Szokatlan alhasi görcsök: Mi okozhatja őket?
Nőként az alhasi fájdalom a menstruációs ciklus velejárója. Azonban, ha a hónap bizonyos napjain kívül is szokatlan görcsök kínoznak, vagy azok fájdalmasabbak a szokásosnál, már érdemes lehet külön is odafigyelni rájuk. Számos betegség, illetve állapot okozhatja ugyanis a kellemetlen panaszokat, amelyek egy része ugyan kezelés nélkül, magától is elmúlhat egy idő után. Vannak azonban olyan egészségi problémák, amik megfelelő orvosi ellátás nélkül akár életveszélyessé is válhatnak. Ha szokatlan alhasi görcsöket tapasztalunk ezért soha ne hagyjuk figyelmen kívül őket! Felfázás, intim fertőzés vagy ciszta a méhben is okozhatja őket.
A fájdalom típusa szerint többféle alhasi görcsöt is megkülönböztethetünk. Az alábbiakban ezeket vesszük majd sorra.
Hullámzó fájdalom
Vesekőre figyelmeztető jel lehet az általában egy oldalon jelentkező, hullámokban ránk törő görcsös fájdalom. Kísérő tünetei közé tartozik még a hányinger és a hányás, ami jellemzően 20-60 perces rohamokban érkezik, majd jelentősen enyhül, esetleg el is múlik. Ennek oka a vesekő elmozdulása a húgyutak irányába, ami miatt az alhason kívül a lágyékba, a derékba és a hátba is kisugárzó fájdalmat érzékelhetünk.
Persze a hullámzó fájdalom hátterében nemcsak vesekő állhat. Ha tüneteink visszatérőek, még ha görcsoldók hatására, vagy maguktól idővel enyhülnek is, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnunk velük. A vesekő például sok esetben teljesen tünetmentes marad, vagy egészen enyhe tünetekkel jár, máskor azonban kínzó fájdalmat tud okozni, amin csak orvosi beavatkozás segíthet.
Zsigeri fájdalom
Helye nehezen behatárolható, többnyire kisugárzó fájdalomról van szó, amit a vese, máj, hasnyálmirigy feszülése, gyulladása okozhat. Kísérő tünetei közé tartozik a hányinger és a hányás mellett a nyugtalanság és izzadás is. A beteg ilyenkor kevésbé tudja lokalizálni a fájdalom eredetét, az övszerűen, az alhasi régióban jelentkezik, de átterjedhet a derékrészbe is.
Attól függően, hogy mi okozza pontosan a tüneteket, lehet állandó, lüktető, vagy hullámzó fájdalom is.
Epegörcs vagy gyomorégés?
A savas reflux is okozhat görcsös jellegű fájdalmat, ami általában a has felső részében, a szegycsont környékén jelentkezik. Az égő érzés rendszerint a gyomorszájtól egészen a torok, az áll és a vállak irányába is kisugározhat. Az epegörcs azonban ennél is kellemetlenebb.
Az epegörcs a vesekőhöz hasonlóan sokszor tünetmentes. Évente 100 emberből mindössze 2-4-nél okoz panaszokat, akiknél viszont igen, azok a has felső részének erős görcsére panaszkodnak, ami kisugárzik a jobb vállba és a hátba is. Többnyire görcsös roham formájában jelentkezik, aminek kísérőtünete a hányinger és a hányás mellett a telítettségérzés és a puffadás is. Ha arra gyanakszunk, hogy epeköveink lehetnek, érdemes kivizsgáltatni a dolgot, mielőtt súlyosabb tüneteket okozna. Sok esetben ugyanis gyógyszeres kezeléssel és megfelelő diétával is csökkenthetőek a kellemetlen panaszok.
Női bajok
Nőként a havonta jelentkező alhasi fájdalom a menstruációs ciklus velejárója. Ugyanakkor az sem mindegy, hogy milyen formában, mikor és milyen erősen jelentkezik. A szokatlan alhasi görcsöket több dolog is okozhatja, amelyek alapos kivizsgálást és akár orvosi segítséget is igényelhetnek!
Endometriózis
Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati betegség többnyire a kismedence és az alhas területén okoz erős görcsös fájdalmakat. Mivel az endometrium, vagyis a méhnyálkahártya szövete a méhen kívül is megtelepszik és a ciklus során ugyanúgy megvastagodik, majd leválik, intő jel lehet a szokatlanul erős menstruációs fájdalom. Fontos azonban megjegyezni, hogy a vérzés idején túl is okozhat kellemetlen tüneteket, például fájdalmas együttlétet, szokatlan alhasi görcsöket vizelet, vagy székletürítéskor.
Peteérés
Teljesen természetes jelenség és sok nő tapasztal a ciklusa középidejénél (a 14. nap környékén) szúró jellegű fájdalmakat az egyik petefészke környékén. Ezt maga az ovuláció okozza, ami fokozott hüvelyi folyással, esetleg pecsételő vérzéssel is járhat és egy-két nap alatt magától elmúlik.
Mióma, vagy ciszta a méhben
A ciszta a méhben gyakran okozhat alhasi fájdalmakat. Mivel gyakran jóindulatú szövetcsoportosulásról van szó, nem feltétlenül ad okot az aggodalomra. Minél nagyobb azonban a ciszta, vagy mióma mérete, annál valószínűbb, hogy hosszútávú szövődményekkel, kellemetlen tünetekkel járhat.
A jóindulatú ciszta a méhben okozhat például teherbe esési nehézségeket is, mivel meggátolja a megtermékenyült petesejt megtapadását a méhfalon. Attól függően, hogy milyen az állapotunk, többféle kezelési mód közül is választhatunk. Ezek közül a leggyakoribb a gyógyszeres kezelés, a mióma sebészeti eltávolítása, ami általában laparoszkópos műtéttel történik, legsúlyosabb esetben pedig akár a méh eltávolítására is szükség lehet. Emiatt is fontos, hogy minél előbb kivizsgáltassuk gyanús tüneteinket, mielőtt valami visszafordíthatatlan kárt okozhatnának!
Méhen kívüli terhesség
Ritka jelenségről van szó, ami a terhességek nagyjából 1%-ában következik be, azonban életveszélyes lehet, ha elmarad a megfelelő kezelés. A méhen kívüli terhesség jelei közé tartozik a szokatlan alhasi görcsön kívül a menstruáció elmaradása, a feszülő, húzó érzés a hasfalban, a hirtelen vérnyomásingadozás és az ájulás is. Ha a havi vérzés elmaradása után barnás, pecsételő vérzést tapasztalunk, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz!
Intim fertőzések
A felfázás (hólyaghurut) és a különböző intim fertőzések is okozhatnak alhasi görcsöket. Szerencsére ezek könnyen diagnosztizálhatóak és attól függően, hogy bakteriális, gombás vagy vírusos fertőzésről van szó, antibiotikummal, vagy gombaölőszerrel jól kezelhetőek. Fontos megjegyezni, hogy az ilyen kezelések után időt kell szánni a hüvely természetes egyensúlyának visszaállítására is, ami laktobacilus-kúrával történik.
Annak érdekében, hogy megkíméljük magunkat a fölösleges kínoktól és a hosszútávú szövődményektől, ne halogassuk a látogatást kezelőorvosunkhoz. Az alhasi panaszok kivizsgálásában és további vizsgálatok megállapításában már háziorvosunk is segíthet, ha nem tudjuk pontosan meghatározni a fájdalom eredetét. Ha nőgyógyászati problémára gyanakszunk pedig mielőbb keressük fel szakorvosunkat, aki felderítheti mi áll a panaszaink hátterében!