Terhes tini: Mit tegyek most?

Ha terhes tini vagy, akkor valószínűleg sok kérdésed van. Hogyan fog reagálni a családod, a barátaid, a partnered? Milyen lehetőségeid vannak? Mi lesz most, megtartsd vagy ne – ezek mind érvényes és fontos kérdések, amelyekre választ kell találnod. De ne aggódj, nem vagy egyedül és mindig van segítség. Ebben a cikkben összefoglaljuk a lehetőségeidet, amely alapján talán a döntést is könnyebb lesz meghozni.

Először is ne ess pánikba!

Ha úgy döntesz, hogy megtartod a babát

Ha úgy döntesz, hogy örökbe adod a babát

Ha úgy döntesz, hogy megszakítod a terhességet

Hogyan gondoskodhatok magamról és a babám egészségéről, ha terhes tini vagyok?

 

Először is ne ess pánikba!

Sokan jártak már így. Az első reakció mindig az, hogy mostantól vége a világnak, de hidd el, minden el fog rendeződni. Ha nagyon magad alatt vagy és nem találsz kiutat, felkereshetsz olyan lelkisegély-szolgálatokat, akikkel a neved és adataid megadása nélkül is tudsz beszélni, tanácsot kérni, ilyen például az Ifjúsági lelkisegély: http://www.ifjusagi-lelkisegely.hu/

A legfontosabb dolog, amit most megtehetsz, hogy tájékozódsz a lehetőségeidről, és felnőtt segítséggel meghozod a baba és a számodra legjobb döntést.

 

Mit tehetsz terhes tiniként? Nézzük a lehetőségeidet:

– Megtartod a babát

– Kihordod a terhességet és a babát örökbe adod

– Megszakítod a terhességet (abortusz).

 

Persze a fenti lehetőségeknek egyaránt vannak előnyei és hátrányai. Beszélj a szüleiddel, menj el nőgyógyászhoz vagy fordulj a háziorvoshoz, iskolaorvoshoz, iskolapszichológushoz, vagy beszélj egy megbízható felnőttel, nagyival, nagynénivel, ismerőssel, baráttal, ha hívő vagy, akkor a gyülekezetből valakivel, akivel megérted magad. Ne maradj egyedül a problémáddal, fontos, hogy legyen egy felnőtt, aki végigkísér ezen az időszakon. Hidd el, ahogy elkezdesz idősebbekkel beszélni, egyre több olyan esetet fogsz hallani, ami hasonló volt a tiedhez, és így vagy úgy, de mindegyik megoldódott.

Ne hagyd, hogy mások rábeszéljenek valamire, amit nem akarsz.

Ha úgy döntesz, hogy megtartod a babát

Szükséged lesz a családod és a partnered támogatására, őket kell beavatnod elsőként, aztán irány a nőgyógyász, innentől pedig a terhesgondozásba kerülsz. Jó, ha tudod, hogy a terhesgondozást a szülész-nőgyógyász szakorvos, a szülésznő (kizárólag alacsony rizikójú várandósság esetén), a háziorvos és a védőnő együtt végzi. Elsőként tehát egy nőgyógyászt kell felkeresned – vannak már tini terhességre szakosodott orvosok is, érdemes ilyen szakemberhez fordulnod.

Ha úgy döntesz, hogy örökbe adod a babát

Többféle örökbefogadási mód közül választhatsz. Dönthetsz a nyílt örökbefogadás mellett, amikor kapcsolatot tartasz a baba örökbefogadó szüleivel és a babával; zárt örökbefogadást, amikor semmilyen információt nem adsz magadról és nem is kapsz az örökbefogadó szülőkről; vagy részben nyílt örökbefogadást, amikor korlátozott információt cserélsz az örökbefogadó szülőkkel. Az örökbefogadás egy nagylelkű és szeretetteljes döntés lehet, de nem könnyű. Fontos, hogy beszélj erről egy tanácsadóval vagy egy másik örökbe adó anyával.

Itt találsz információkat az örökbeadásról: https://orokbe.hu/

Ha úgy döntesz, hogy megszakítod a terhességet

Amennyiben az abortusz mellett döntesz tudnod kell, hogy ez biztonságosan csak a terhesség 12. hetéig végezhető el, és az abortusz jogi és orvosi eljárás is egyben. Az abortuszhoz szükséged lesz a szüleid beleegyezésére, azt követően pedig  fizikai és érzelmi felépülésre. Fontos, hogy beszélj erről egy orvossal vagy egy tanácsadóval. Az abortuszról itt találsz bővebb infókat: http://abortusz.info/

Hogyan gondoskodhatok magamról és a babám egészségéről, ha terhes tini vagyok?

Ha terhes tini vagy, akkor különösen fontos, hogy gondoskodj magadról és a babádról. A terhesség alatt és után számos kihívással és változással kell szembenézned, amelyek befolyásolhatják az egészségedet és a hangulatodat. Íme néhány tipp:

  • Vesd alá magad az orvosod által javasolt vizsgálatoknak. Ezek segíthetnek megelőzni vagy kezelni a terhességgel kapcsolatos problémákat, mint például a vérszegénység, a cukorbetegség, a fertőzések vagy a magas vérnyomás.
  • Kerüld a dohányzást, az alkoholt, a drogokat és más káros anyagokat. Ezek károsíthatják a babád egészségét és növelhetik a koraszülés, az alacsony születési súly, a fejlődési rendellenességek vagy a halvaszületés kockázatát.
  • Étrended legyen egészséges és változatos. A terhesség alatt több kalóriára és tápanyagra van szükséged, mint általában. Egyél naponta gyümölcsöt és zöldséget, gabonafélékből (lehetőleg teljes kiőrlésű) készült ételeket. Érdemes háromféle tejterméket és kétféle fehérjeforrás fogyasztanod. Kerüld a nyers vagy nem megfelelően hőkezelt húst, tojást, halat vagy sajtot, mert ezek olyan mikroorganizmusokat tartalmazhatnak, amelyek veszélyeztethetik a babád egészségét.
  • Igyál elegendő folyadékot. A víz segít hidratálni a szervezetedet, elősegíti az anyagcserét, megelőzi a székrekedést és a húgyúti fertőzéseket. Próbálj meg legalább napi nyolc pohár vizet inni. Kerüld a koffeintartalmú italokat, mint a kávé, a tea vagy az energiaitalok, mert ezek növelhetik a vérnyomásodat és dehidratálhatnak.
  • Végezz rendszeresen mérsékelt testmozgást. A testmozgás segít fenntartani az egészséges testsúlyt, erősíti az izmaidat és az állóképességedet, javítja a vérkeringést és a hangulatodat. Válassz olyan tevékenységeket, amelyek nem túl megerőltetőek vagy veszélyesek, mint például a séta, az úszás, a jóga vagy az aerobik. Beszélj az orvosoddal arról, hogy milyen típusú és mennyiségű testmozgás ajánlott neked.
  • Pihenj eleget. A terhesség alatt több alvásra van szükséged, mint általában. Próbálj meg napi nyolc órát aludni éjszaka és napközben is szundítani egy kicsit. Keress egy kényelmes pózt az alváshoz. Használj párnát a hasad vagy a lábad alátámasztásához. Kerüld az alvást háton fekve, mert ez akadályozhatja a vér áramlását.
  • Légy türelmes önmagadhoz. A terhesség alatt sok hormonális és érzelmi változáson mész keresztül, amelyek befolyásolhatják a hangulatodat és az önértékelésedet. Fontos, hogy tudd, hogy ezek normálisak és átmenetiek.

Próbálj meg örülni a terhességednek és a babádnak, és igyekezz nem aggódni a jövő miatt. Keress olyan tevékenységeket, amelyek felvidítanak, mint például a zenehallgatás, az olvasás, a rajzolás vagy a meditáció. Beszélj az érzéseidről egy baráttal, egy családtaggal vagy egy tanácsadóval. Keress olyan csoportokat vagy programokat, amelyek más terhes tinikkel vagy anyákkal kapcsolnak össze.

 

Forrás: https://americanpregnancy.org/options-for-unplanned-pregnancy/pregnant-teen/

lelki segélytanácsadásterhes tiniváratlan terhesség tinédzserkorban