Sokan először akkor fognak gyanút, hogy gyermeket várnak, amikor késik – pontosabban, mint utóbb kiderül – kimarad a menzesz. Rendszerint a nők ekkor végeznek terhességi tesztet, keresik fel az orvosukat, majd átadják magukat a várakozás önfeledt, ám kihívásokkal teljes hónapjainak.
Szülés
A gyermek születése erősen igénybe veszi a nőt, így több szempontból is hetek kellenek ahhoz, hogy minden visszatérjen a terhességet megelőző kerékvágásba. Noha talán azt várnánk, hogy a menstruáció gyorsan visszaáll, a folyamat bonyolult hormonális hátterét tekintve egyértelmű, hogy időre van szükség, amíg helyére kerül a ciklus.
Visszaáll, de mikor?
Mindenkinél más, hogy pontosan mikor jelentkezik a szülést követő első menstruáció. Aki nem szoptat, annak már hat-nyolc héttel a baba világra hozását követően visszatér a ciklus, viszont az intenzív szoptatás mellett akár egy év is eltelhet menstruáció nélkül. Akinek korábban gondja volt a menstruáció rendszerességével, annak nehezebben áll vissza a hormonháztartás súlya, akárcsak azoknak a kismamáknak, akiknek nőgyógyászati problémájuk volt. Ha a tej elapadását követő 2-3 hónapban sem jelentkezik a szülés utáni első menstruáció, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, mert elképzelhető, hogy hormonkezelésre lesz szüksége.
Van is, nincs is
Mint már említettük, nehezen áll be a menzesz rendje, így könnyedén megtörténhet, hogy a szülést követő első menstruáció után hónapokig elmarad a havi vérzés, majd ismét visszatér. Ilyen esetben – a szoptatás időszaka alatt – aggodalomra semmi ok, ellenben, ha a tej elapadását követően történik meg, akkor érdemes felkeresni a nőgyógyászt. A szülés utáni első menstruációt viszonylag könnyű összekeverni a pecsételő vérzéssel, amely szintén ciklikusan, 3-4 hetente jelentkezik.
Megváltozik az anyatej
A szülés utáni első menstruációt megelőző napokban jóval érzékenyebbé válik a mell, és elsősorban a mellbimbó. Átmenetileg, de jelentősen visszaeshet az anyatej mennyisége. Nem kell kétségbe esni, netán abbahagyni a szoptatást, elég, hogyha gyakrabban eteti a picit az anya, így elég anyatejhez juthat a baba akkor is, hogyha kevesebb is a tej. Jellemzően az íze is megváltozik, de ezt jól fogadják a gyerekek.
Összességében a szülés utáni első menstruáció a menzesz korábban már megszokott tüneteit hozhatja. Már csak az a kérdés, hogy mikor…
Ha bármilyen panaszod lenne, akkor inkább fordulj nőgyógyászhoz!