Bár sokáig kínosnak, tabutémának számított, ma már teljesen nyíltan lehet beszélni a menstruációról. Mi is így teszünk: összeszedtük, amit a menstruációs ciklusról tudni érdemes.
A fiatal lányoknál a nővé érés biológiai jele, amikor elkezdődik a peteérés folyamata, azaz a menstruáció ciklus. Idehaza ez jellemzően 13 évesen indul, és a menstruációs ciklus 48-50 éves korig tart.
A menstruációs ciklus
A menstruációs ciklus 28 napos. A ciklus kezdete mindig a menstruáció jelentkezésének első napja, innen kell számítani a 28 napot. Jellemzően négy-hét napig tart maga a menstruáció, de ez egyénenként eltérő.
A ciklusban előbb beérik a petesejt, majd a kilökődését (ovuláció) követő 14. napon jelentkezik a menstruáció, ha közben a petesejt nem termékenyült meg (ekkor alakul ki a terhesség). A menstruációs ciklusban megvastagszik a méhnyálkahártya, mert így készült fel a terhesség fogadására. Azonban ha nincs, ami beépüljön, leválik, és ez az, ami a menstruáció során távozik a szervezetből. Tulajdonképpen szövettörmelékből, vérből és váladékból származó elegy távozik a szervezetből a menstruációs ciklus kezdetén.
Mikor kóros a menstruáció?
Kezdetben rendszertelen a menstruáció, ám az elsőt követő másfél évvel már beáll a menstruációs ciklus. Ekkor nem kezdődhet 22 napnál hamarabb, és 34 napnál hosszabb ciklusok sem fordulnak elő. Ha mégis, akkor orvoshoz kell fordulni. Amiatt is, hogyha a menzeszkor túl nagy a vérvesztés (30-50 ml a normális, 80 ml felett kórosnak mondható.) Kóros okok állhatnak a háttérben, ha 18 éves korig nem indul be a menstruációs ciklus, illetve 40 éves kor előtt befejeződik. Ilyen esetekben ugyanúgy erősen ajánlott szakember segítségét kérni. A rendszertelen menstruációs ciklus okára mindenképpen választ kell keresni, a megoldást pedig gyakran a nőgyógyász által felírt fogamzásgátló jelentheti – ez stabilizálja a menstruációs ciklust.
A menstruáció kellemetlen velejárói
Sok nő büntetésnek, a természet csúnya tréfájának érzi a menstruációs ciklust. A menstruáció alatt ugyanis a legtöbbjüknél gyakoriak a menstruációs görcsök, a rossz közérzet, rosszullét, hányinger, gyengeség, fájdalom. Néhány praktikával (például (meleg palack, meleg vizes törölköző a fájdalmas területre), fájdalomcsillapítóval azonban átvészelhető az időszak, hiszen nem betegségről, hanem élettani jelenségről van szó.
A menstruáció alatt nagyon ügyelni kell az intim területek higiéniájára, Sportolni lehet, sőt a mozgás meggyorsítja a menstruációt, de a teljesítőképesség csökken, így óvatosan a versenyekkel.
És nem elfelejteni vezetni a menstruációs naptárt. Ma már annyira megszokott a téma, hogy nem egy éves határidőnaplót – kimondottan nőknek – menstruációs naptárral látnak el.
Elviselhetetlenek a tünetek? Nem vagy biztos valamiben? Kérd nőgyógyász szakember segítségét!