Petevezeték átjárhatósági vizsgálat

A petevezeték átjárhatósági vizsgálatot a meddőség kivizsgálásakor alkalmazzák. A petevezeték szerepe a megtermékenyítésben kiemelt jelentőségű, ugyanis a petefészekből kilökődő petesejtet a méh irányába továbbítja, ahol megtörténhet a megtermékenyítés.

Amennyiben egy éven túl sem történik meg a gyermekáldás, úgy meddőségről beszélünk. A petevezeték átjárhatósági vizsgálatot nőgyógyász szakorvos, meddőségi specialista végzi. A vizsgálatot ultrahang vezérlésével végzik, jellemzően bódításban. A hüvelyen keresztül kontrasztanyagot juttatnak a méh üregébe, majd az ultrahang monitorján keresztül figyeli a szakorvos, hogy az oldat milyen sebességgel jut a hasüregbe. A vizsgálat némi kellemetlenséggel járhat, mint például hasi görcs, diszkomfort érzés és fájdalom. A vizsgálatot követően a pácienst megfigyelés alatt tartják, majd meghatározott idő letelte után távozhat otthonába. A vizsgálatra jellemzően a menstruáció utolsó napját követő napokban kerül sor.

A petevezeték szűkületét okozhatja endometriózis, korábbi kismedencei gyulladások, a méh gyulladása, méhen kívüli terhesség, valamint fennálló fertőzés. A petevezeték elzáródása ritkán okoz tünetet, jellemzően a meddőség hívja fel rá a figyelmet. Az elzáródott petevezetékeket műtéti úton keresztül állítja helyre a szakorvos, azonban ha a műtéti megoldás kizárt, akkor a megtermékenyítés a továbbiakban mesterséges úton történhet meg.

Amennyiben a teherbeesés nem történik meg egy éven belül, úgy ajánlott nőgyógyász szakorvoshoz fordulni a meddőség kivizsgálásának céljából. Számos vizsgálati lehetőséggel deríthet fényt a szakorvos az állapot okára, ezek közül az egyik leggyakoribb a petevezeték átjárhatósági vizsgálat. A beavatkozás során a szakorvos képet kap a méh és petevezetékek állapotáról, mely által pontos diagnózist tud felállítani a szerv állapotát illetően.

meddőségpetevezetékpetevezeték átjárhatósági vizsgálatvizsgálat