Hormonális fogamzásgátló módszerek A-tól Z-ig

A világon a legszebb dolog egy gyermek születése. Ahhoz azonban, hogy ez valóban felhőtlenül örömteli élmény legyen fontos az időzítés, és a megbízható társ is. Ha úgy érzed, még nem készültél fel az anya szerepre, segítünk megtalálni az életmódodhoz leginkább illő hormonális fogamzásgátló módszert!

Most elsősorban olyan fogamzásgátló módszereket veszünk górcső alá, melyek felírásához nőgyógyász közreműködés szükséges. Ha érdekelnek a természetes fogamzásgátló módszerek is, olvasd el a kifejezetten ebben a témában készült cikkünket itt.

Fogamzásgátló tabletta

A legkényelmesebb, és az egyik legbiztonságosabb fogamzásgátló módszert a tabletta jelenti. Természetesen itt is több típusról beszélhetünk, a számodra legmegfelelőbbet pedig csak nőgyógyász választhatja ki. Beszélhetünk kombinált (ösztrogént és gesztagént tartalmazó egy-, két- háromfázisú) fogamzásgátló tablettáról, és olyanról is, ami csak gesztagént tartalmaz.

A kombinált tablettákat 21 napig kell folyamatosan szedni, majd 7 nap szünet következik, amikor rendszerint jelentkezik a menstruáció. Fontos szabály, hogy a tablettát minden nap ugyanakkor vedd be! Ha egy kimarad, olvasd végig figyelmesen a betegtájékoztatót! Ha az instrukciók nem egyértelműek, kérd nőgyógyászod segítségét, és mindenképpen gondoskodj néhány napig kiegészítő fogamzásgátló módszerről (pl. használj óvszert)! Erről akkor se feledkezz meg, ha hasmenéssel-hányással járó tüneteket észlelsz magadon, hiszen ez is befolyásolhatja a fogamzásgátló tabletta hatását! A csak gesztagént tartalmazó tabletták alkalmazása a fentiektől eltér, ezeket ugyanis folyamatosan kell szedni!

A tabletta ideális fogamzásgátló módszer összeszokott, monogám kapcsolatban élő pároknak, ráadásul az új készítmények hormon tartalma már valóban minimális. Azonban, ha a tabletta szedése mellett bármi furcsát tapasztalsz (zsíros bőr, migrén, testsúlyváltozás stb.) azonnal keresd fel nőgyógyászodat!

Injekció

Az utóbbi években kezd egyre elterjedtebbé válni itthon is a gesztagént tartalmazó, úgynevezett depóinjekció. Ennek a fogamzásgátló módszernek a legnagyobb előnye, hogy hatása 8-12 hétig tart, mely alatt egyáltalán nem jelentkezik menstruáció. Elsősorban azoknak ajánljuk, akik hajlamosak elmulasztani a fogamzásgátló tabletta szedését, vagy valamilyen oknál fogva nem alkalmazhatják a kombinált fogamzásgátló tablettákat.

Hüvelygyűrű

Talán az egyik legújabb fogamzásgátló módszer a hüvelygyűrű, mely a kombinált tablettához hasonlóan 21 napon keresztül fejti ki a hatását. Erre az időszakra kell felhelyezni a hüvelybe, majd 7 napra eltávolítani, amikor is jelentkezik a menstruáció. A hüvelygyűrű nagy előnye, hogy felhelyezése után 21 napig egyáltalán nem kell hozzányúlni, így azok is biztonságban érezhetik magukat, akik hajlamosak megfeledkezni a védekezésről. A gyűrű hátránya azonban, hogy szeretkezés közben a partner számára érezhető.

Bőr alá ültethető fogamzásgátló

Ez az injekcióhoz hasonlóan egy gesztagént tartalmazó fogamzásgátló módszer, mely azon párok számára ideális, akik bár monogám kapcsolatban élnek, a gyerekvállalást csak a későbbi jövőben tervezik. A bőr alá ültethető fogamzásgátló ugyanis, három évig véd a megtermékenyüléstől. Ezalatt az időszak alatt nem jellemző a menstruáció sem. A készítményt csak nőgyógyász írhatja fel, és helyezheti a felkar bőre alá. Természetesen bármikor eltávolítható.

Esemény utáni tabletta

Szintén egy hormonális fogamzásgátló módszer, melyet csak nőgyógyász írhat fel. Védekezés nélküli, vagy sikertelen védekezéssel járó együttlét utáni 72 órán belül szükséges alkalmazni ahhoz, hogy hatását időben kifejthesse. Bár számos különböző esemény utáni tabletta létezik, lényegében ezek magas gesztagén tartalmú készítmények, melyek meggátolják a peteérést, vagy a megtermékenyített petesejt beágyazódását.

Spirál

A spirál egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz, melyet a menstruáció idején vagy közvetlenül szülés után helyezhet fel a nőgyógyász, és akár öt éven keresztül is fennmaradhat. A hatását egyrészt mechanikai úton fejti ki, steril gyulladást létrehozva izgatja a méh nyálkahártyáját, de léteznek hormonális spirálok is, melyek a spermiumok bejutását is gátolják. A spirált kizárólag olyan nőknek ajánlják, akik már túl vannak első gyermekük megszületésén. Használatával a menstruáció görcsökkel, vérbőséggel járhat és gyakoribb a méhen kívüli terhesség kialakulása is.

Melyik fogamzásgátlási megoldás mellet döntsek?

A döntéshez mindenképpen érdemes a nőgyógyász tanácsát kikérni, hiszen olyan szempontokat is mérlegelhetsz a segítségével, amire eddig nem is gondoltál. Személyre szabott ajánlást mindenképpen csak konzultáció, vérvétel után fog tudni adni, ám érdemes erre időt szánni, hiszen megváltozott élethelyzetekben (stabil párkapcsolat, tervezett gyerekvállalás stb.) más és más fogamzásgátló módszer lehet az ideális.

fogamzásgátlásfogamzásgátlófogamzásgátló módszerhormonális fogamzásgátlás