A rejtett betegség: endometriózis

Napjaink egyik legrettegettebb nőket érintő betegsége az endometriózis. A méhnyálkahártya, azaz endometrium a menstruáció idején leválik a méh faláról, vérzés kíséretében. Endometriózisról akkor beszélünk, ha a méhnyálkahártya a méhen kívül, mint például petevezetékben, petefészekben, a belek környékén, valamint a húgyhólyag területén tapad meg. A ciklusnak megfelelően a méhen kívül megtelepedett nyálkahártya szigetek is megvastagodnak és véreznek.

Kialakulásának okai
Az endometriózis előfordulása még ma sem tisztázott. Kialakulását elősegíti a stressz, helytelen táplálkozás, genetikai hajlam, valamint újabb kutatások szerint az ösztrogén dominancia is szerepet játszhat megjelenésében. Az emelkedett ösztrogén szint hatására a méh nyálkahártyája túlburjánzik, a nyálkahártya szövetek pedig méhen kívüli területeken megtapadnak.

Tünetek
Fájdalmas menstruáció: a menzesz ideje alatt, nem csak a méhben történik nyálkahártya leválás, hanem a méhen kívüli nyálkahártya szigetek is bevéreznek. Az érintettnek erős, görcsös fájdalmai vannak, mely az életminőséget jelentősen csökkenti.
Meddőség: amennyiben az endometrikus csomó elzárja a petevezetéket, vagy a petefészek működését gátolja, a kívánt teherbeesés elmaradhat.
Krónikus hasi fájdalom, mely nem csak a menstruáció ideje alatt jelentkezik.

Kezelése
Az endometriózis kivizsgálása több lépcsős folyamat. Hagyományos nőgyógyászati vizsgálat keretein belül az orvos hüvelyi ultrahangot végez, mellyel a méh és petefészek környéke jól áttekinthető. A panaszok fennállása esetén kerül sor hasi tükrözésre, melyet laparoszkópos eszközzel végeznek el.
Az endometriózis kezelése műtéttel kezdődik. A hasüregben elhelyezkedő méhnyálkahártya csomókat el kell távolítani, ugyan is minden hónapban a menstruációs ciklus szerint bevéreznek, és helyi gyulladást idéznek elő. A hasüregben a bevérzett endometrikus csomó váladéka nem tud hova távozni, így a gyulladás elviselhetetlen fájdalmat okoz. Az adott területen hegképződés zajlik le, valamint összenövések is kialakulhatnak. A műtétet követően a nőgyógyász fogamzásgátló tabletta szedését javasolhatja, hogy a női nemi hormonok irányított szabályozás alá kerüljenek. Amennyiben a fogamzásgátlás a babatervezés miatt nem opció, a műtét után az orvos megtermékenyítést tanácsol. A petevezeték kivizsgálására is sor kerülhet, hogy átjárhatósága szabad-e a pete számára. Ajánlott az immunrendszer erősítésére C és D vitamint szedni, valamint a felépülés függvényétől fokozatosan beépíteni a napi szintű mozgást.