A menstruáció késésének okai
A menstruáció késésének számos oka lehet. Összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat:
Stressz, trauma
Határidők, túlórák, túlterheltség, magánéleti zűrök… stresszes világban élünk, melynek hatása lehet az egészségünkre és a menstruációnkra is. Ha késik a menzeszed mielőtt bepánikolnál, vess számot magaddal! Nem hajtottad túl magadat az utóbbi időben? Nem ért trauma? Ha úgy gondolod, a stressz állhat a ciklusod felborulásának hátterében, próbálj meg lazítani és változtatni, iktasd ki a stressz-faktort az életedből! Meglátod, utána minden a helyére kerül!
Túlzásba vitt testmozgás
Profi sportolók esetében nem ritka, hogy a túlzott testmozgás következtében csökken a női nemi hormon termelése, mely gyakran ahhoz vezet, hogy késik a menstruáció, esetleg teljesen kimarad.
Jelentős fogyás vagy hízás
A helyes táplálkozás az egészséges szervezet egyik alappillérét jelenti. Az étkezési zavar súlyos jele, következménye lehet a menstruáció késése, rendszertelenné válása, mely a szervezet élettani folyamatainak károsodására utal. Ha ilyet tapasztalsz, húzd be a kéziféket, és kérj segítséget!
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek, antibiotikumok és antidepresszánsok is okozhatnak zavart a havi ciklusodban.
Életkor
Az első menstruáció utáni első két évében előfordulhat rendszertelen, kimaradozó menstruáció, de ez teljesen természetes! A havi vérzés később többnyire magától rendszeressé válik. Egy másik életkorral összefüggő ok a menstruáció kimaradásának, a menopauza lehet. A nők többsége 40-50 éves kora között lép a változó korba, melynek egyik tünete a menstruáció rendszertelenné válása.
Funkcionális eredetű probléma
A menstruáció elmaradása hátterében leggyakrabban valamilyen funkcionális probléma áll. Mielőtt túlzottan aggódni kezdenél, gondolj csak bele, milyen bonyolult is a havi ciklusunk. Elég egy apró homokszem a gépezetben, (például a hormonszint) változása, és a rendszer felborul. Ha a menstruáció rendszertelensége huzamosabb időn keresztül fennáll, mindenképpen keresd fel nőgyógyászodat. A helyes diagnózis felállításában segítséget jelenthet a menstruációs naptárad, így azt se felejtsd otthon! Ha esetleg még nem vezetsz ilyet, kezdd el minél előbb. Meglátod, nemcsak az orvosodnak, hanem Neked is nagy segítséget jelent majd!