5 ok, amiért késhet a menstruációd

A menstruációt nem csak a stressz és a környezeti tényezők befolyásolhatják, hanem számos más, a szervezetben lezajló hormonális, valamint egyéb folyamatok is. A következőkben ismertetjük, hogy melyek lehetnek a leggyakoribb okai a menstruációd rendszertelenségének és kimaradásának.

  1. Pajzsmirigy alulműködés

A menstruáció késésének egyik leggyakoribb oka a pajzsmirigy alulműködés, más néven a hipotireózis. A pajzsmirigy alulműködés nem ad mindig egyértelmű tüneteket a betegség meglétére, jellemzően a menzesz felborulása hívja fel rá a figyelmet. Laborvizsgálat útján könnyen diagnosztizálható a pajzsmirigy működése, melyet gyógyszerrel kezel az endokrinológus szakorvos.

  1. Hirtelen bekövetkező fogyás

Manapság egyre több diéta jelenik meg a köztudatban, jellemzően bizonyítékon nem alapuló módszereket hirdetnek. A legtöbb rohamos fogyást ígér, mely a szervezet számára egyértelműen káros lehet. Szervezetünknek ugyanolyan szüksége van a zsírra, mint a szénhidrátra, azok szigorú megvonásával nem csak az anyagcsere borul fel, hanem a hormonháztartás is. Amennyiben fogyni szeretne, előbb kérjen tanácsot dietetikustól, aki előzetesen felméri a testösszetételt és táplálkozási szokásokat, majd ezek alapján állít össze egyénre szabottan egy étrendet.

  1. Policisztás Ovárium Szindróma

A PCOS során a petefészekben több, apró folyadékkal telt ciszta jön létre, melynek oka máig tisztázatlan. Egyes feltételezések szerint a genetikai hajlam, környezeti faktorok és anyagcsere folyamatok zavara hozza létre. Kezelését összetett team végzi, szükséges diabetológiai, endokrinológiai és nőgyógyászati kivizsgáláson is reszt venni.

  1. Betegségek

Különböző fertőző betegségek, úgy mint influenza, tüdőgyulladás, továbbá gyomor-, bélrendszeri megbetegedések nagy terhet rónak az immunrendszerre. A betegségek elleni védekezőmechanizmus által a szervet legyengül, amely hatással lehet a menstruációra is. A betegségek kezelésére felírt gyógyszerek, mint például antibiotikumok mellékhatásaként is keletkezhet zavar a hormonális rendszerben.

  1. Változó kor

A változó kor, más néven menopauza 40-45 éves kor környékén kezdődik. A nemi hormonszintek csökkenésével a menstruáció rendszertelenné válik, 12 hónapnyi folyamatos menzesz kimaradás jelenti a menopauza beálltát.

 

Rendszertelen, kimaradó menstruációd esetén keresd fel szakorvosod, foglalj időpontot megbízható nőgyógyászhoz a FoglaljOrvost oldalán, vagy válassz 2019 legnépszerűbb nőgyógyászai közül!