A fogamzásgátlás kulcsfontosságú tényező a 35 év feletti nők számára, akik még nem, vagy már nem terveznek gyermekvállalást. A hüvelygyűrű hatékony és kényelmes fogamzásgátlási módszer, azonban a 35 év feletti korosztály számára fontos figyelembe venni néhány tényezőt, amelyekhez adunk mi is tanácsot.
Milyen kockázatokra kell felkészülni?
Fontolja meg az alábbi szűrővizsgálatokat a megelőzés érdekében
Mi az a hüvelygyűrű?
A hüvelygyűrű olyan hormonális fogamzásgátló eszköz, amely a hüvelybe helyezve megakadályozza a a terhességet. A hüvelygyűrű előnyei közé tartozik, hogy nem kell naponta bevenni, mint a tablettát, és kevesebb hormont juttat a szervezetbe. Hátrányai közé tartozik, hogy nem nyújt védelmet a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, és vannak kellemetlen mellékhatásai: okozhat fejfájást, mellfeszülést vagy hüvelyi fertőzést.
Milyen kockázatokra kell felkészülni?
35 év felett, mielőtt a hüvelygyűrűt választanánk fogamzásgátló eszközként, konzultáljunk nőgyógyászunkkal. Az orvos segít feltárni az egyéni kockázatokat, valamint meg lehet vele beszélni az életkorral és az egészségi állapottal kapcsolatos tényezőket.
A hüvelygyűrű használata 35 év felett nem javasolt azoknál, akiknél magas a vérrögképződés kockázata, vagy véralvadási zavarral küzdenek. Ez különösen igaz azokra, akik dohányoznak, túlsúlyosak, magas vérnyomásban vagy cukorbetegségben szenvednek.
Ha bizonytalanok vagyunk, hogy használhatjuk-e a hüvelygyűrűt, kérjünk tanácsot nőgyógyászunktól.
Fontolja meg az alábbi szűrővizsgálatokat a megelőzés érdekében
Vérnyomás ellenőrzése:
A hüvelygyűrű hormont tartalmaz, ami hatással lehet a vérnyomásra. 35 év felett ajánlott rendszeresen ellenőrizni a vérnyomást, és a nőgyógyászt is tájékoztatni kell az eredményről.
Trombózis kockázata:
35 év felett a trombózis (vérrögképződés) kockázata némileg megnőhet. A hüvelygyűrű használata előtt érdemes konzultálni az orvossal, különösen akkor, ha vannak olyan egészségügyi problémák vagy családi anamnézis, amelyek növelik a trombózis kockázatát.
Szív- és érrendszeri szűrés:
35 év felett a szív- és érrendszeri állapot nagyobb figyelmet igényelhet. A dohányzás, a túlsúly, a magas koleszterinszint, bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése és más egészségügyi tényezők kockázatot jelenthetnek. Fontos az egészséges életmód fenntartása, amely magában foglalja a rendszeres testmozgást, egészséges táplálkozást és a dohányzás elkerülését.
Akiknél egészségi szempontból minden rendben van és a szakorvos sem ellenzi ezt a fogamzásgátló módot, azoknak álljon itt néhány jótanács a hüvelygyűrű használatával kapcsolatban:
-A hüvelygyűrűt a menstruációs ciklus első napján kell felhelyezni, és három héten át fent kell hagyni.
– A hüvelygyűrű felhelyezéséhez nem szükséges orvoshoz menni, könnyen beilleszthető és kivehető, de applikátor is kapható hozzá.
– A hüvelygyűrűt három héten át fent kell hagyni, majd egy hétre ki kell venni. Ebben az egy hétben megjön a vérzés, ekkor nincs védettség a terhesség ellen.
– A következő gyűrűt pontosan 7 nap múlva ugyanazon a napon kell felhelyezni, mint amikor az előzőt kivettük. Például, ha hétfőn vettük ki a gyűrűt, akkor a következő hétfőn kell felhelyezni az újat.
– Ha elfelejtjük felhelyezni az új gyűrűt a szünet után, tegyük fel az új gyűrűt a lehető leghamarabb, de mindenképpen használjunk kiegészítő fogamzásgátló módszert az elkövetkező hét napon.
A hüvelygyűrű jó lehetőséget kínál a hatékony fogamzásgátlásra, de csak az egészségi állapot feltárása után, személyre szabott tanácsadást követően érdemes elkezdeni a használatát.