Kik vehetnek részt államilag támogatott lombik programban?
A jogszabályok alapján Magyarországon csak olyan házas-, vagy élettársi kapcsolatban élő nők vehetnek részt meddőségi kezelésen, akiknél a pár egyik, vagy mindkét tagjánál fennáll valamilyen fogamzási probléma. Az utóbbi évek vizsgálatai alapján a női és férfi meddőség ugyanis egyenlő mértékben állhat a gyermektelenség hátterében, az esetek 20%-ában pedig mindkét fél állapota okozza a problémát.
Mielőtt bárki belekezdhetne a lombik programba, vagy más meddőségi kezelésbe, először fel kell deríteni a természetes fogantatást akadályozó okokat. A férfiaknál ez általában spermium vizsgálattal történik, amiből fény deríthető a hímivarsejtek számára és minőségére. Ebből kiderül, hogy fennáll-e más probléma a pár férfi tagjánál, vagy sem. A női meddőség eredetét sokrétű vizsgálatokkal keresik, amik között hormonális laborvizsgálatok és ultrahangvizsgálatok is szerepelnek. Ha bebizonyosodik, hogy a pár meddőségi problémákkal küzd, illetve női tagja még nem töltötte be a 45. életévét, részt vehetnek az államilag támogatott kezelésen.
Egyedülálló nők esetében az állami támogatás szintén igénybe vehető, amennyiben bizonyított a meddőség ténye, vagy két szakorvosi véleménnyel alá tudják támasztani, hogy közeledik számukra a fogamzóképes életkor vége.
Az állami támogatással, állami klinikán végzett meddőségi eljárások így tulajdonképpen öt beültetésig, vagy az azt igénybe vevő nő 45 éves koráig ingyenesek.
Milyen vizsgálatok és kezelések esnek állami támogatás alá?
2019-ben kezdődött meg a magyarországi meddőségi ellátások teljes átszervezése, aminek a célja a reprodukciós ráta növelése és a népességfogyás csökkentése lenne. Az átalakítás előtt azok a gyermekre vágyó párok, akik meddőségi problémákkal küzdöttek, három lehetőség közül választhattak.
- Az állami intézményekben teljes TB támogatásban részesülhettek néhány erre alkalmas centrumban.
- Féltucat magánkézben lévő klinikán is igénybe vehettek kezeléseket TB támogatással, habár ennek aránya jellemzően alacsonyabb volt, mint az állami intézményekben. Még így is jelentős anyagi támogatást biztosított.
- Ezen kívül három magánklinikán tisztán magánfinanszírozott kezelésben is részesülhettek. Ebben az esetben teljes TB támogatás nélkül.
Az átalakítással ezeknek a magánkézben lévő központoknak az irányítása és finanszírozása nagyrészt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonába került. Csupán néhány klinika maradt még magántulajdonban, de új pácienseket már ők sem fogadhatnak.
Ezáltal minden a lombik programot megelőző orvosi vizsgálat, kezelés, illetve beültetés ingyenessé vált. Az eljárás során felírt hormonális és egyéb készítményekre pedig, ha nem is lettek teljesen ingyenesek, de megnőtt az igénybe vehető támogatás. 2022. július 1-jétől pedig már csak kizárólag állami klinikákon lehet beültetést végezni.
Lombik program várólistával
Ahogy a legtöbb meddőségi kezelésnél, úgy a lombik programnál is az idő az egyik legfontosabb tényező. Mivel az eljárást hosszadalmas és bonyolult vizsgálatok előzik meg, amelyekre még magán ellátásban is gyakran heteket, vagy hónapokat kellett várni, a várólisták már régóta gondot jelentenek. Nemcsak az állami ellátás problémájáról van tehát szó.
A Magyarországon található meddőségi központok évente nagyjából 8 ezer petesejt stimulációt végeznek, aminek a negyede korábban magán ellátásban történt. Ezek most mind átkerültek az állami intézményekhez, azok kapacitásának növelése nélkül. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a korábbi négy-öt hónapos várakozási idő helyett egy-két hónappal is többet kell majd várni azoknak, akik részt szeretnének venni IVF kezelésen.
Ha lombik programba szeretnénk vágni, ezt érdemes mérlegelni. Az eljárás ugyanis nagyobb arányban jár sikerrel fiatalabb pácienseknél, illetve a támogatást csak akkor vehetjük igénybe, ha a kezelést még a 45. életévünk előtt elkezdik.
Mit tehetnek az állami támogatás alól kieső csoportok?
A szabályozások nem azt jelentik, hogy az állami támogatás alól kieső csoportok nem vehetnek részt IVF kezelésen. Ide tartoznak a 45 év feletti nők, azok, akik túl vannak már az ötödik beültetésükön (attól függetlenül, hogy az állami vagy magán ellátásban történt-e), illetve akiknek nincs magyar TB számuk. Ők csak az ingyenességtől esnek el, de amennyiben a leleteik megfelelőek, magán finanszírozásban továbbra is részt vehetnek lombik programban az állami klinikákon.
Mesterséges megtermékenyítést végző klinikák Magyarországon
Magyarországon több nagyvárosban is találhatóak meddőségi központok, habár ezek nagy része továbbra is Budapesten belül helyezkedik el.
Budapesten található a:
- Budai Meddőségi és In Vitro Fertilizációs Központ,
- Dévai Klinika Ambuláns Nőgyógyászati Centrum,
- Forgács Intézet,
- Nyírő Gyula Kórház,
- Róbert Károly Magánklinika,
- Semmelweis Egyetem I. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Asszisztált Reprodukciós Osztály,
- Kaáli Intézet: Budapest.
Vidéki nagyvárosokban a:
- Pannon Reprodukciós Intézet: Tapolca,
- POTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika: Pécs,
- Kaáli Intézet: Debrecen, Győr, Kaposvár, Miskolc és Szeged.
A Versys Clinics és a Reprosys Termékenységi Központ az utolsó két magánkézben maradt meddőségi klinika Magyarországon, melyek azonban új pácienseket magán ellátás keretében 2021. szeptember 30-tól nem fogadhatnak.