A termékenységi problémák vizsgálata a kapcsolatokat próbára teszi. Kellemetlenül érint mindenkit, ha kiderül, csak nehezen lehet gyermeke.
A termékenységi problémák vizsgálata még a legerősebb kapcsolatokat is képes próbára tenni. Senki nem szeretné, ha kiderülne róla, hogy valamilyen oknál fogva nem, vagy csak nehezebben lehet gyermeke. Szerencsére napjainkban a legtöbb meddőségi probléma már hatékonyan kezelhető és a lombik program segítségével évente több ezer baba születik Magyarországon is. Mégis sokan tabuként tekintenek a témára és elzárkóznak a kivizsgálástól. Attól függetlenül azonban, hogy esetleg kiderült, hogy a párunknál van a probléma, még nekünk is érdemes részt venni egy átfogó kivizsgáláson, az esetek 20%-ában ugyanis a pár mindkét tagjánál nehezíti valami a teherbe esést!
Az alábbiakban kitérünk a meddőség fogalmára, amit manapság egyre többen csak nehezített teherbe esésként emlegetnek. Áttekintjük legfőbb okait, hogy milyen vizsgálatokra van szükség a férfiaknál és nőknél a nehézséget okozó problémák feltárására, illetve megnézzük, hogyan oszlik meg a meddőség a férfiak és nők körében és miért szükséges mindkét fél vizsgálata, ha nem jön a baba.
Mi a meddőség?
A meddőség egy olyan állapot, amikor a rendszeres szexuális életet élő párok kapcsolatából egy év alatt sem jön létre terhesség védekezés nélküli együttlétek ellenére. A statisztikák szerint, világszerte kb. 10-15% a meddő párok aránya, ami az utóbbi években folyamatosan növekedett, így széleskörben elterjedt problémáról van szó. Az asszisztált reprodukciós eljárásoknak köszönhetően azonban az esetek egy részében idővel bekövetkezik a gyermekáldás. Ez azonban mindkét fél részéről jelentős lemondásokkal járhat.
Vannak olyan esetek is, amikor a meddőség nem kezelhető. Ilyenkor még a lombik program segítségével sem mindig alakul ki terhesség, ahhoz ugyanis, hogy az embrió beágyazódhasson, először meg kell szüntetni a fogantatás útjában álló fizikai, vagy hormonális akadályokat.
Mi okoz meddőséget?
A meddőség okai között a nők körében olyan problémákat sorolhatunk, mint a petevezetékek részleges, vagy teljes elzáródása, a hormonális egyensúly felborulása, az endometriózis (a méhnyálkahártya növekedésének rendellenessége), a PCOS (policisztás ovárium szindróma), mióma vagy méh polip, vagy akár méhsövény. A nőgyógyászati panaszok mellett általános életmódbeli tényezők is hatással lehetnek a termékenységünkre.
A fokozott stressz, a túlsúly, vagy épp a soványság és az egyszerű vitaminhiány is késleltetheti a gyermekáldást. Ezeknek a problémáknak egy része jól kezelhető gyógyszerek segítségével, vagy kisebb-nagyobb műtéti beavatkozásokkal, amelyekre akkor is szükség lehet, ha természetes úton biztosan nem jöhet létre terhesség. A meddőség okának megszüntetése ugyanis fokozza az asszisztált reprodukciós eljárások sikerét is.
A férfiaknál leginkább két dologra vezethető vissza a meddőség ténye. Ez a mechanikai tényező, vagyis a közösülés képessége, a másik az ondó minősége, amit vegyhatása és állaga, valamint a spermiumok száma, mozgékonysága és minősége határoz meg. A férfiak meddőségi vizsgálata ezért sokkal egyszerűbb, mint a nőké, hiszen már egy egyszerű spermavizsgálatból fény derülhet a termékenységi problémák okára.
Ha babát tervezünk, káros szokásainkról is érdemes lemondani legalább három hónappal azelőtt, hogy aktív próbálkozásba kezdünk. A dohányzás és az alkoholfogyasztás ugyanis a férfiak és nők esetében is hatással lehet a termékenységre, illetve befolyásolja az ivarsejtek minőségét, ezáltal növeli az esetleges genetikai, vagy fejlődési rendellenességek esélyét.
Meddőségi vizsgálatok
A meddőségi vizsgálatok során a szakorvos felméri a párok általános egészségi állapotát, és megállapítja, hogy milyen vizsgálatokra van szükség pontosan a fogantatási nehézségek okának megállapításához. A vizsgálatok közé tartozhat:
- az ultrahang vizsgálat,
- a hormonvizsgálat,
- a spermavizsgálat
- és a petevezeték átjárhatóságának vizsgálata is.
Amennyiben ezek nem hoznak eredményt, további vizsgálatok elvégzésére lehet szükség. Előfordulhat például, hogy intim fertőzés, vagy a szervezetben lévő gyulladás akadályozza a baba érkezését. Mivel a nők és férfiak esetében egyaránt 40-40% az esélye a termékenységi problémáknak, ma már elengedhetetlen mindkét fél vizsgálata.
Miért van szükség a vizsgálatokra, ha a páromnál van a baj?
Ma már elengedhetetlen a pár férfi és női tagjának vizsgálata, a statisztikák alapján ugyanis a termékenységi gondokkal küzdő leendő szülők között 20% az esélye annak, hogy mindkettőjüknél van valami gond. Hiába derül ki például, hogy petevezeték elzáródás gátolja a fogantatást, előfordulhat, hogy az apa spermiumai sem olyan aktívak, mint lenniük kellene, vagy épp a jó minőségű spermiumok aránya alacsonyabb a normálisnál.
Ebben az esetben jó eséllyel segíthet a lombik program, hiszen ennek során kivonják az anya érett petesejtjét a petefészkekből, tehát kiiktatják az elzáródott petevezeték problémáját. Az apa spermiumait pedig előzetesen válogatják és a legéleterősebbet juttatják be az érett petesejtbe, amit az embrió kezdeti fejlődési szakaszában ültetnek be az anyaméhbe. Az így fogant terhességeknek aztán nagyjából 30%-ából születik egészséges kisbaba, amivel az egyik legnagyobb sikerrátával rendelkező beavatkozás.
A meddőségi vizsgálatok tehát fontos szerepet töltenek be a meddőség diagnosztizálásában és kezelésében is. Mivel a meddőség okai lehetnek mind a nőknél, mind a férfiaknál, így mindkét félnek részt kell vennie a vizsgálatokon, amelyek segítségével az orvosok fel tudják mérni a probléma okát, és javasolhatnak életmódváltoztatásokat, gyógyszereket vagy műtéti beavatkozásokat, amelyek segíthetnek megszüntetni a meddőség okát, ezzel járulva hozzá a sikeres terhesség létrejöttéhez.
Amennyiben a babavállalás életszakaszában kitartó próbálkozás ellenére sem jön a baba, nem érdemes halogatni orvosunk felkeresését! Az életmódbeli tényezők mellett ugyanis az életkor is jelentősen befolyásolja esélyeinket.