerességgel ismétlődik.
Így hat a mindennapjainkra a női nemi hormonok ciklikussága
A petefészkek termelik mindhárom fentebb is említett nemi hormont, az ösztrogént, a progeszteront és a tesztoszteront is. Amikor a menopauza beáll, akkor a mellékvese veszi át ennek a hormontermelésnek egy részét.
A női hormon termelése az agyalapi mirigy és a test közötti kommunikáció eredménye. A női hormonok termelődése tekintetében nagyjából 25-30 napos ciklikusságban kell gondolkodnunk.
Fontos, hogy megértsük és tiszteletben tartsuk nőként a hormonjaink ciklikusságát a böjtölésünk és testsúlykontrollunk sikeressége érdekében is.
A 25–30 napos női ciklus első szakaszában, vagyis az 1. naptól nagyjából a 10. napig ösztrogén szabadul fel. Az ösztrogén stimulálja a dopamint, szerotonint, oxitocint, valamint kihat a BDNF termelésre. Annak hatására, hogy az ösztrogén éppen e vegyületek felszabadulását stimulálja, a ciklusunknak ebben az időszakában leszünk nyitottabbak, vidámabbak és boldogabbak.
A kapcsolatok szempontjából ennek nagyon nagy a jelentősége, hiszen ezekben a napokban a párkapcsolat is zökkenőmentesen működik.
Következésképpen megmagyarázza a női ciklus mentén változó hormonszint a nő hangulatát és viselkedésmódját. Ez ad magyarázatot a férfiaknak arra, hogy miért van az, hogy kvázi, mintha „teljesen más nővel élnének” a hónap egyik szakaszában, mint a másikban.
A nő személyisége teljesen másképpen alakul a ciklus elején, mint a végén. A ciklus elején, nagyjából a 10. napig szabadul fel a legtöbb ösztrogén. Ez a szakasza a női ciklusnak, amikor jobban szeretünk kikapcsolódni, eljárni otthonról és vidámabbak, lazábbak vagyunk, teljesen fel vagyunk töltődve.
Ez az időszakunk az, amikor a fasting is a leghatékonyabban működik, akár hosszabb koplalási intervallumokat is képesek vagyunk ilyenkor beiktatni. Az ösztrogén a kortizollal szemben nagyon elnéző. A ciklusnak e szakaszában a kortizol és az ösztrogénszint jól „megférnek egymással”. Ilyenkor keményebb edzéseket is be tudunk iktatni, mert jobban fogjuk bírni.
Az ovuláció időszakában, ami a 11–15. napon következik be a ciklus kezdetétől (vagyis az utolsó menstruáció első napjától számítva), a petefészekből felszabadul a petesejt. Ebben az időszakban az ösztrogén szintje annyira magas, hogy a ciklus során ennél magasabb már nem lesz. Erre a magas ösztrogénszintre azért van szükség éppen az ovuláció idején, mert ez váltja ki a tüszőrepedést és az érett petesejt kibocsátását a petefészekből.
Ekkor lép be a ciklusunkba a harmadik nemi hormon, ami tulajdonképpen egy férfi nemi hormon, a tesztoszteron. A tesztoszteron az ovulációt felölelő 5 napban jelenik meg és játszik szerepet. A hónap többi részében nem is igazán van jelen az életünkben, szemben azzal, hogy a férfiaknál 15-20 percenként szabadul fel a hónap minden napján ugyanez a hormon.
A ciklus közepe minden szempontból csúcs időszak
Mivel a tesztoszteron hormon motivál és lendületet ad az energiaigényes tevékenységekhez, nagyon nagy a jelentősége a nők életében ennek az időszaknak. A tesztoszteron hormon az ovuláció öt napjában meghatározó szerepet játszik a mindennapi teljesítményünk és a kedélyállapotunk tekintetében is.
A tesztoszteron mellett természetesen ekkor még jelen van nagyon nagy mennyiségben az ösztrogén is. Ez a két hormon a ciklusunknak ebben a szakaszában rendkívül kreatívvá és tetterőssé tesz minket, nőket. Az ösztrogén hatására mindkét agyféltekénket aktívan és hatékonyan használjuk problémamegoldásra is. Gyakorlatilag a ciklusunknak ez a szakasza, vagyis az ovuláció időszaka korlátlan agyi aktivitáshoz biztosítja a hormonális hátteret számunkra.
Ha bármilyen problémamegoldásba akarunk bevonni egy hölgyet, arra ez az időszak a legmegfelelőbb, mert kellőképpen motivált és kreatív ilyenkor az ösztrogén és a tesztoszteron hormonok hatására, és alacsony szinten a progeszteron hormon is jelen van, ami pedig a lelki nyugalmát biztosítja.
A ciklusnak e szakaszában tudnak a nők a legeredményesebbek lenni akár a multitaszking feladatmegoldásokban is, ami azt jelenti, hogy hajlamosabbak és képesek is több feladat párhuzamos teljesítésére egy időben.
Míg a férfiak 15-20 percenként a tesztoszteronhormon hatására erős szexuális vágyat is tudnak érezni, addig a nők a menstruációs ciklusuknak ebben az 5 napjában vannak a libidójuk csúcsán. Emiatt lehetnek a kapcsolatokban súrlódások, ha éppen nem azonos időszakban vágyik a szexuális együttlétre a heteroszexuális párok mindkét tagja.
E szakasza a menstruációs ciklusunknak minden szempontból a legaktívabb és legproduktívabb időszaka. A munkahelyünkön is ilyenkor vagyunk a legsikeresebbek és a feladatmegoldásainkban is jóval kreatívabbak vagyunk a hormonális ciklusunknak a csúcsán, a tesztoszteron és ösztrogénszint tekintetében. A neuro-vegyületek miatt ekkor vagyunk mentálisan a legjobb állapotunkban.
Tulajdonképpen a legfontosabb tevékenységeinket az ovuláció 5 napjára érdemes tudatosan is ütemeznünk.
A progeszteronszintünk a ciklusnak ebben a szakaszában nagyon alacsony, ami pedig a nyugodt lelkiállapothoz járul hozzá.
Mi okozza a kedélyállapotbeli mélyrepülést a menstruáció előtti héten?
Ciklusunk nagyjából 15. napja után következik be a hormonális „összeomlás”, ami miatt a legtöbb nő, amint az ovulációs szakaszból kilép, nem érzi már magát „szuperhatékonynak és korlátlanul tettre késznek”. Egyszerűen leül a lelkiállapotunk az ösztrogén és tesztoszteronszint hirtelen zuhanásának a hatására.
Ebben az időszakban a menstruációhoz közeledve egyre depressziósabb és visszahúzódóbb lesz a nő. Természetes velejárója ennek a ciklus időszaknak az, hogy a glükózéhség, az édességek iránti vágy hirtelen eluralkodik a nőn. Emiatt nem lesz hatékony a fogyókúránk. Sokkal több odafigyelést igényel a súlykontrol, ami mögött szintén a hormonváltozás áll.
Míg az ovuláció végéig, vagyis nagyjából a ciklus 15. napjáig az ösztrogénszint természetes módon elnyomta a szervezetünk glükóz iránti igényét, a progeszteronhormon szintjének a növekedésével párhuzamosan egyre fokozódik a glükóz-éhségünk is.
A szervezetünk a teljességet ennek a glükóz-vágynak a kielégítésével éri el. Ez segít kimozdulni a depressziósabb hangulati mélységekből. Ebben a ciklus időszakban nem működnek jól a szénhidrát megvonásra épülő diéták, mint amilyen a keto diétára alapozott fasting is.
A progeszteronszint növekedéséhez magasabb vércukorszintre van szükség. Ez magyarázza a menstruációt megelőző napokban az ellenállhatatlan vágyunkat a csokoládé és a szénhidrátok iránt. Élettani szempontból ennek jó hatása van, mivel a csokoládé magnézium tartalma segíti a progeszteronhormon előállítását.
A ciklusnak nagyjából a 20-adik napjáig fokozatosan emelkedik a progeszteronszintünk. A progeszteron nyugodttá, befelé fordulóvá és „lelkizőssé” teszi a nőket. A progeszteron miatt kevésbé vagyunk társaságkedvelők.
A legfontosabb neurotranszmitter (ingerületátvivő anyag az idegsejtek között), amelyet stimulál a progeszteron hormon, a GABA. A GABA (gamma-aminovajsav) agyunk aktivitásának szabályozásában játszik kulcsfontosságú szerepet. A GABA a központi idegrendszer fő gátló neurotranszmittere, ami azt jelenti, hogy segít csökkenteni az idegsejtek aktivitását, elősegíti a relaxációt és a nyugalmat. A progeszteron „nem szereti” a kortizolt. Amikor magas a kortizolhormon szintje, a progeszteronszint visszaesik.
Ez a ciklusunknak az a hete, amikor relaxálnunk kell és a lehető legtöbb pihenésre van szükségünk. A teljesítményünk visszaesik. Érdemes visszaszorítani a vállalásainkat és nemet mondanunk ebben az időszakban, mert a progeszteronhormon termelődése ezt támogatja. A pörgéssel járó stressz a kortizolszint növekedésével jár, ami pedig a progeszteronszintet leszorítja.
Mit tehetünk, a menstruációs zavarok ellen?
A női ciklusnak a második felében a fizikális és emocionális stressz rosszul hat a progeszteron hormon termelődésére, amely pedig nélkülözhetetlen a rendszeres menstruáció fenntartásához és a zavartalan női ciklushoz. A stresszes életforma és a menstruációs zavar közötti összefüggés egyik oka e két hormon, vagyis a kortizol és a progeszteron viszonya.
A magas progeszteronszint idézi elő a ciklus végén a menstruációt, vagyis ahhoz, hogy a ciklusunk végén a méhnyálkahártya a fogamzás megvalósulása hiányában menstruációs vérzés formájában leváljon és kiürüljön a méhből, elengedhetetlen a magas progeszteronszint a szervezetünkben a ciklusunk 25-30. napja között.
Menstruációs ciklusunk rendszerességének és kiszámíthatóságának fenntartása érdekében tehát az egyik legfontosabb lépés ennek megfelelően, hogy igyekezzünk visszaszorítani a stresszhatásokat a mindennapjainkban a menstruációnk várható időpontja előtti héten, hogy a progeszteronhormon termelődését ne gátolja a magas kortizol stresszhormon szintje.
Ösztönösen is működhetnek ezek a dolgok, ám felszabadítóan hathat ezeknek az összefüggéseknek az ismerete. Öntudatosságunk és önértékelésünk tekintetében nagy segítségünkre lehet annak megértése, hogyan befolyásolja mindennapjainkat a női hormonjaink ciklikussága.
A ciklusunkhoz alkalmazkodva érdemes másképp diétázni, edzeni, sőt még a társas kapcsolatainkon is javíthatunk, ha tudatosan követjük a ciklusunkkal együtt járó hormonális változások hatásait. Akár a problémás tinédzser lányunkkal is jobban meg tudjuk találni a hangot, ha tudjuk, éppen hol tart a menstruációs ciklusában, mivel a hormonok jelentős mértékben kihatnak a viselkedési mintázatára.
A fentiek ismeretében, jobban megérthetjük, miért is nehezebb kijönni a nőkkel a menstruációt megelőző egy hétben, ami tipikusan a PMS, vagyis a menstruációt megelőző tünetek időszaka.
Hatékonyabbak, sikeresebbek lehetünk nem csupán a munkánkban, a testsúlyunk kontrollálásában is. Nem elhanyagolható az az előny sem, hogy fizikálisan és mentálisan harmonikusabb életet élhetünk, sőt még a menstruációnk rendszerességét is kézben tudjuk tartani a hormonjaink hétköznapi hatásainak ismeretében.