Miért jók a fogamzásgátlók PCOS-ben szenvedők számára?

A PCOS-ben szenvedő nők számára a fogamzásgátlás összetett kérdés. Egyrészt tekintetbe kell venni a hormonális egyensúlyhiányt, a betegség tüneteinek a kezelését, a meddőséggel összefüggő  problémákat. Egyéb egészségügyi problémák, mint az inzulinrezisztencia, pedig további kihívásokat jelentenek a megfelelő módszer kiválasztásában. Mi a számukra legjobb mód a fogamzásgátlás érdekében?

Milyen betegség a PCOS?

Milyen rendellenességeket vált ki a PCOS?

Tünetenyhítőként bevethető-e a hormonális fogamzásgátlás?

A legjobb fogamzásgátló a PCOS-hez

Milyen betegség a PCOS?

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) viszonylag gyakori előfordulású endokrin rendellenesség.

A probléma a PCOS-ben szenvedők esetében lehet egyrészt az, hogy a petefészkek túlzott mennyiségű androgént termelnek (hiperandrogenizmus). Az androgén, vagyis férfi nemi hormonok túltermelése miatt a betegnél intenzív szőrnövekedés, a hang elmélyülése, az izomtömeg növekedése és aknés bőr jellemző.

Másrészt peteérési zavart, vagyis ovulációs diszfunkciót okoz a PCOS, vagyis a petefészkekből nem szabadul fel a kellő rendszerességgel petesejt.

Harmadrészt pedig megnagyobbodnak a petefészkek, vagyis kialakul a policisztás petefészek, mert nagy számban alakulnak ki bennük ciszták.

Azok a nők, akiknél kialakult a PCOS betegség a hormonális zavar miatt rendszeresen tapasztalják az alábbi tüneteket:

  • puffadás
  • görcsök
  • pattanások
  • medencei fájdalom
  • súlygyarapodás
  • túlzott szőrnövekedés az arcon és a testen
  • rendszertelen menstruáció
  • elmaradó ovuláció

Milyen rendellenességeket vált ki a PCOS?

A PCOS betegek esetében elmarad az ovuláció, vagyis a tüszőrepedés, mert a petefészket egy vastag tok veszi körül, amely akadályt képez, ami miatt elmarad a tüszőérés és tüszőrepedés, így egyrészt cisztákba tokozódnak az éretlenül maradt tüszők. Másrészt túlsúlyba kerülnek a női nemi hormonokkal szemben a férfi nemi hormonok.

Az ovuláció elmaradása ugyanis megváltoztatja a női hormonok szintjét. A progeszteron szintje a szabályosnál alacsonyabb marad és vele szemben túlsúlyba kerül az androgén hormon aránya. A progeszteronszint módosításán túl az elmaradt tüszőrepedés a többi női nemi hormon, az ösztrogén, a folliculuszokat, vagyis a tüszőket stimuláló hormon (FSH) és a petefészekben a petesejtérést és sárgatest képződést kiváltó luteinizáló hormon (LH) szintjét is felborítja.

A PCOS betegségben szenvedők szervezetében vagy az inzulinszint, vagy az androgén, vagyis férfi nemi hormon szint magasabb a szokásosnál, de akár az is előfordulhat, hogy mindkét hormon túlteng. Vannak, akiknél inzulinrezisztenciát vált ki ez a hormonális egyensúlyzavar.

A hormonális zavar miatt a menstruáció rendszertelenné válik, a megszokottnál erősebbé válhat a vérzés, férfiasan kiszőrösödhet az arc és a test, a bőr pattanásossá válik, súlygyarapodás indul, de akár férfias hajhullást is tapasztalhatnak a fejbőrön a betegek, a bőrük sötétebb tónusúvá válhat, és rendszeres fejfájással küzdhetnek.

Tünetenyhítőként bevethető-e a hormonális fogamzásgátlás?

Bizonyos tünetek kezelésére alkalmas lehet a hormonális fogamzásgátló.

Élvezhetik a hormonális fogamzásgátlók áldásos tünetenyhítő hatását, azok a PCOS betegek, akik nincsenek a családtervezés életszakaszában.

Hormonális fogamzásgátló nem csupán tabletta formájában alkalmazható a PCOS tünetek enyhítésére, hanem hormontartalmú hüvelygyűrűként, hormontapaszként, méhen belüli hormonális eszközként (intrauterin  eszköz, IUD) is.

A kifejezetten szintetikus női hormonokat, ösztrogént és progesztint tartalmazó hormonális fogamzásgátlók hatékonyan csökkentik a férfi nemi hormonok termelését. Ennek eredményeképpen a magas androgénszinttel összefüggő férfias jelleg, vagyis a pattanásosság, a túlzott szőrnövekedés az arcon és a testen, vagy akár a kopaszodás hatékonyan mérsékelhető.

A női nemi hormonok jó hatással vannak továbbá a menstruációs ciklus szabályozására is. Hatásukra csökkenhet a petefészekrák és a méhrák kockázata is.

A legjobb fogamzásgátló a PCOS-hez

Leggyakrabban és a legjobb hatékonysággal a fogamzásgátló tablettát alkalmazzák a PCOS tüneteinek enyhítésére és kezelésére. Ezek lehetnek kombinált tabletták, amelyek progesztint és ösztrogént egyaránt tartalmaznak, vagy csupán progesztint tartalmazó tabletták.

A fogamzásgátló tablettákban lévő hormonok jótékony hatása a fentiekben említetteken túl:

  • könnyebb a menstruáció
  • csökkenti a vérszegénységet
  • alacsonyabb a méhen kívüli terhesség kockázata
  • mérsékli a medencei gyulladásos betegségek kockázatát
  • ritkábban jelentkezik a hormonális, vagyis menstruációs migrén
  • mérsékli a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit
  • alacsonyabb az osteoporózis kockázata

Mindemellett a nőgyógyász szakorvos útmutatásainak megfelelően és az előírt módon alkalmazva, természetesen a nem kívánt terhességek megelőzésében is hatásosak a hormonális fogamzásgátlók.

fogamzásgátló PCOS-raPCOSPCOS tünetek enyhítése